- هنر

نمایش آثار هنرمندان عصر صفوی در گالری گذر باغ گلدسته

رئیس دفتر تخصصی هنرهای تجسمی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از برپایی نمایشگاهی در گالری‌گذر باغ گلدسته به مناسبت روز جهانی هنرمند خبر داد.

به گزارش اداره ارتباطات معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان، مهدی تمیزی با اعلام این خبر اظهار داشت: دفتر تخصصی هنرهای تجسمی شهرداری اصفهان از حدود یک سال پیش که مرمت موزه هنرهای معاصر اصفهان آغاز شد، مرحله جدیدی از کار خود را آغاز کرد تا بتواند چراغ هنرهای تجسمی را در هر گوشه شهر روشن نگه دارد. یکی از این اقدامات برپایی نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی در گالری‌های خصوصی شهر بود که آخرین مورد، نمایشگاه آثار عکس‌های زنده‌یاد امان‌اله طریقی با عنوان «طریقی؛ از عکاسخانه تا زاینده‌رود» است که تا روز جمعه 6 آبان ماه در گالری اکنون واقع در خیابان مارنان برپا است. این مجموعه عکس‌ مربوط به 70 سال پیش رودخانه زاینده‌رود است.

وی با اشاره به برپایی نمایشگاه در گذرهای شهر اصفهان افزود: گالری‌گذر باغ گلدسته شامل 10 ویترین واقع در خیابان باغ گلدسته، تقاطع خیابان سیدعلی خان از حدود یک سال پیش ایجاد شده و نمایشگاه‌هایی به مناسبت‌های گوناگون در آن برپا شده است.

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان با اشاره به برگزاری نمایشگاه 10 قطعه عکس از 10 عکاس شهر اصفهان با موضوع آیین‌های عاشورایی در این گذر، ادامه داد: از روز سه‌شنبه سوم آبان ماه و به مناسبت روز جهانی هنرمند نمایشگاهی از تصاویر 9 اثر از 9 هنرمند عصر صفوی در این گذر برپا شده است که در میان آنها آثاری از درویش عبدالمجید(شکسته‌نویس)، میرعماد(خوشنویس نستعلیق)، رضا عباسی(نگارگر) و محمد شفیع(نگارگر) به چشم می‌خورد. نسخه اصلی این آثار در موزه‌های ایران و جهان از جمله موزه ملی ملک تهران، مت ‌موزیوم انگلستان و دیوید کالکشن سوئیس نگهداری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دومین گالری‌گذر شهر اصفهان قرار است به زودی در ورودی ایستگاه مترو میدان امام حسین(ع) با نمایش یک اثر افتتاح شود. این گالری قرار است صرفاً به نمایش تک‌اثر اختصاص یابد و به دلیل سطح بالای حفاظت و ایمنی ایستگاه مترو هر بار نسخه اصلی یک اثر از یک هنرمند را در این گالری به نمایش خواهیم گذاشت. این گالری‌‌گذر روز 25 آبان ماه (روز اصفهان) با نمایش اثری متعلق به گنجینه موزه هنرهای معاصر اصفهان گشایش می‌یابد.

فریده کریمی

دیدگاهتان را بنویسید