- تکنولوژی

شکایت 46 ایالت‌ آمریکا از فیس بوک

چهل و و هشت دادستان کل در چهل و شش ایالت، گوآم و واشنگتن دی.سی پشت این شکایت از فیس‌بوک هستند و تنها داکوتای جنوبی، کارولینای شمالی، آلاباما و جورجیا به آن ملحق نشدند.

این شکایت که به اقدامات فیس‌بوک در طول سال‌ها فعالیت این شرکت نگاه دارد، مدعی است که این شرکت به صورت “غیر قانونی” و “یغماگرایانه” اقدام به خرید رقبا می‌کند تا رشد کرده و قدرت بازار خودش را حفظ کند. در این طرح دعوی از دستیابی آن به واتس آپ و اینستاگرام به عنوان نمونه ذکر شده است.

این مجموعه ایالت‌ها از دادگاه منطقه‌ای واشنگتن دی.سی خواسته‌اند تا بدون اطلاع قبلی به این ایالت‌های شاکی، فیس‌بوک را از خریدهایی به ارزش ۱۰ میلیون دلار یا بیشتر بازدارد. در این شکایت‌نامه همچنین از دادگاه خواسته شد تا “هرگونه تخفیف اضافی که صحیح تشخیص دهد، از جمله واگذاری یا تجدید ساختار شرکت‌های خریداری شده غیرقانونی یا دارایی‌های فعلی فیس‌بوک یا خطوط تجاری” انجام شود.

این شکایت به رهبری کمیته‌ای از دادستان‌های کل از کالیفرنیا، کلورادو، فلوریدا، آیوا، نبراسکا، کارولینای شمالی، اوهایو، تنسی و واشنگتن دی.سی به جریان افتاد و لتیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک به عنوان سردمدار این حرکت شناخته می‌شود.  

«مارک زاکربرگ» مدیرعامل و موسس فیسبوک پیشتر در جلسه‌ای در کنگره آمریکا از ایده خرید شرکت‌های کوچک دفاع کرده و آن را در راستای توانمندسازی این شرکت‌ها خوانده بود.

فیسبوک با پرونده‌های قضایی متعددی در آمریکا روبرو است که می‌تواند این شرکت را مجبور به فروش اینستاگرام و واتس اپ کند.

منتقدان می‌گویند که فیسبوک با اقدامات ضدرقابتی توانست اینستاگرام و واتس اپ را به تملک خود درآورد.

انتظار می‌رود روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی علیه شرکت فیسبوک نبرد حقوقی طاقت‌فرسا و طولانی مدتی در پیش داشته باشد.

منبع:55آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید