- طبیعت و گردشگری

غار پشوم (غار دوسر)، بزرگترین تالار غار ایران !

غار پشوم یا غار دوسر نام غاری در نزدیکی مهریز استان یزد می‌باشد. این غار  کشف شده است. این غار بزرگترین تالار زیرزمینی ایران و چهارمین تالار بزرگ غاری در جهان را دارد.

غار پشوم (غار دوسر) در یزد

همیشه حضور در کنار جاذبه های طبیعی جهان از حال و هوای خاصی برخوردار بوده و در بین آنها غارهای تاریک و نسبتا مخوفی که در اثر گذر زمان و فرسایشی سالانه تشکیل شده اند، دارای جایگاه و اهمیت فراوانی بالاخص برای زمین شناسان هستند.

غار ها حفره هایی هستند که به صورت رایج بر اثر حل شدن سنگها با آب و ذوب شدن یخ ها ایجاد می شود. بزرگ ترین و شگفت انگیزترین غارها در سنگ های آهکی بوجود آمده اند. برخی غارها، تنها یک حفرهٔ کوچک اند که تنها یک نفر میتواند وارد آن شود. بعضی دیگر، گذرگاه ها و اتاقک های تو در تو دارند. در این مطلب با غار پشوم یزد یکی از بزرگترین تالار غارهای ایران آشنا خواهید شد.

 

غار پشوم,غار پشوم در یزد,غار دوسر

مسیر دسترسی به غار پشوم

کشف غار پشوم یزد
در زمستان ۱۳۹۱ فتحعلی حیدری از وجود دهانه غاری عمودی در نزدیکی شهر مهریز باخبر شد و بااطلاع به انجمن کوهنوردی یزد باعث گردید که محققان به آن جا بروند و بعد از حفاری ۵۰ متر به داخل غار راه پیدا کنند بعداز متوجه شدن یک غار در آن منطقه یک تیم متخصص را اعزام کردند و به حفاری انجا مشغول شدند. غار پشوم یزد با نام غار دوسر معروف است و علت نام گذاری آن قرار گرفتن ورودی غار بین دو تپه می باشد.

 

غار پشوم,تصاویر غار دوسر,غار پشوم در یزد

ورودی غار پشوم (دوسر)

غار پشوم یزد بزرگ ترین تالار غار ایران
توصیه می کنیم حتماً در سفر به شهر یزد از آن بازدید بعمل آورید، با چاهی به عمق 19 متر و شیبی در حدود 70 درجه روبرو خواهید شد که تازه بعد از پشت سر گذاردن این قسمت از غار و پیمودن مسیر دستیابی به آبراهه، دوباره با چاهی رو به رو خواهید شد که از عمقی 80 متری برخوردار است و درست در قسمت پایینی آن یک تالار بسیار بزرگ و عظیم قابل مشاهده بوده که از وضعیت جلگه ای مانند برخوردار هست و به همین خاطر، میتوان غار پشوم یزد را بعنوان یکی از بزرگ ترین تالار غارهای ایرانی در جهان به حساب آورد.

مساحت تالار غار پشوم بر اساس نقشه برداری صورت‌گرفته، حدود ۸۱ هزار و ۵۰۰ متر ثبت شده است. این تالار بیضی‌شکل با طول ۳۸۵ متر، عرض ۲۶۵ متر و ارتفاع ۷۰ متر است.

 

گردشگران عزیز توجه داشته باشید این غار در یزد به تازگی کشف شده و هنوز از امکانات رفاهی و صد البته ایمنی بخصوصی بهره مند نیست و به همین خاطر توصیه می کنیم که درصورتی که فاقد شرایط لازم برای ورود به داخل غار پشوم هستید، لطفا تنها به بازدید از محوطه خارجی این جاذبه طبیعی بسنده کنید، چون ورود به غار ملزم بهمراه داشتن وسایل فنی و از همه مهم تر تخصص حضور در چنین اماکنی بوده و صرفا نباید به دلایل ماجراجویانه وارد فضای داخلی آنها شد، مگر این که یک غارنورد حرفه ای باشید.

 

 

 

غار پشوم,سال کشف غار دوسر,غار پشوم در یزد 

 

دسترسی به غار از یزد
پس از انتخاب مبدا خود از یزد، به طرف شهر مهریز حرکت کنید و پس از آن جاده انحرافی را انتخاب کنید. پس از ورود به جاده خاکی، ۳۰ کیلومتر فاصله دارید تا به غار پشوم یزد برسید. پیش از رسیدن به دهانه غار یک مسیر پیاده روی در دشت با شیب آرام به فاصله ۱٫۵ کیلومتر خواهید داشت. نکته بسیار مهم در سفر به غار پشوم این است که این مکان منطقه محافظت شده محیط است و باید پیش از شروع سفر هماهنگی های لازم را با آنان انجام دهید.

 

 

منبع:بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید