- دکوراسیون داخلی

همه چیز در مورد دیوار تاکیدی (Accent Wall)

یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که این روزها در دنیای طراحی داخلی از آن زیاد یاد می‎شود، دیوار تاکیدی یا Accent Wall است که با نام دیوار کانونی یا دیوار فیچر نیز شناخته می‎شود. این دیوار می‎تواند رنگ، بافت یا تکسچر خاصی به اتاق‎های شما دهد و حس و حال جدیدی به دکوراسیون‎تان اضافه نماید.
دیوار تاکیدی

دیوار تاکیدی چیست؟

دیوار تاکیدی دیواری است که طراحی آن از طراحی‎های سایر دیوارهای اتاق متفاوت می‎باشد. مثلا یکی از دیوارهای اتاق نشیمن‌تان را در نظر بگیرید که سایه‎ی رنگی متفاوتی از رنگ دیوارها برای آن بکار برده شده است. این تفاوت تنها به کمک رنگ ایجاد نمی‎شود و شما می‎تواند از متریال، بافت، الگو و پترن یا هر چیز دیگری برای آن استفاده کنید. شما می‎توانید با کمک رنگ، کاغذ دیواری، آجر، سنگ مرمر و متریال‎های دیگر سطح دیوار تاکیدتان را بپوشانید.

دیوار تاکیدی

همانطور که از نام دیوار تاکید مشخص است، این دیوار حس و حال جدیدی به دیوارهای یکنواخت اتاق‎تان می‌دهد و تمامی توجهات را به خود جذب می‎کند. دیوار تاکیدی می‌تواند به نقطه کانونی دکوراسیون شما تبدیل شود و مخصوصا برای اتاق‎هایی که هیچ گچبری یا ویژگی‏ معماری دیگری ندارند، بسیار ایده‌آل هستند. شما برای ایجاد یک دیوار تاکیدی نیاز نیست که هزینه‏‌ی زیادی را بپردازید، همین که بتوانید آن را نسبت به سایر دیوارهای اتاق برجسته کنید، کافی است.

دیوار تاکیدی

کدام دیوار اتاق را به عنوان دیوار تاکیدی انتخاب کنیم؟

احتمالا اولین سوالی که بعد از آشنایی با دیوار تاکیدی برای‎تان پیش می‎آید، این است که کدام دیوار اتاق برای این کار مناسب‌تر است. برای پاسخ به این سوال شما باید ابتدا نقطه کانونی اتاق‎تان را پیدا کنید. نقطه کانونی دکوراسیون در واقع عنصری است که به هنگام ورود به اتاق، نگاه شما را به خود جلب کرده و متوجه آن می‌‏شوید. برای مثال شومینه یکی از انتخاب‎های بسیار رایج برای نقطه کانونی اتاق نشیمن می‎باشد و دیوار آن می‎تواند به عنوان دیوار تاکید بکار رود. همینطور دیوار قفسه‎های توکار نیز در دکوراسیون خانه گزینه‏‌ی خوبی بدین منظور می‌باشد و می‌تواند قفسه‎های شما را برحسته کند. دیوار پشتی تلویزیون یکی دیگر از گزینه‎های مناسب برای دیوار تاکیدی در اتاق نشیمن می‎باشد. در یک اتاق خواب دیوار پشتی تخت انتخاب خوبی برای دیوار تاکیدی می‎باشد. در مورد آشپزخانه نیز پیشنهاد ما به شما دیوار پشتی کابینت‎ها و سینک ظرفشویی است. این دیوار که در طراحی داخلی با نام بک اسپلش(backsplash) شناخته می‏شود، گزینه‎ی جالبی برای ایجاد دیوار تاکیدی در آشپزخانه است.

دیوار تاکیدی

بیشتر طراحان داخلی توصیه می‎کنند که از دیوار پنجره یا درب به عنوان دیوار تاکیدی استفاده نکنید. اگر اتاق شما دارای پنجره‎ی بزرگ با ویوی دلنشین(نقطه کانونی اتاق) است، دیوار آن اصلا برای ایجاد دیوار تاکیدی مناسب نیست. زیرا که ممکن است دیوار تاکیدی نیز به نقطه کانونی اتاق تبدیل شود و بیشتر از ویوی پنجره به چشم آید. در این صورت دو نقطه کانونی می‌تواند مخاطب را گیج کند و باعث پریشانی شود. ولی با این حال هیچ قانون سفت و سختی برای آن وجود ندارد و اگر بنظرتان دیوار پنجره ایده‎ی مناسبی است، می‌توانید از آن استفاده کنید.

دیوار تاکیدی

اگر هیچ نقطه کانونی در دکوراسیون‎تان ندارید، می‎توانید خودتان آن را بسازید. شما می‌توانید با کمک عناصر دکوری و تزئینی و دیوار تاکید، خودتان نقطه کانونی اتاق‎تان را ایجاد کنید. مثلا برای اتاق نشیمن می‌توانید از یک مبل تک، تابلوهای نقاشی و آثار هنری دراماتیک و بولد و دیوار تاکید کمک بگیرید و نقطه‌ی کانونی آن را بسازید. ایده‎های زیادی در این زمینه وجود دارند و شما می‌توانید از عکس‎های خانوادگی، گیاهان زینتی یا هر چیز دیگری استفاده کنید و آن‎ها را با دیوار تاکیدی ترکیب کنید.

دیوار تاکیدی

انواع دیوارهای تاکیدی

ایده‏‌های متنوعی برای ایجاد دیوار تاکیدی در دکوراسیون وجود دارد که بیشتر به خودتان و طراحی داخلی خانه‎تان بستگی دارد. برای مثال یک دیوار پر از عکس‏های خانوادگی یا تابلوهای نقاشی می‎تواند برای اتاق نشیمن یا راهرو بسیار جذاب باشد. ما در اینجا انواع دیوارهای تاکید را به شما نشان می‌دهیم تا با الهام از آن‎ها بتوانید دکوراسیون منحصرفردی را برای خودتان بسازید. البته خودتان را محدود به این‏ها نکنید و با تخیلات خودتان ایده‎های متفاوتی را کشف کنید.

دیوار تاکیدی

دیوار تاکیدی رنگی

یکی از ساده‎ترین و ارزان‎ترین روش‌ها برای ایجاد دیوار تاکیدی استفاده از رنگ است. با اینکه این ایده ساده می‎باشد اما می‎تواند فضای چشمگیری را بسازد. اگر تمامی دیوارهای شما را یکرنگ است، با انتخاب رنگ متفاوت برای یکی از دیوارها حس و حال جدیدی به اتاق‎تان بدهید. البته رنگی که انتخاب می‎کنید به دکور فعلی‌تان و جوی که می‌خواهید بسازید، بستگی دارد. رنگهای تیره فضای چشمگیر و دراماتیکی می‌سازند در حالی که رنگهای روشن می‎تواند دکوراسیون ملایم و آرامش‌بخشی ایجاد کنند.

دیوار تاکیدی

شما برای انتخاب رنگ دیوار تاکید باید به رنگ سایر دیوارهای اتاق نگاهی بیندازید. شما می‌توانید رنگی از خانواده‏‌ی رنگ دیوارهای اتاق یا رنگی کاملا متضاد با آن‎ها را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر شما دارای دیوارهای آبی کمرنگ هستید، می‎توانید از رنگهای آبی تیره، بنفش مایل به آبی یا سبز مایل به آبی استفاده کنید. همینطور می‌توانید برای ایجاد فضایی جسورانه و بولد می‌توانید از رنگهای نارنجی یا هلویی استفاده کنید. اگر دیوارهای شما رنگ خنثی دارند، از دکور فعلی‌تان الهام بگیرید و رنگ تاکیدتان را از رنگ‎های موجود در اتاق انتخاب کنید.

دیوار تاکیدی

استفاده از کاغذ دیواری

چند سالی است که کاغذ دیواری دوباره به دکوراسیون خانه‌ها راه پیدا کرده است و ‎دکوراسیون خانه با کاغذ دیواری بسیار محبوب شده است. با این حال اگر شما در مورد استفاده از کاغذ دیواری برای تمامی دیوارهای اتاق‎تان مطمئن نیستید، می‌توانید تنها یکی از دیوارهای اتاق‎تان را به آن اختصاص دهید. ترکیب کاغذ دیواری و رنگ روش عالی برای ایجاد کنتراست و افزایش جذابیت دکوراسیون خانه است. ترکیب الگو و رنگهای بولد می‌تواند ظاهر خیره‌کننده‌ای را به فضای خانه‌تان ببخشد و به راحتی دکوراسیون شما را جذاب و منحصربفرد نماید.

دیوار تاکیدی

دیوار تاکیدی

دیوار گالری

یکی از ایده‏‌های جذاب برای ایجاد دیوار تاکیدی، تزئین آن با عکس‏ و تابلوهای نقاشی است که می‎تواند رنگ و خلاقیت را به دکوراسیون‎تان بیاورد. روش‎های زیادی برای چیدمان عکس‎ها روی دیوار وجود دارد و آن بیشتر به سلیقه‎ی خودتان بستگی دارد. البته شما فقط محدود به قاب‎های عکس نیستید و می‎توانید از هر چیز تزئینی دیگری در کنار آن‎ها استفاده کنید.

دیوار تاکیدی

دیوار تاکیدی با انواع متریال

علاوه بر اینها شما می‌توانید از انواع متریال مثل سنگ‏های طبیعی، آجر، کاشی، چوب، گچبری یا حتی چرم برای دیوار تاکیدتان استفاده کنید. دکوراسیون آجری منزل با ترکیب گذشته و حال می‌تواند به راحتی فضای گرم و دلپذیری را ایجاد کرده و حس و حال شگفتی را برای خانه‌تان به ارمغان آورد. دیوارپوش چرمی یکی از گزینه‎های جذاب و دوست‌داشتنی دیگری است که برای دکوراسیون‎های مدرن و معاصر عالی می‎باشد.

دیوار تاکیدی
دیوار تاکیدی
دیوار تاکیدی
دیوار تاکیدی
دیوار تاکیدی
دیوار تاکیدی
دیوار تاکیدی
دیوار تاکیدی
دیوار تاکیدی
دیوار تاکیدی
دیوار تاکیدی

همانطور که خودتان نیز بهتر می‎دانید انتخاب رنگ و سبک دکوراسیون به طور کلی به دیزاین فضای خانه و سلیقه‌ی خودتان بستگی دارد. ولی بهتر است از قبل در مورد رنگ‎ها و تاثیری که روی روحیه و شخصیت افراد می‎گذارند، اطلاعات دقیق کسب کنید. دکوراسیون با رنگهای شاد و جسورانه مثل قرمز و نارنجی و رنگ‎هایی از این قبیل باید بسیار محتاطانه و علمی بکار برده شوند زیرا هر گونه اشتباه باعث بی‌قراری و بهم‌ریختگی اعصاب می‎شوند. هر اشتباه دکوراسیون می‌تواند فضای دنج شما را به محیطی ناآرام و ناخوشایند تبدیل کند. ما در اینجا سعی کردیم شما را با دیوار تاکیدی و دکوراسیون با آن آشنا کنیم. امیدواریم که با الهام از این نکات و عکس‌ها بتوانید دکوراسیونی زیبایی را برای خودتان ایجاد نمایید.
همینطور ما برای راحتی شما عزیزان مشاوره‌ی رایگانی را برای خرید انواع مبلمان در نظر گرفته‎ایم تا بتوانیم مسیر خرید شما را هموارتر نماییم. شما می‌توانید با تماس با این شماره، از خدمات رایگان مشاوره خرید مبلمان استفاده کنید. شما کدام یک از این دیوارهای تاکیدی را می‌پسندید؟ اگر نظری یا پیشنهادی در این مورد به ذهن‌تان می‎رسد، خوشحال می‎شویم که آن‌ها را با ما در میان بگذارید.

منبع:chibechin.com

دیدگاهتان را بنویسید