- فیلم و سینما

«وال» بزرگترین افتتاحیه فیلم مستقل و «پلنگ سیاه ۲» برای پنجمین هفته پرفروش‌ترین شد

دو فیلم تجاری و هنری «پلنگ سیاه: واکاندا برای همیشه» و «وال» هرکدام عنوان پرفروش‌ترین فیلم و بزرگترین افتتاحیه فیلم هنری را به خود در هفته گذشته اختصاص دادند.

 فیلم «وال» به کارگردانی دارن آرنوفسکی، محصول کمپانی A24‌ در باکس آفیس هفته گذشته و در اکران محدود، عنوان بزرگترین افتتاحیه یک فیلم ARTHOUSE‌/مستقل و هنری را به خود اختصاص داد.

این فیلم با بازی «برنارد فریزر» با اکران در 6 سالن 360 هزار دلار فروخت، یعنی هر سالن 60 هزار دلار. این فروش بالاترین میزان فروش از میانگین هر سالن سینما در سال 2022 و دومین بعد از آغاز همه‌گیری کرونا است. فیلم بعدی از این منظر، «همه چیز همه جا یکدفعه» است که در هر سالن 50 هزار دلار فروش داشت.

اما «امپراطوری نور» محصول کمپانی سرچ‌لایت با فروش هر سالن کمتر از هزار و 500 دلار، در کل 160 هزار دلار از  110 سالن فروش کرد.

در اکران‌های سال 2022، تنها یک فیلم مستقل، کمدی تاریک «همه‌جا همه‌جا به یکباره» توانسته فروش تجاری بزرگ پیدا کند و 100 میلیون دلار در سطح جهانی به دست آورد. دیگر فیلم‌های تحسین‌شده‌ای که احتمالاً در رقابت‌های اسکار قرار خواهند گرفت، مانند «تار» با 5.3 میلیون دلار، «مثلث غم» با 4 میلیون دلار و «زمان آرماگدون» با 1.8 میلیون دلار، نتوانستند خریدار زیادی جذب کنند.

اما فیلم «پلنگ سیاه: واکاندا برای همیشه» با 11 میلیون و 100 هزار دلار جمع فروش داخلی خود را به 409 میلیون دلار رساند و برای پنجمین هفته پرفروش‌ترین فیلم هفته شد.

این فیلم سومین فیلم است که در سال جاری از مرز 400 میلیون دلار می‌گذرد. همچنین این اولین فیلم پس از «پلنگ سیاه» 2018 است که در پنج آخر هفته متوالی رتبه اول جدول باکس آفیس را دارد.

این فیلم در سطح جهانی نیز 767 میلیون دلار فروش کرد و این فیلم را به عنوان ششمین فیلم پرفروش سال نام گذاری کرد.

«شب خشمناک» نیز با 8 میلیون دلار در جایگاه دوم باکس آفیس ایستاد و فروش داخلی خود را به 26 میلیون دلار  رساند و در سطح جهانی نیز 41 میلیون دلار فروش کرد. باتوجه به بودجه 20 میلیون دلاری فیلم، این فروش بازدهی مناسبی برای فیلم است.

انیمیشن «دنیای عجیب» نیز با 3 میلیون و 600 هزار دلار روی پله سوم باکس آفیس ایستاد و فروش داخلی خود را به 30 میلیون دلار افزایش داد. این فیلم 200 میلیون دلار بودجه داشته و باتوجه به ده‌ها میلیون هزینه تبلیغاتش، به‌نظر می‌رسد که 100 میلیون دلار در نمایش از دست خواهد رفت.

«منو» نیز با 2 میلیون و 700 هزار دلار و فروش کلی 28 میلیون و 900 هزار دلار در جایگاه چهارم و «فداکاری» با 2 میلیون و جمع فروش داخلی 16 میلیون و 900 هزار دلار در جایگاه پنجم باکس آفیس قرار گرفت. باوجود نقدهای مثبت، فیلم با توجه به بودجه 90 میلیون دلاری‌اش، فروش بلیت کافی و مناسبی نداشته است.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید