- فیلم و سینما

لبخند جوایز اسکرین آسیا برای سینمای ایران

به بهانه نامزدی نوید محمدزاده برای بهترین بازیگر مرد جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک مروری گذرا داشته ایم به تمام جوایزی که این فستیوال برای سینمای ایران داشته است.

وحید جلیلوند پیش از ورود به دنیای سینما و کارگردانی، مستندسازی و صداپیشگی را تجربه کرده بود و در سال ۹۳ اولین فیلم بلند سینمایی خود را با عنوان «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» کارگردانی می کند که علاوه بر سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی فیلم اولی از جشنواره فیلم فجر، لیست بلندبالایی از جوایز خارجی و داخلی را برای او به ارمغان می آورد.

دو سال بعد و در سال ۹۵ جلیلوند دومین فیلم خود یعنی «بدون تاریخ بدون امضا» را کارگردانی می کند که این بار نیز سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر را از آن خود می کند. جایزه بهترین کارگردانی بخش افق های جشنواره ونیز، هوگو طلایی بهترین فیلم جشنواره شیکاگو و جوایزی از جشنواره های فیلم آمریکا، روسیه، اسپانیا، اسلواکی، سوئد، صربستان و جشنواره های داخلی تنها بخشی از جوایز رنگارنگ دومین ساخته جلیلوند است.

جلیلوند با همان ترکیب اصلی بازیگران فیلم های قبلی خود یعنی نوید محمدزاده و امیر آقایی پس از وقفه ای چند ساله در سومین اثر خود به سراغ تریلری سیاسی اجتماعی با عنوان «شب داخلی دیوار» رفته و اولین نمایش این فیلم در هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز، تنها نامزدی شیر طلایی جشنواره را برای او به همراه دارد.

نوید با آسیا پاسیفیک هتریک می‌کند؟

نوید محمدزاده که برای این فیلم به گفته خودش حدود ۱۷ کیلوگرم وزن کم کرده، بازی در نقش علی را رسیدن به تمام رویاهای حضورش در دنیای سینما می داند و حالا برای بازی در این فیلم نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد از پانزدهمین دوره جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک شده است. نوید محمدزاده پیش از این دو بار و در سال های ۲۰۱۴ برای فیلم «عصبانی نیستم» و ۲۰۱۷ برای فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» این جایزه را بدست آورده است. علاوه بر نوید، فیلمنامه «شب داخلی دیوار» نیز نامزد بهترین فیلمنامه این جشنواره شده است.

در بخش بهترین فیلم‌های مستند نیز «دختران نجار: دونوازی برای یک رویا» به کارگردانی آزاده بی‌زار گیتی نامزد دریافت جایزه شده و با چهار مستند دیگر رقابت می‌کند. امسال ۲۶ فیلم از ۲۵ کشور آسیا و اقیانوسیه در فهرست نامزدهای جوایز اسکرین آسیا و پاسیفیک حضور دارند و برندگان روز جمعه ۱۱ نوامبر در استرالیا معرفی می‌شوند.

جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک مراسمی با ابتکار فرهنگی بین‌المللی شورای شهر بریزبن استرالیا برای تکریم و تبلیغ فیلم‌ها، بازیگران، کارگردانان و فرهنگ‌های منطقه آسیا-اقیانوسیه به مخاطبان جهانی و تحقق اهداف یونسکو هر ساله در استرالیا برگزار می شود؛ سال ۲۰۰۷ اولین دوره این جشنواره برگزار شد که از آن دوره تا به حال فیلم های بسیاری از سینمای ایران در بخش های مختلف برنده جوایز گوناگون این فستیوال شده اند.

لبخند جوایز اسکرین آسیا برای سینمای ایران

به بهانه پانزدهمین دوره این جشنواره و نامزدی نوید محمدزاده و وحید جلیلوند برای «شب داخلی دیوار» در دو بخش بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلمنامه، مروری داریم بر جوایزی که سینمای ایران از این فستیوال به دست آورده است.

سال ۲۰۰۷ جایزه ویژه هیات داوران: سینمایی اتوبس شب کیومرث پوراحمد

جایزه بهترین کارگردانی: سینمایی خون بازی به کارگردانی مشترک رخشان بنی اعتماد و محسن عبدالوهاب

جایزه بهترین فیلمبرداری: سینمایی آن سه برای هومن بهمنش

سال ۲۰۰۸ جایزه ویژه یونسکو: مستند تینار مهدی منیری

جایزه بهترین بازیگر مرد: سینمایی آواز گنجشک ها برای رضا ناجی

سال ۲۰۰۹ جایزه ویژه هیات داوران: سینمایی درباره الی برای اصغر فرهادی

جایزه بهترین فیلمنامه: سینمایی درباره الی برای اصغر فرهادی

سال ۲۰۱۰ جایزه بهترین فیلم کودک: سینمایی دیگری برای مهدی رحمانی

سال ۲۰۱۱ جایزه بهترین کارگردانی: سینمایی جدایی نادر از سیمین برای اصغر فرهادی

سال ۲۰۱۲ جایزه بهترین فیلمبرداری: سینمایی فصل کرگدن ها برای تورج اصلانی

سال ۲۰۱۳ جایزه ویژه یونسکو: سینمایی حوض نقاشی برای مازیار میری

سال ۲۰۱۴ جایزه بهترین فیلم: سینمایی عصبانی نیستم برای رضا درمیشیان

جایزه بهترین فیلمنامه: سینمایی ملبورن برای نیما جاویدی

جایزه بهترین بازیگر مرد: سینمایی عصبانی نیستم برای نوید محمدزاده

جایزه بهترین بازیگر زن: سینمایی شیار ۱۴۳ برای مریلا زارعی

سال ۲۰۱۶ جایزه بهترین مستند: رویای دم صبح برای مهرداد اسکویی

جایزه فدراسیون بین المللی تهیه کنندگان: برای منوچهر محمدی

سال ۲۰۱۷ جایزه بهترین بازیگر مرد: سینمایی بدون تاریخ بدون امضا برای نوید محمدزاده

جایزه ویژه دستاورد هنری: برای عباس کیارستمی

سال ۲۰۱۹ جایزه ویژه یونسکو: سینمایی شکستن همزمان بیست استخوان برای نوید محمودی

سال ۲۰۲۱ جایزه بهترین کارگردانی: سینمایی قهرمان برای اصغر فرهادی

شبکه اطلاع رسانی راه دانا

دیدگاهتان را بنویسید