- فرهنگی

ضرغامی: همه زیر بال و پر گردشگری را بگیرند

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه گردشگری صنعت فرابخشی است، گفت: همه زیر بال و پر این صنعت را بگیرند.

سیدعزت‌ الله ضرغامی روز دوشنبه -یازدهم مهر ماه ١۴٠١- در آیین اختتامیه هفته گردشگری که در موزه ملی ایران برگزار شد، اظهار داشت: سال اول اقداماتی انجام دادیم با تلاش ها و تصمیمات دولت اتفاقات خوبی افتاد آن هم در دوره ای که کرونا وجود داشت. هتل‌ها از ورشکستگی نجات یافتند و اکنون در فصول گردشگری ظرفیت‌های هتل تکمیل می شود. 

وزیر میراث فرهنگی افزود: ظرفیت ناوگان هوایی ما مشخص است صنعت گردشگری فرابخشی است تا کار جلو برود وزارتخانه ما به لحاظ اعتبارات ضعیف است، اما در ظرفیت و محتوا بسیار غنی است.

وی گفت: وقتی یک صنعت جدید در حال رشد و رونق است همه باید زیر بال و پر گردشگری را بگیرند. 

وزیر میراث فرهنگی ادامه داد: ما توقع افزایش بودجه نداریم اما انتظار داریم قوانین متناسب با حوزه گردشگری تصویب کنند.همه باید بخش های مختلف گردشگری را کمک کنند.

وی گفت: باید کار بخش خصوصی و سرمایه‌گذار را با تعصب پیگیری کنیم، ما به آژانس‌های علمی و تخصصیو  تورهای تخصصی نیاز داریم. در وزارتخانه میزهای تخصصی ایجاد کردیم کارشناسان و متخصصان در این میزها فعال شدند. 

ضرغامی تاکیدکرد: همکاری ما با سازمان جهانی گردشگری ( WTO) خوب و نزدیک است همه گردشگران جهان می خواهند ایران را ببینند اما دشمن نمی خواهد ایران زیبا و کهن و بزرگ دیده شود. 

وی گفت: باید در سال دوم کارهای بزرگ‌تری انجام دهیم. ما آژانس‌های علمی، صنعتی و تخصصی نیاز داریم. به همین دلیل درخواست‌هایمان را به رئیس جمهور ارائه کردیم. اگر سرمایه گذاری به سراغ ما آمد و می‌خواست وام یا زمینی بگیرد باید مدیران آنقدر روی کار آن سرمایه گذار تعصب داشته باشند که برای دستگاه‌های اطلاعاتی این شبهه به وجود بیاید که مبادا آن مدیر در این پروژه شریک است.

وزیر میراث فرهنگی ادامه داد: امروز دنیا می‌خواهد ایران پرظرفیت و بزرگ را ببیند اما دشمن نمی‌تواند این استقبال را به چشم ببیند پس هر کاری می‌کند تا این ارتباط برقرار نشود.

ضرغامی درباره طرح های گردشگری اروند تصریح کرد: برای رونق اروند طرح ارائه کردیم و بررسی ها انجام شده است تا اختیاراتی به ما بدهند و این طرح را اجرا کنیم. آن منطقه ظرفیت خوبی دارد. مجلس شورای اسلامی  در این یک سال همکاری کرده است، جاها کمک ما کردند تا کارها پیش برود.

احیای صنعت گردشگری را قدر بدانیم

علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز در این آیین تصریح کرد: هفته گردشگری فرصت مغتنمی برای هم‌پیمانی و بهره‌مندی از ظرفیت های صنعت گردشگری است، باید احیای صنعت گردشگری را پس از دوره همه گیری کرونا قدر بدانیم. 

باید به بخش خصوصی گردشگری اعتماد کرد 

محمدرضا دشتی اردکانی رییس فراکسیون گردشگری مجلس هم در این مراسم گفت: برای توسعه گردشگری همه دستگاه ها باید کمک کنند، این صنعت فرابخشی است البته هماهنگی درون دستگاهی میان هر سه حوزه ماموریتی وزارتخانه باید ایجاد شود میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی هم از گردشگری جدا نیست. 

وی افزود: اگر بخواهیم گردشگری ما موفق باشد اگر بخواهیم این صنعت به جایگاه واقعی خود در منطقه و جهان برید باید متفاوت از سایر کشورها عمل کنیم و در این مسیر باید به بخش خصوصی این حوزه اعتماد و اعتقاد داشته باشیم.

نماینده مردم یزد (اردکان) در مجلس تاکید کرد: باید مشوق های لازم اعطا شود تا به فعالان این صنعت دلگرمی ایجاد شود و هم گردشگری ایران به نقطه مطلوب در منطقه برسانیم . ما باید از فرصت برنامه هفتم توسعه استفاده کنیم و دغدغه‌های فعالان این حوزه را رفع کنیم. 

دولت سیزدهم روح تازه‌ای در گردشگری دمید

سید مجتبی محفوظی نماینده مردم آبادان و رییس کمیته میراث فرهنگی  گردشگری و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی، گردشگری را صنعت اول روز دنیا دانست و گفت: آمار و ارقام نشان میدهد به رغم ظرفیت های ایران درباره این صنعت کوتاهی شده است که البته در دولت سیزدهم روح تازه ای در کالبد این صنعت دمیده شده است اما کارهای زیادی همچنان باقی است. 

وی اظهار داشت: برای توسعه گردشگری در یک سال گذشته کارهایی ارزشمندی شده است اما باید مشاوران و متخصصان این حوزه در کنار مدیران وزارتخانه قرار بگیرند تا روند پرشتاب تری در این صنعت در سال‌های پیش رو ببینیم.

وی گفت: برای سرمایه‌گذاران خصوصی منتظر «زیر میز زدن» های شما هستیم. باید از سرمایه‌گذاران استقبال کنیم و قدردان بخش خصوصی باشیم. امیدوارم با همکاری دولت و مجلس قطب های جدید گردشگری در مناطق جنوب کشور ایجاد شود.  

ایران مقصد نوظهور گردشگری است

در ابتدای این مراسم نیز پیام تصویری زوراب پولولیکاشویلی دبیرکل سازمان جهانی گردشگری به مناسبت روز جهانی گردشگری و هفته گردشگری در ایران پخش شد که به اهمیت و جایگاه ایران برای جذب گردشگران جهان اشاره کرد.

دبیر کل سازمان جهانی گردشگری گفت: دوستان عزیزم با کمال افتخار خدمت شما سلام عرض می‌کنم. امروز ما روز جهانی گردشگری را جشن می‌گیریم. بخش گردشگری فراتر از هر بخش دیگری نه تنها خلق فرصت‌هاست بلکه نویدبخش و امیدآفرین است.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران عضوی ارزشمند از سازمان ما (سازمان جهانی گردشگری) است. از شما به خاطر حمایت همیشگی‌تان سپاسگزاریم. ایران همچنین یک مقصد نوظهور گردشگری است که به واسطه تاریخ غنی، میراث‌فرهنگی پویا و مهمان‌نوازی گرم و صمیمانه‌اش شهرت دارد. ایران یک قطب واقعی برای علم و نوآوری در منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: امروز افکار بزرگ و ایده‌های برجسته از هر زمان دیگری مهم‌تر است. شعار امسال روز جهانی گردشگری بازتاب‌دهنده همین موضوع است. بازاندیشی گردشگری تعهد ما است در راستای انجام بهتر کارها، پایه‌گذاری امور جاری بر مبنای دستاوردهای پیشین و تبدیل گردشگری به‌عنوان نیروی پیشران برای بازیابی و ایحاد فرصت، در ایران و سراسر جنوب آسیا. برای تمامی شما روز جهانی گردشگری شاد و الهام‌بخشی را آرزومندم.

در این مراسم حرمت‌الله رفیعی رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی یاور عبیری رییس جامعه حرفه‌ای بومگردی، جمشید حمزه زاده رییس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران، ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان ایران ، محسن حاجی سعید رییس انجمن راهنمایان گردشگری و تینا آذری رییس انجمن موسسات آموزشی گردشگری و محمد گنج خانلو  رییس انجمن مجتمع‌های خدمات رفاهی بین راهی، موسسات آموزشی در پیام‌های تصویری با تبریک هفته گردشگری دغدغه‌ها و انتظارات خود از وزیر میراث‌فرهنگی و رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای توسعه و رونق این صنعت را بیان کردند.

همچنین با حضور وزیر میراث‌فرهنگی و مدیرعامل شرکت ملی پست ایران علاوه بر رونمایی از تمبر روز جهانی گردشگری سال ١۴٠١  از نمایندگان انجمن‌های تخصصی فعالان صنعت گردشگری و نمایندگان دستگاه های عضو ستاد مرکزی خدمات سفر و همچنین سرمایه‌گذاران طرح های گردشگری در سراسر کشور با اهدای لوح قدردانی و تجلیل شد.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید