- فرهنگی

هند کوچک لقب سرزمین لردگان است

کوروش اسدپور خواننده موسیقی لری با تاکید بر پررنگ بودنِ وجهِ آوازهای تغزلی در میان اقوام لر می‌گوید که منطقه لردگان سرشار از فراز و نشیب جغرافیایی و دشت‌های وسیع است و زمانی این خطه را هند کوچک می‌نامیدند.

یکی از خوانندگان نام‌آشنای بختیاری در رادیو گفت‌وگو در خصوص پر رنگ بودنِ وجهِ آوازهای تغزلی در میان اقوام لُر، به نقش جغرافیا اشاره کرد و گفت: منطقه لردگان سرشار از فراز و نشیب جغرافیایی و دشت‌های وسیع است.

کوروش اسدپور در مصاحبه با برنامه «اینجا چراغی روشن است» رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه مردم ایران زمین از دیرباز برای سنت‌ها و آداب و رسوم و زندگی خود از آوا و نواها استفاده می‌کردند، گفت: کمتر فعالیت اقتصادی را می‌بینید که حضور شعر و موسیقی در آن کمرنگ باشد.

وی آوازها را مستتر در همه امور از جمله نیایش و سوگ، کاشت و برداشت، لعن و دوشیدن حیوانات و… دانست و تاکید کرد: مردمانِ منطقه‌ی لر نشینِ زاگرس، پیوند و الفتی عمیق با موسیقی دارند و در نقاط مختلف آوازهای ویژه‌ای را استفاده می‌کنند. مثلا در لرستان آواز «علی دوستی» از نغمه‌های خاص بوده و همه مردم لُر به آن عشق می‌ورزند و ماندگاریِ بسیاری از نواها و آواهای لر، به تاریخِ این سرزمین باز می‌گردد.

اسدپور همچنین از ویژگی‌های آواز «یاریار» سخن گفت و آن را بر دو شِق تعریف کرد: یکی مختص مناطق کهگیلویه و بویراحمد و منطقه لردگان است و دیگری که پیچ و خم و فراز و فرودهایی دارد به منطقه «چرام» باز می‌گردد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا لردگان منطقه‌ای مشترک میان بختیاری و لرستان تعریف می‌شود یا خیر، گفت: شخصا اهل لردگان هستم و ما در سرِ مرزِ کهگیلویه و بویراحمد و بختیاری قرار داریم. امتزاج قومیتی باعث شده است که ما تاثیراتی از موسیقی کهگیلویه و بویراحمد و فارس و قشقایی دریافت کنیم. این بده بستان‌های فرهنگی از گذشته رواج داشته که از بخش‌هایی از موسیقیِ «چوپانی» نشأت می‌گیرد.

اسدپور توضیح داد: چوپانان در آمد و شُدهای خود در طبیعت با هم می‌نشستند و راویان و انتقال دهندگان موسیقی بودند.

وی همچنین دهل و نقاره را سازهای اشتراکِ ساز میان کهگیلویه و بویراحمد و قشقایی تعریف کرد و گفت: سازهای کرنا و سرنا جزو اشتراکات قوم بزرگ لر هستند. «لردگان» از یک سو با آواهای بختیاری و خوزستان و ایذه در ارتباط است و از سویی دیگر با مسجد سلیمان در می‌آمیزد و از ناحیه شمال نیز با اصفهان و بروجن مرتبط می‌شود و لذا از غنای خاصی برخوردار است.

اسدپور در خصوص پر رنگ بودنِ وجهِ آوازهای تغزلی در میان اقوام لر، به نقش جغرافیا اشاره کرد و گفت: منطقه لردگان سرشار از فراز و نشیب جغرافیایی و دشت‌های وسیع است و زمانی این خطه را هند کوچک می‌نامیدند.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید