- اجتماعی

وضعیت سدهای کشور نگران‌کننده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در حوزه منابع آبی کشور شرایط خوبی را ندارد. حتی اینکه امروز به صورت سرجمع گزارش می‌شود که حدود ۳۷ درصد سدهای کشور پر است چندان به واقعیت نزدیک نیست.

هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس، وضعیت سدهای کشور را نگران‌کننده خوانده و گفته باید در مصرف آب صرفه‌جویی کرد. به گفته این نماینده مجلس، اگر بحث صرفه‌جویی در مصرف آب جدی گرفته نشود شهرهای کشور با وضعیت مشابه همدان در زمانی که آب سد همدان تمام شده بود روبه‌رو خواهند شد.

به گزارش ایسنا، بخش‌هایی از گفت‌وگو با هادی بیگی‌نژاد را در ادامه می‌خوانید:

  • در حوزه منابع آبی کشور شرایط خوبی را ندارد. حتی اینکه امروز به صورت سرجمع گزارش می‌شود که حدود ۳۷ درصد سدهای کشور پر است چندان به واقعیت نزدیک نیست. بر اساس بررسی‌هایی که بنده انجام دادم بعضی از سدها خیلی کمتر از ۳۷ درصد پر است. این وضعیت جای نگرانی داشته و به نوعی زنگ خطر در این حوزه به صدا در آمده است.
  • تنها گزینه‌ای که اکنون روی میز است صرفه‌جویی در مصرف است. میزان بارش‌ها نسبت به سال‌های قبل به شدت کاهش یافته و ما امروز نه باران داریم و نه برف داریم. راهی جز صرفه‌جویی نداریم.
  • همدان یک الگوی هشداری خوب برای تمام کشور است. زمانی که آب سد همدان تمام شد مردم حتی برای انجام امورات ضروری خود آب نداشتند. وضعیت به گونه‌ای بود که مردم با بطری آب معدنی در کوچه‌ها باید آب دریافت می‌کردند. زمانی که آب سدها تمام شود دیگر هیچ راهی وجود ندارد.
  • اکنون آب چاه‌های کشاورزی را گرفتند و به مردم می‌دهند. زمانی که آب نیست دیگر هیچ چاره‌ای وجود ندارد. همه باید به شرایط موجود توجه داشته و صرفه‌جویی را در اولویت قرار دهند. همه باید نسبت به وضعیت احساس نگرانی کرده و در مصارف آبی دقت کنیم.

پیاگاه خبری تحلیلی تعادل

دیدگاهتان را بنویسید