- فرهنگی

وزارت ارشاد: مجوز کنسرت در استان‌ها را تا شورای تامین تایید نکند، صادر نمی‌کنیم

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: مجوز‌های کنسرت در استان‌ها تا شورای تامین تایید نکند صادر نمی‌کنیم، اما بعد از صدور مجوز همه باید پای آن بایستیم.

محمود سالاری با اشاره به لغو برخی از کنسرت‌های موسیقی در استان‌ها با وجود داشتن مجوز‌های قانونی و رسمی اظهارداشت: در استان‌ها، در حوزه موسیقی و یا سایر برنامه‌های فرهنگی و هنری، شورای تامین استان تصمیم می‌گیرد، که در آن نهاد‌های مختلفی از جمله نیروی انتظامی عضو هستند و شورای تامین استان، باید اعلام کند که آیا می‌تواند امکانات امنیت اجرای کنسرت یا نمایشی را مهیا کند یا خیر؟

وی گفت: ممکن است شورای تامین استان اعلام کند که نیروهایش به دلیل رویدادی همچون همزمانی با مسابقه فوتبال یا سفر رئیس جمهور، نمی‌تواند امنیت برگزاری کنسرت یا برنامه هنری را تامین کند و ما هم نمی‌توانیم زور و فشار بیاوریم تا به صورت الزام این کنسرت برگزار شود.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: شورای تامین یک دلیل قانونی و عقلانی مطرح می‌کند که همزمان نمی‌تواند امنیت دو منطقه (به عنوان مثال برگزاری دو برنامه) را تامین کند یا هر دلیل دیگری که شورای تامین مطرح کند، به هر حال در استان‌ها، نظر این شورای بر نظر ما ارجح است.

سالاری در پاسخ به چرایی نبود تعامل میان معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای تامین استان برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی گفت: ما در تهران مجوز عمومی یک اثر را صادر می‌کنیم، به عنوان مثال اعلام می‌شود که برگزاری کنسرت خواننده‌ای یا انتشار اثر او در تمام کشور بلامانع است، اما اینکه آن خواننده در چه استانی بتواند برنامه‌اش را اجرا کند باید از شو‌ای تامین آن استان می‌مجوز بگیرد.

وی افزود: گاهی اوقات بداخلاقی‌هایی در برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری از جمله برگزاری کنسرت‌های موسیقی رخ می‌دهد؛ بعضی از کنسرت‌های موسیقی ابتدا بدون دریافت مجوز‌های لازم اقدام به تبلیغ می‌کنند و بعد شورای تامین را در مقابل عمل انجام شده قرار می‌دهند که طبیعتا شورای فرهنگ عمومی یک استان ممکن است زیر بار این فشار‌ها نرود.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: اینکه گروه موسیقی بدون مجوز‌های لازم، در سایت بلیت‌فروشی یا در فضای مجازی تبلیغاتی را انجام داده است، این تعهدی را برای شورای تامین استان‌ها ایجاد نمی‌کند، در مواردی که موضوع لغو بعضی از کنسرت‌های موسیقی را در استان‌ها پیگیری کردم، مسئولان استان اعلام کردند که این گروه‌ها مجوز نداشتند و کارشان را با تبلیغات شروع کرده بودند، بعد که مجوز داده نشد، حاشیه ایجاد شد، در استان‌ها ما مجوز را تا زمانی که شورای تامین تایید نکند صادر نمی‌کنیم.

کنسرت سیروان خسروی خواننده موسیقی پاپ به رغم داشتن مجوز برگزاری از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان با مصوبه شورای تامین اهواز لغو شد.

حجت‌الاسلام رضا کلاه‌کج مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در این باره اعلام کرد: کنسرت سیروان خسروی قرار بود از روز چهارشنبه (۲۹ تیر) به مدت سه روز در سینما هلال اهواز برگزار شود که ۲۹ تیر سه سانس این کنسرت برگزار شد، اما شورای تامین شهرستان اهواز امروز اقدام به لغو ادامه این کنسرت کرد.

کلاه کج گفت: علی رغم میل باطنی ما، اداره کل ارشاد خوزستان تنها مصوبه را به این خواننده ابلاغ کرد و نقشی در لغو مجوز نداشته است. این اداره کل عضو شورای تامین نیست و از علت لغو این کنسرت توسط شورا اطلاعی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید