- اجتماعی, طبیعت و گردشگری

قرینه‌ترین کوچه پایتخت

محله های تهران هر کدام قصه پدید آمدن جذاب و متفاوت خودشان را دارند. در ادامه این مطلب، داستان کوچه لولاگر را برایتان نقل کرده ایم

شاید پیدا کردن کوچه ای خلوت میان همهمه و شلوغی های خیابان حافظ و جمهوری پایتخت، برای شما هم لذت بخش باشد. حال اگر این کوچه، کوچه ای قرینه هم باشد احتمالا لذت قدم زدن در این کوچه دوچندان می شود. کوچه لولاگر تنها کوچه قرینه دریکی از شلوغ ترین و پررفت و آمدترین خیابان های تهران است که هنوز شکل تاریخی خود را حفظ کرده است و از ویرانی های مدرن در امان مانده است.

معرفی کوچه لولاگر

کوچه لولاگر در خیابان نوفل لوشاتوی تهران واقع شده است. کوچه ای که ابتدا و انتهایش با درب های آهنی محدود شده و ساختمان ها در آن شبیه به هم و قرینه هستند. اگر شما هم در بین تمام خانه های مدرن و ساختمان های امروزی به دنبال ردپایی از خانه های آجری قدیمی با معماری های جذاب و دوست داشتنی آن روزها هستید، کوچه لولاگر می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

داستان قرینه شدن کوچه لولاگر!

داستان قرینه شدن کوچه لولاگر از سال 1317 آغاز می شود. محمدباقر لولاگر تصمیم می گیرد با برادرش که در برلین صاحب یک فرش فروشی است، شراکتی را آغاز کند. بنابراین نیمی از دارایی اش را صرف ساختن مسجد و بیمارستان می کند و با بخش دیگری از سرمایه اش زمین کوچه لولاگر را می خرد و ساخت خانه های کوچه لولاگر را شروع می کند.

محمدباقر لولاگر ساخت خانه های کوچه را آغازمی کند و به رسم امانت، هرآنچه برای خودش می سازد عینا برای برادرش در سمت دیگر کوچه می سازد. ساختمان ها و درختانی شبیه به هم و یک شکل در دو طرف کوچه. خانه هایی که بهار خواب هایش، شما را پرت می کند به آرامش و سکوت بعدازظهر آرام و به دور از هیاهوی روزهای جمعه.

لازم به ذکر است که کوچه لولاگر جز آثار ثبت شده ی میراث فرهنگی است.

قدیمی‌ترین پیتزا فروشی تهران

کوچه لولاگر را اگر بر قرینه بودن نشناسید، احتمالا با پیتزا فروشی معروفش خواهید شناخت. پیتزا فروشی داوود در انتهای این کوچه قرار دارد و به عقیده خیلی‌ها این پیتزافروشی، قدیمی‌ترین پیتزافروشی شهر است که تمام تلاشش را دارد تا لولاگر با همان اصالت و سبک و سیاق حفظ شود . وجود این پیتزافروشی باعث شد که مردم این کوچه را فراموش نکنند.

پیتزا داوود در یازدهم بهمن سال ۴۰ باز شده و هنوزهمان پیتزا دهه ۴۰ را ادامه می‌دهد و حتی نوع سرو نیز تفاوتی نکرده است.

کافه ری‌را

یکی دیگر از جاذبه‌های کوچه لولاگر، کافه ری‌را است. این کافه دارای فضای دلنشین و پرنوری می‌باشد و پنجره‌های بزرگی رو به حیاط دارد. کافه‌ ری‌را در یکی از ساختمان‌های قدیمی کوچه لولاگر ساخته شده و گفته می‌شود کافه متعلق به نوه از فرنگ برگشته لولاگرها می‌باشد که توسط وی بازسازی شده است. در این خانه علاوه بر کافه، گالری نیز وجود دارد و جالب‌تر اینکه در یکی از طبقات سفیر فرانسه زندگی می‌کند.

 

منبع:دانا

دیدگاهتان را بنویسید