- صداوسیما

پایان تبلیغات کنکوری در صداوسیما؟/ «قندپهلو» بهار به آنتن برمی‌گردد

هر بار که با علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش صحبت می‌کنیم بحث‌مان به عدالت آموزشی، مدرسه تلویزیونی و به‌تازگی مدرسه کنکور می‌رسد. همیشه یکی از مقولاتی که خیلی مورد انتقاد خانواده‌ها و رسانه‌ای‌هاست موضوع تبلیغات مؤسسات کنکوری در رسانه ملّی است، اتفاقی که دو سالِ قبل حجم آن با بخش‌نامه‌ای به نصف کاهش یافت.

همان موقع بحث اثر سوء حجم بالای برنامه‌های تبلیغات مؤسسات کنکوری مطرح شده بود، اما آن اتفاقی که باید تاکنون نیفتاده است و هنوز در بخش‌هایی دیده می‌شود مؤسسات خصوصی آموزشی بیش از اینکه مفهوم و محتوایِ آموزشی انتقال دهند خودشان را مطرح می‌کنند تا بتوانند از طریق محتوای آموزشی درست، نظر مخاطبان را به آموزش‌های کنکوری جلب کنند.

عبدالعالی درباره عدالت آموزشی و جلوگیری از کاسبان آموزش این‌چنین واکنش نشان داد که افراد و مؤسساتی که به‌دنبال خلق ثروت و منفعت شخصی‌اند جایی در شبکه آموزش و تلویزیون ندارند.

او در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به برقراری عدالت آموزشی در بحث کنکور هم واکنش نشان داد و گفت: شما درباره تبلیغات کنکوری در تلویزیون سؤال کردید که باید بگویم تلویزیون به‌طور رسمی یک واحدی دارد به‌نام بازرگانی که کفش، پفک و خیلی از ابزار و لوازم و همچنین مؤسسات کنکوری را هم تبلیغ می‌کند، مسائل این بخش هیچ ارتباطی به مدیریت یک شبکه ندارد.

عبدالعالی تأکید کرد:  فکر می‌کنم به‌تدریج بهتر خواهد شد، اگر ما واقعاً به این سمت برویم که محتوای خوشمزه و جذاب و رایگان در تمام دروس ارائه دهیم چرا مخاطب ما برود به فلان مؤسسه که ۱۲۰، ۱۴۰ میلیون هزینه کند، عده‌ای به این سمت می‌روند و عده‌ای هم پولش را ندارند و بخواهند هم نمی‌توانند بروند.

وی افزود: این نکته را بگویم زمانی که مدرسه کنکور روی آنتن است به هیچ وجه تبلیغ نمی‌رویم، از رئیس صداوسیما قول گرفتیم و نگاه ایشان بسیار مثبت است، چرا که گفتیم محتوای بسیار عالی از مدرسه کنکور ارائه بدهیم تبلیغ فلان مؤسسه هم پخش شود، مخاطب را دچار سردرگمی می‌کند، خوشبختانه ایشان پذیرفتند و هیچ تبلیغی از این جهت روی آنتن نخواهد رفت.

مدیر شبکه آموزش درباره اینکه همیشه دیده شده در میزگردها و گفت‌وگوهایی، برخی از مؤسسات کنکوری خودشان را روی آنتن تبلیغ می‌کنند، خاطرنشان کرد: الآن در شبکه آموزش تا جایی که به ما ربط دارد، این تبلیغات به صفر رسیده‌اند، اما بخشی از آنها به اداره‌کل بازرگانی ربط دارد که برخی از آنها سال‌ها با تلویزیون قرارداد تبلیغات دارند.

او در پاسخ به این سؤال که شبکه آموزش قرار است در عرصه سریال‌سازی ورود جدّی داشته باشد، تأکید کرد: خبرهای خوبی داریم از بحث سریال‌سازی و کارهای نمایشی که شبکه آموزش به‌سراغ‌شان خواهد رفت اما موضوعات و سوژه‌هایی که به آموزش ربط داشته باشند، سراغ سیتکام طنز موقعیت مدرسه‌ای رفته‌ایم که خیلی از نقدهایمان را به‌صورت شفاف در همین کار نمایشی ارائه بدهیم.

عبدالعالی همچنین درباره «قندپهلو» به خبرنگار تسنیم گفت: از روزی که به شبکه آمدم پیگیری کردم برنامه «قندپهلو» را روی آنتن داشته باشیم، ان‌شاءالله در بهار مجدداً شروع می‌کنیم، علاوه بر آن، چندین برنامه جدید از جمله کار عروسکی بسیار بانمک و خوشمزه، تغییرات در رنگ و لعاب مدرسه تلویزیونی، رادیکال هفت و خیلی از برنامه‌های جدید دیگر را برای پخش آماده خواهیم کرد.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید