- فیلم و سینما

هنرمند سوری: بعد از جنگ داعش صنعت زنده فیلم‌سازی در سوریه نداریم

«غسان غانم» قائم‌مقام خانه‌ هنرمندان سوریه در گفت‌وگو با ما درباره وضعیت فعلی سینمای سوریه گفت که بعد از جنگ داعش و حالا زلزله‌ای که در سوریه رخ داده است، امروز صنعت زنده فیلم‌سازی در سوریه نداریم. در کنار آن چیزی به نام جشنواره‌های سینمایی آن‌طور که در ایران شاهدیم نیست. این از آورده‌های جنگ برای ما است که باعث شده کسی به سینما فکر نکند.

او گفت: البته ما برای تغییر و تحول سینمای سوریه برنامه‌ای داریم که توسط اداره کل سینمایی سوریه در حال برنامه‌ریزی است که اگر بتوانند این برنامه را به نتیجه برسانند شاهد تحولاتی در سینمای سوریه خواهیم بود.

این هنرمند سوری درباره تحول و رنسانسی که باید برای سینمای سوریه رخ دهد گفت: مسائل زیادی است که دست به دست هم داده‌اند که اگر بخواهیم سینما داشته باشیم اول باید آنها برطرف شود تا بعد از آن بتوانیم سینما داشته باشیم.

او بیان کرد: در حال حاضر آن چیزی که در عرصه هنر داریم و از بقیه هنرها زنده‌تر است که بشود برای آن جشنواره داشت، اُپِرا و موسیقی است که در فرهنگ عرب اصیل‌تر از سینما است و برای آنها اولویت دارد. ما در سوریه هفته و جشنواره‌های موسیقی داریم که خواننده‌های روسیه‌ای، ایتالیایی، بلغارستانی و کشورهای دیگر می‌‌آیند و کارهای خودشان را ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها تحت نظارت وزارت فرهنگ صورت می‌گیرد.

قائم‌مقام خانه هنرمندان سوریه گفت که در سینمای ایران هنر و موضوع مقاومت جریان دارد و قابل توجه است و اینکه این موضوع در سینمای ایران بازتاب دارد و اندیشه مقاومت در سینمای ایران دیده می‌شود، جای خوشحالی دارد.

غسان غانم در پایان در مورد همکاری ایران و سوریه گفت که امیدوار است که همکاری میان دولت ایران و سوریه برای تولید فیلم و دیگر محصولات هنری در آینده نزدیک رخ دهد.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید