- بناهای تاریخی, فرهنگی

معرفی باغ محتشم رشت ؛ مکان احتمالی آرامگاه هوشنگ ابتهاج

دبیر اسبق جشنواره بین‌المللی شعر فجر گفت: در صورت نبود امکان برای عمل به وصیت استاد هوشنگ ابتهاج و دفن مجاور درخت ارغوان، پیکر این شاعر گرانقدر، روزهای پایانی هفته آینده در باغ محتشم رشت آرام می‌گیرد.

رضا حمیدی اظهار داشت: امیرهوشنگ ابتهاج در حدود یک قرن تلاش برای ادبیات کشور و خلق اشعاری خاطره‌ساز و ماندگار در قالب‌های غزل، مثنوی، نیمایی و سرود و ترانه، امروز از بین ما رخت بربسته و شایسته است متولیان فرهنگی کشور در ادای احترام به جایگاه و نقش این استاد در ادبیات، تلاش و همکاری لازم را برای برآورده شدن وصیت و آرزوی ایشان به عمل آورند و با این کار ضمن عمل به خواسته مرحوم ابتهاج، مکانی فرهنگی در مرکز شهر برای نگهداشت آثار ایشان و جلسات شعرخوانی شاعران در قالب بنیاد ادبی ابتهاج فراهم کنند.

این کارشناس فرهنگی و ادبی با اشاره به اینکه خاکسپاری پیکر شهدای گمنام در کوه، بوستان و دانشگاه به معنوی شدن فضای جامعه کمک می‌کند و این اقدام در سال‌های گذشته بسیار مثبت و نتیجه‌بخش بوده است، افزود: خاکسپاری پیکر بزرگان فرهنگی و ادبی نیز در مراکز دانشگاهی، بوستان و مکان‌های خاص می‌تواند به فراهم کردن فضای فرهنگی و ادبی کمک کند.

 باغ محتشم رشت

باغ محتشم رشت کجاست ؟

باغ محتشم رشت که به “پارک شهر” رشت نیز شهرت دارد، قدیمی ترین پارک موجود در این شهر زیباست. این پارک در خیابان حافظ در جنوب رشت و در مجاورت رودخانه زیبای گوهر رود واقع شده است. منطقه باغ محتشم، اصلی ترین پارک و تفرجگاه مردم رشت است که در دوران قاجاریه احداث گشته است.

 
تاریخچه باغ محتشم رشت

قدمت این پارک را به سلسله قاجاریه و دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار نسبت می دهند. یکی از افراد ثروتمند و طراز اول ایران در دوران ناصرالدین شاه به نام اکبر خان بیگلربیگی (که در سال ۱۳۰۷ از دنیا رفت)که اجاره دار گمرکات شمال کشور بود، کمر به همت احداث این پارک بسته است. نهال های کوچک و نحیفی که در آن زمان به دستور اکبر خان کاشته شدند، امروزه درختان تنومندی هستند که مجموعه پارک شهر رشت را تشکیل می دهند. در همان زمان، درون این باغ زیبا را معبر کشی کردند و یک عمارت تابستانی باشکوه به نام عمارت کلاه فرنگی هم در مرکز آن احداث کردند. تمامی اقدامات صورت گرفته در این باغ، زیر نظر نظر شخص اکبر خان صورت گرفت.

 

پس از آن که اکبر خان بیگلر بیگی از دنیا رفت، این باغ و عمارت تابستانی درونش به تنها بازمانده او یعنی دخترش رسید. دختر اکبر خان با پسر عموی خود صادق خان اکبر محتشم الملک ازدواج کرده بود، به همین دلیل از آن پس این باغ را باغ محتشم نامیدند. با روی کار آمدن سلسله پهلوی و در دوران رضا خان، دولت این باغ را در ازای بدهی های مالیاتی گزاف به تصرف خود در آورد. از آن تاریخ به بعد این باغ به پارک شهر رشت که مورد استافده عموم مردم بود، تبدیل شد.

این پارک در گذشته هایی دور، وسعت بسیار زیادی داشت، به طوری که اگر بدون راهنما در آن پای می گذاشتید، در آن گم می شدید. رفته رفته با گسترش شهر رشت، لزوم خیابان کشی های جدید بیش از پیش احساس شد، به همین دلیل از وسعت این پارک هم کاسته شد. پس از انقلاب اسلامی ایران هم یک شهر بازی و بنای استانداری گیلان در این پارک احداث شد که منجر به کوچکتر شدن فضای داخلی پارک گردیده است. قرار است تا در همان محل استانداری، کتابخانه ای بزرگ برای مردم شهر رشت احداث شود.

 باغ محتشم رشت

عمارت تابستانی کلاه فرنگی

یکی از زیباترین بخش های باغ محتشم رشت، عمارت چند ضلعی کلاه فرنگی آن است که از همان دوران قاجار به یادگار مانده است. این عمارت به همراه پارک زیبای اطرافش، یکی از مطرح ترین جاذبه های گردشگری شهر رشت را تشکیل داده اند. این عمارت با شکوه در ۴ طبقه ساخته شده است. ویژگی منحصر به فرد این بنا این است که از بیرون ۳ طبقه به نظر می رسد. طبقات اول و دوم هر یک دارای دو اتاق هستند. در طبقه فوقانی این بنا، اتاق هشت گوش بزرگی وجود دارد که در هر سمتش پنجره هایی تعبیه شده است. این پنجره های متعدد، مسئولیت نوردهی و تهویه مناسب هوا در فصول گرم سال را بر عهده داشته اند.

آجر و چوب عمده مصالح به کار رفته در این بنا هستند. سقف این عمارت نیز به صورت خر پشته ای است و لایه از سفال روی آن را پوشانده است. این بنای باشکوه تابستانی که در جای جای آن بالکن های باصفایی دیده می شود، زمانی محل سکونت افراد حکومتی و طراز اول کشور بوده است. اما در طول تاریخ، استفاده های دیگری نیز از آن شده است. از عمارت کلاه فرنگی به عنوان خانه شطرنج شهر رشت، رستوران پارک شهر و مرکز آموزش هنرهای سنتی رشت استفاده شده است.

تزئینات به کار رفته در این بنا، با وجود سادگیشان، شکوه و جلوه زیبایی را به آن داده اند. سر شیرهای چوبی به کار رفته در این عمارت، اشک های موجود در پیشانی بنا، نرده زیبای بالکن عمارت و … از جمله تزئینات موجود در عمارت کلاه فرنگی شهر رشت هستند.

امکانات باغ محتشم رشت

در باغ محتشم رشت تمامی امکاناتی را که لازم است یک پارک بزرگ داشته باشد، می توانید مشاهده کنید. این باغ، پارک اصلی شهر رشت است، بنابراین نباید نگرانی در زمینه وجود امکانات و تسهیلات در آن داشته باشید. عمارت کلاه فرنگی، چند زمین ورزشی مناسب، زمین بازی مخصوص کودکان و نوجوانان، سرویس بهداشتی مناسب، نمازخانه، صندلی های چوبی، وسایل ورزش همگانی و آبنماها . فواره های زیبا از جمله تسهیلات و امکانات موجود در پارک شهر رشت هستند. همچنین، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کلان شهر رشت نیز در این باغ بزرگ جای خوش کرده است.

بهترین زمان بازدید از باغ محتشم

این پارک درون شهر رشت قرار دارد. بنابراین، بازدید از آن در تمامی فصول سال امکان پذیر است و زیبای خاص خود را دارد. اما با توجه به پر بارش بودن شهر رشت در فصول سرد سال، توصیه می شود که قبل از عظیمت به مقصد باغ محتشم، وضع هوای این شهر را چک کنید. این پارک در خیابان حافظ شهر رشت قرار گرفته است.

توریسم آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید