- دکوراسیون داخلی

شیشه رنگی و کاربرد آن در معماری!

شیشه همواره به عنوان یکی از پرکاربردترین مواد دنیا شناخته شده است که استفاده از آن را در صنایع مختلف مانند معماری ، خودروسازی ، پزشکی ، تزئینات و… می توان مشاهده کرد. معماری یکی از مهم ترین و قدیمی ترین کاربردهای شیشه است که زیبایی شیشه را در کنار ویژگی های کاربردی آن قرار می دهد. قدمت اولین شیشه های ساخته شده به ۵۰۰۰ سال پیش برمی گردد. این شیشه ها بی رنگ بودند و کسی تصور نمی کرد روزی برسد که بتوان چنین تنوع رنگی گسترده ای در آن ها ایجاد کرد. همان طور که میدانید ، شیشه های رنگی در معماری ایرانی نقش بسیار پررنگی دارند و در معماری مدرن نیز نمونه های جذابی از کاربرد شیشه رنگی به چشم می خورند. اما شیشه رنگی چگونه ساخته می شود و چطور می توان از ویژگی های آن برای معماری بهره گرفت؟

شیشه رنگی چیست | تهران دیزاین

 
 
 

شیشه رنگی چیست و چگونه ساخته می شود؟

ماده اصلی شیشه ، سیلیکا است که دمای ذوب بسیار بالایی دارد و برای مذاب کردن آن از موادی مانند سودا ، آهک ، سرب و.. استفاده می شود. شیشه همواره در حالت مذاب قرار دارد و هرگز کاملاً جامد و سخت نمی شود. به همین دلیل است که ضخامت قسمت پایینی شیشه های بسیار قدیمی بیشتر از قسمت بالایی است. بعد از مذاب کردن ، نیاز است تا به آن شکل بدهند. برای رفع کردن عیب های شیشه فرم داده شده ، آن را مجدداً کمی حرارت می دهند و در آخر با قرار دادن بر روی تسمه ، آن را آهسته و کاملاً کنترل شده خشک می کنند.

شیشه ها امروزه کاربردهای بیشتر و پیشرفته تری نسبت به گذشته پیداکرده اند. شیشه های نسوز با اضافه کردن مواد شیمیایی دیگر و شیشه های نشکن با استفاده از روش خنک کردن سریع ساخته شده اند. اما شیشه های رنگی چطور ساخته می شوند؟

این شیشه ها از افزودن اکسید فلزات مختلف به مذاب شیشه ساخته می شود و هر فلز ، رنگ متفاوت و منحصربه فردی به آن می بخشد. برای مثال ، رنگ آبی از افزودن اکسید مس و کبالت ، رنگ قرمز از اکسید طلا و مس ، رنگ سبز از اکسید آهن ، رنگ زرد از ترکیبات گوگردی و شیشه سفید مات از ترکیب کلسیم و سنگ سرمه به دست می آیند. در این میان ، شیشه قرمز شرابی به دست آمده از افزودن اکسید طلا بسیار گران تر و دارای رنگ باثبات تری است.

 
 

انواع شیشه های رنگی | تهران دیزاین

تاریخچه استفاده از شیشه رنگی در معماری

این شیشه ها برای اولین بار به صورت اتفاقی و با اضافه شدن اکسید فلزات به شیشه مذاب ساخته شدند. با تولید شیشه های رنگی در مصر و بین النهرین ، صادرات آن ها به سراسر جهان به زودی اتفاق افتاد. در ادامه ، این شیشه ها مورد استقبال بسیاری از مجامع مذهبی قرار می گیرند و دانشمندان سراسر جهان برای یافتن رنگ های متنوع تر به تکاپو می افتند. درنتیجه ، می بینیم که امروز آن ها را می توان در طیف گسترده ای از رنگ ها تولید کرد. به مرورزمان برای افزایش استحکام و ثبات رنگ نیز تلاش ها افزایش پیدا کرد و مقاوم ترین شیشه ها با افزودن ترکیبات مختلف به دست آمدند.

در ابتدا ، کاربرد آن ها تنها در مساجد ، کلیساها و مکان های مذهبی دیگر مشاهده می شد و به مرورزمان استفاده از آن ها در معماری انواع ساختمان ها رواج پیدا کرد. برای مثال ، یکی از نمونه های مثال زدنی استفاده از شیشه های رنگی ، خانه های سنتی ایرانی هستند. همان طور که میدانید ، تمام نقاط ایران دارای روز طولانی هستند و ساختمان ها به شکل شمالی-جنوبی ساخته می شوند. این نوع معماری و نقشه کشی باعث ورود بیشترین میزان نور به داخل ساختمان و بهره گیری بیشتر از نور و گرمای روز می شود. اما ورود نور شدید و مستقیم به خانه می تواند به وسایل آسیب بزند و تا حدی نیز آزاردهنده باشد. این نکته در تابستان بیشتر به چشم می آید.

آن ها می توانند نور عبوری را کنترل کنند و با توجه به نوع و ویژگی های منحصربه فرد خود ، مقداری از آن را بازتاب یا خنثی کنند. این مشخصه آن ها می تواند به ساکنین مناطق گرم و بیابانی کمک کند تا از گرمای شدید نور در امان بمانند. حس القاشده از شیشه های رنگی نیز بسیار متفاوت است. در مناطق بیابانی که تنوع رنگ بسیار کمتری در محیط پیرامون به چشم می خورد ، استفاده از آن ها بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.

 
 

ویژگی های شیشه رنگی

همان طور که بیان شد ، شیشه ها با توجه به ویژگی های متفاوت خود می توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند. اما ویژگی های مشترک در میان شیشه های رنگی ، موارد زیر را شامل می شوند.

 • تأثیرات روان شناختی با انتشار دادن نور رنگی در محیط
 • حفظ حریم شخصی (برخلاف نوع شفاف و بی رنگ آن می توانند دید را مختل کنند)
 • خواص آکوستیک (جذب صداها و جلوگیری از انتقال آن میان محیط های دو طرف شیشه)
 • کاهش نور و گرمای ورودی به محیط داخلی (با توجه به رنگ شیشه میزان تأثیر آن بر این امر تغییر می کند)

این شیشه ها انواع مختلفی دارد که هر یک دارای ویژگی های منحصربه فرد خود هستند. هر یک با توجه به ویژگی های خود می توانند مقدار مشخصی نور را عبور دهند و قیمت متفاوتی داشته باشند.

 • شیشه رنگی لاکوبل

شیشه های رنگی لاکوبل دارای دو نوع شفاف (Transparent) و مات است. شیشه های لاکوبل مات دارای تنوع رنگی بیشتری نسبت به نوع ترنسپرنت هستند. نام دیگر لاکوبل ، براق است؛ زیرا با حالت براق و منحصربه فرد خود به محیط گیرایی خاصی می بخشد. یک طرف آن ها بارنگ پوشیده شده است و می تواند به دو صورت پشت رنگی براق یا پشت رنگی مات باشد. این شیشه دارای دو سطح ایمن و ایمن پلاس (Safe +) است ، خش نمی خورد و در صورت شکستن ، به صورت خرده شیشه به اطراف نمی ریزد.

 • شیشه رنگی متولکس

ازنظر کیفیت تفاوت چندانی با لاکوبل ندارد ، اما به دلیل جذب سریع گردوغبار و چربی ، در آشپزخانه و برای ساخت کابینت و میز استفاده نمی شود. ساختار متولکس متفاوت از لاکوبل است؛ سطحی غیر صیقلی دارند و مات هستند. به این ترتیب ، زودتر کثیف می شوند و تمیز کردن آن ها کمی سخت تر است. اما برای تفکیک فضا با رعایت حریم شخصی و جلوگیری از عبور نور شدید بسیار عالی هستند.

 • شیشه رنگی متالیک

شیشه های رنگی متالیک یا متالک شباهت بسیار زیادی به نوع لاکوبل دارند و مانند آن ، صیقلی و قابل سکیوریت ، لمینت و… هستند. البته در شیشه های متالیک رنگ ها درخشان تر و براق تر دیده می شوند. شیشه های متالیک دارای طیف رنگی گسترده ای هستند و در مقابل نور ، متبلور می شوند.

 

کاربرد شیشه های رنگی

کاربرد شیشه رنگی | تهران دیزاین

این شیشه ها کاربرد متعددی دارند و استفاده از آن ها تنها به یک یا دو صنعت محدود نمی شود. می توانید نمونه های کاربرد های آن  را در شیشه دودی ماشین ، چراغ های رنگی برای نورپردازی ، اکسسوری هایی مانند آباژور و تزئینات دکوراسیون داخلی و پنجره های رنگی به کاررفته در فرودگاه ها ، ورزشگاه ها ، پنجره ساختمان های مختلف و حتی ساخت مبلمان داخلی و ظروف ببینید. بااین حال به یاد داشته باشید که انواع مختلف آن ها ، کاربردهای متفاوتی دارند.

شیشه های رنگی با توجه به ویژگی های خود در معماری استفاده می شوند. برای مثال از نوع لاکوبل ترنسپرنت در خودروسازی ، ساخت لامپ های رنگی ، تبلیغات و معماری ساختمان مانند آینه ، وسایل تزئینی مانند گلدان ، نورگیر ، پنجره سازی و پاسیوها استفاده می شود. از لاکوبل مات در ساخت شیشه ها ، قفسه ها ، کابینت و میز یا شیشه ای استفاده می شود.

از نوع متولکس به عنوان دیوار پوش دکوراتیو مراکز تجاری یا اداری استفاده می شود. این شیشه ها به دلیل مات بودن می توانند در کنار حفظ زیبایی و صرفه جویی در فضا ، حریم خصوصی فضاها را حفظ کنند و نور ورودی را کاهش دهند. از نوع متالیک آن نیز در دیواره آشپزخانه ، دکور جواهرفروشی ، بوتیک ها یا فضای میان کابینت ها استفاده می شود.

سخن پایانی

در هنگام انتخاب لامپ شیشه ای به جنس و نوع آن دقت زیادی داشته باشید. به این نکات توجه کنید که نور موردنیاز محیط به چه میزان است ، چه رنگی با فضا و نوع کاربری فضا هماهنگی دارد ، ضخامت شیشه موردنیاز محیط چقدر است و آیا محیط کاربری به حفظ حریم شخصی افراد نیاز دارد یا خیر. به این ترتیب ، می توانید تکه های پازل را کنار یکدیگر قرار داده و بهترین گزینه را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که با انتخاب یک شیشه رنگی مناسب می توانید تغییرات چشمگیری در محیط و کاربری فضا ایجاد کنید. همچنین می توانید انرژی مصرفی را کاهش دهید و احساسات و تفکرات افراد را با اهداف خود هم جهت کنید.

 

 

منبع:تهران دیزاین سنتر

59 thoughts on “شیشه رنگی و کاربرد آن در معماری!

 1. I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more
  often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Outstanding work!

 2. My brother recommended I would possibly like this blog.
  He used to be totally right. This submit truly made my day.
  You cann’t consider simply how so much time I had spent for this information! Thank you!

 3. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show
  up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!

 4. You are so awesome! I don’t believe I’ve read through a single thing like this before.

  So good to discover someone with original thoughts on this issue.
  Really.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality!

 5. Excellent goods from you, man. I’ve bear in mind your stuff previous to and you are just extremely excellent.

  I really like what you’ve bought right here, really like what you
  are stating and the way in which you say it.
  You are making it entertaining and you still care for to keep it wise.
  I can not wait to learn much more from you. That is actually a terrific website.

 6. obviously like your website but you need to take a look at
  the spelling on several of your posts. A number of them are
  rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 7. Hello there, I found your blog by way of Google at the same time as searching for
  a similar matter, your web site got here up, it appears to be like great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply changed into alert to your weblog thru Google, and found that it’s really informative.

  I’m going to be careful for brussels. I’ll appreciate if you happen to continue this in future.
  A lot of folks can be benefited from your writing.
  Cheers!

 8. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and
  I’m looking at alternatives for another platform. I
  would be great if you could point me in the direction of a good
  platform.

 9. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself
  or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking
  to create my own blog and would like to find out where
  u got this from. thanks a lot

 10. Outstanding post however , I was wanting to know if you could
  write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you
  could elaborate a little bit further. Cheers!

 11. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing issues with your website. It appears like some of the text within your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously. Cheers|

 12. Hi! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the superb work!

 13. Hi this is kinda of off topic but I was wanting to know if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to
  get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 14. Attractive part of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to say that
  I acquire actually enjoyed account your weblog posts.

  Any way I will be subscribing to your augment and
  even I fulfillment you get entry to consistently fast.

 15. Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out
  and tell you I genuinely enjoy reading your posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover
  the same subjects? Thanks!

 16. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who was conducting a little research on this.

  And he in fact bought me lunch simply because I discovered it for
  him… lol. So allow me to reword this…. Thanks
  for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this matter
  here on your blog.

 17. I believe this is one of the most important information for me.
  And i am glad studying your article. But wanna statement on some basic
  issues, The site taste is perfect, the articles is in point of fact nice :
  D. Just right job, cheers

 18. Wow, wonderful blog layout! How lengthy have you ever been blogging
  for? you make running a blog look easy. The total
  glance of your web site is magnificent, let alone the content material!

 19. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so
  I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to
  everything. Do you have any helpful hints for newbie
  blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 20. Greetings! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing
  from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be
  able to correct this problem. If you have any suggestions, please share.
  Appreciate it!

 21. Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or
  suggestions? Many thanks

 22. Just desire to say your article is as astounding.
  The clearness to your put up is just spectacular and i can assume you’re
  knowledgeable in this subject. Well along with your permission allow me to grasp your feed to stay up to date with coming near near post.
  Thank you a million and please continue the gratifying work.

 23. As before Fig 3, gastrocnemius muscle from the FLExDUX4 and UBC cre ERT2; FLExDUX4 mice only produced the pathogenic DUX4 fl mRNA isoform, containing intron 1, and did not generate any DUX4 s or other alternative short mRNAs from the transgene cheapest cialis 20mg Anavar is having an extreme high anabolic rating, so high that other steroids with such ratings are used for bulking

 24. cialis generic name The Stewart approach does not help us to explain the long lasting effects of acetazolamide, and it is unclear how the new equilibrium is maintained after correction of the SID and what the regulating mechanism is that induces the permanent hyperchloraemia

 25. Rogge s soft and sweet voice was incomparably cold This seal is shaking, You have all seen that, the gate of hell is about azithromycin and blood pressure medication to open, and high blood pressure medicine cold medicine the flames in the abyss have begun to emerge from the crack of the door order cialis Six months after ovariectomy, 96 ovariectomized OVX rats were divided into 8 equal groups, randomized to treatments genistein aglycone 1 and 10 mg kg 1 s

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *