- فرهنگی

شرکت ایران در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب در هند

غرفه ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب دهلی نو با ارائه طرح‌های نو، یکی از بخش‌های مورد استقبال بازدید کنندگان است.
جمهوری اسلامی ایران به همراه سی کشور دیگر جهان در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب دهلی نو شرکت کردند.
در غرفه جمهوری اسلامی ایران که به همت خانه کتاب و ادبیات ایران به متراژ ۱۸ مترمربع برپا شده، بیش از ۶۰۰ عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف ایران‌شناسی، هنر، خوشنویسی، مذهبی، آموزش زبان فارسی، ادبیات کلاسیک و معاصر، شعر، کودک و نوجوان، دفاع مقدس و کتاب‌های دینی به زبان‌ فارسی، انگلیسی و اردو در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
در غرفه ایران برای نخستین بار طرح “گرنت” برای ناشران هندی معرفی شد. این طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایرانی دربازار‌های جهانی از جمله هند به زبان‌های انلگیسی، اردو و هندی است.
همچنین در قسمتی از این غرفه، کتاب‌هایی با عنوان سبک زندگی مردان و زنان ایرانی به زبان انگلیسی ارائه شده است. این‌ها مجموعه کتبی هستند که به روایت همسران درباره شهدای شاخص و قهرمانان ملی کشورمان به انگلیسی چاپ شده‌اند.
کتاب‌های آموزش زبان فارسی برای مردم هند، کتب چند زبانه فارسی، انگلیسی، هندی و اردو، کتاب‌های چاپ شده فارسی داخل ایران درباره تاریخ و فرهنگ هند و اثار هنرمندان مختلف از جمله استاد فرشچیان از جمله بخش‌های غرفه ایران است.
این نمایشگاه با حضور ۶۵۰ ناشر هندی و ۳۱ ناشر خارجی از کشور‌های مصر، ایران، مجارستان، نیجریه، پرتغال، اسپانیا، سریلانکا، امارات متحده عربی، فرانسه، عربستان، ترکیه و کشور‌های عضو گروه ۲۰ در هزار غرفه به عرضه کتاب‌ها به ۵۰ زبان مختلف می‌پردازند.
همچنین ۷۵ عنوان کتاب نوشته شده از سوی ۷۵ نوجوان در دهلی نو به مناسبت هفتاد و پنجمین جشن استقلال هند در سی‌ و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی نو رونمایی شد.
سی‌ و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی نو با حضور «آنی ارنکس» برنده جایزه نوبل و رئیس مرکز ملی کتاب از کشور هند افتتاح شد.
این نمایشگاه با شعار «هفتاد و پنجمین جشن استقلال» تا یک‌شنبه ۱۴ اسفند از ساعت ۱۱ تا ۲۰ در فضای نمایشگاهی پراگاتی میدان در شهر دهلی نو میزبان علاقه‌مندان است.
نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی نو از سال ۱۹۷۲ برگزار می‌شود و قدمت ۵۰ ساله دارد. این نمایشگاه در زمان شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۱ به صورت مجازی برگزار شده بود.

صداوسیما

دیدگاهتان را بنویسید