- فیلم و سینما, هنر

پرفروش ترین فیلم های جهان؛ ۲۵ فیلمی که گیشه را از آن خود کرده‌اند

پرفروش ترین فیلم های جهان همیشه از جذاب‌ترین فهرست‌های سینمایی بوده است. تماشاچی‌های حرفه‌ای سینما همهٔ این فیلم‌ها را دیده‌اند، و فیلم‌نبین‌ها هم اگر هوس تماشای فیلم کنند، معمولا برای انتخاب فیلم جذاب، به چنین فهرست‌هایی مراجعه می‌کنند. در این مقاله، پرفروش ترین فیلم های جهان تا ردهٔ بیست‌وپنجم را برایتان گرد آورده‌ایم. پیشنهاد می‌کنم اگر فیلمی در این مجموعه هست که هنوز ندیده‌اید، سریع دست به کار شوید!

۱. آواتار

آواتار از پرفروش ترین فیلم های جهان

آواتار (Avatar) فیلمی در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی، به کارگردانی جیمز کامرون (James Cameron) محصول سال ۲۰۰۹ است. دنیای عرفانی پاندورا که کامرون در این فیلم آفرید، به پدیده‌ای فرهنگی تبدیل شد و پای خیلی‌ها را در آن سال به سینماها کشاند. آواتار با حدود ۲٫۸ میلیارد دلار فروش در سرتاسر دنیا، مقام نخست پرفروش ترین فیلم های جهان را از آنِ خود کرده است.

۲. تایتانیک

تایتانیک از پرفروش ترین فیلم های جهان

تایتانیک (Titanic) هم ساختهٔ جیمز کامرون است. این فیلم که در ژانرهای درام و فاجعه دسته‌بندی شده، محصول سال ۱۹۹۷ است. تایتانیک با ۲٫۲ میلیارد فروش، تا سال ۲۰۰۹ که آواتار آمد، لقب پرفروش‌ترین فیلم سینما را داشت.

۳. جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد

جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد، از پرفروش ترین فیلم های جهان

جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد (Star Wars: The Force Awakens) اپیزود هفتم از مجموعه فیلم‌های فانتزی و علمی تخیلی جنگ ستارگان است. کارگردان این فیلم جفری جیکوب آبرامز (Jeffrey Jacob Abrams) بوده و محصول سال ۲۰۱۵ است. این فیلم با فروش ۲٫۰۷ میلیارد دلاری در ردهٔ سوم پرفروش ترین فیلم های جهان قرار دارد.

۴. انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت، از پرفروش ترین فیلم های جهان

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War) در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی، محصول سال ۲۰۱۸ شرکت مارول (Marvel) است. برادران روسو (Russo) کارگردانی این فیلم پُر از ابرقهرمان را برعهده داشته‌اند. این فیلم هم با فروش حدود ۲٫۰۵ میلیارد دلاری، در فهرست پرفروش ترین فیلم جهان قرار گرفته است.

۵. دنیای ژوراسیک

دنیای ژوراسیک از پرفروش ترین فیلم های جهان

دنیای ژوراسیک (Jurassic World) فیلمی در ژانرهای علمی-تخیلی و مهیج، به کارگردانی کالین ترورو (Colin Trevorrow)، محصول سال ۲۰۱۵ است. دنیای ژوراسیک بازسازی فیلم کلاسیک پارک ژوراسیک محصول سال ۱۹۹۳ است و پای خیلی از طرفداران این فیلم را به یاد آن فیلم قدیمی به سینماهای سرتاسر دنیا کشاند. این فیلم با فروش ۱٫۷ میلیارد دلاری در فهرست پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفت.

۶. انتقام‌جویان

انتقام‌جویان از پرفروش ترین فیلم های جهان

انتقام‌جویان (The Avengers) هم یکی دیگر از فیلم‌های مجموعهٔ مارول در فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان است. این فیلم در ژانرهای فانتزی و علمی تخیلی، و به کارگردانی جاس ویدون (Joss Whedon) در سال ۲۰۱۲ به نمایش درآمد. انتقام‌جویان در سال نمایش خود، به فروش ۱٫۵ میلیارد دلاری دست یافته و مقام سوم پرفروش‌ترین‌ها را از آنِ خود کرد، اما سال‌های بعد از آن، و با نمایش فیلم‌های بالا، کم‌کم به ردهٔ ششم این فهرست سقوط کرد.

۷. خشن ۷

خشن ۷ از پرفروش ترین فیلم های جهان

خشن ۷ (Furious 7) محصول سال ۲۰۱۵ و در ژانرهای جنایی و مهیج است. جیمز وان (James Wan)، کارگردان خشن ۷، سعی کرد با استفاده از جلوه‌های ویژه و بدل، حضور پل واکر (Paul Walker) را که پیش از اتمام فیلم‌برداری خشن ۷ فوت کرد، در فیلم حفظ کند. این فیلم حدود ۱٫۵ میلیارد دلار در سرتاسر دنیا فروش کرد.

۸. انتقام‌جویان: عصر اولتران

انتقام‌جویان: عصر اولتران، از پرفروش ترین فیلم های جهان

انتقام‌جویان: عصر اولتران (Avengers: Age of Ultron) دنبالهٔ فیلم انتقام‌جویان بود که در سال ۲۰۱۵ به نمایش درآمد. این فیلم هم در ژانرهای علمی-تخیلی و اکشن، به کارگردانی جاس ویدون ساخته شد. انتقام‌جویان: عصر اولتران، با فروش ۱٫۴ میلیارد دلاری، مقام هشتم فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان را نصیب خود کرده است.

۹. پلنگ سیاه

پلنگ سیاه از پرفروش ترین فیلم های جهان

پلنگ سیاه (Black Panther) یکی دیگر از محصولات شرکت مارول، در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی است. این فیلم به کارگردانی رایان کوگلر (Ryan Coogler) ساخته و در سال ۲۰۱۸ به نمایش درآمد. مارول با این فیلم، نخستین ابرقهرمان سیاه‌پوست را وارد مجموعه فیلم‌های دنیای مارول کرد؛ ابرقهرمانی که نقش مهمی در تاریخ فرهنگ عامهٔ ایالات متحده بازی می‌کند. پلنگ سیاه به‌شدت مورداستقبال مردم قرار گرفت و با ۱٫۳ میلیارد دلار فروش، در فهرست پرفروش‌ترین‌های تاریخ سینما قرار گرفت.

۱۰. هری پاتر و یادگاران مرگ

هری پاتر و یادگاران مرگ از پرفروش ترین فیلم های جهان

هری پاتر و یادگاران مرگ (Harry Potter and the Deathly Hallows) هشتمین و آخرین فیلم از مجموعه فیلم‌های هری پاتر است که در دو بخش، در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به نمایش درآمد. این فیلم در ژانر فانتزی و به کارگردانی دیوید ییتس (David Yates) توانست توجه زیادی را در آن سال‌ها به خود جلب کند. بخش دوم این فیلم، با فروش بیش از ۱٫۳ میلیارد دلار، به فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان اضافه شد.

۱۱. جنگ ستارگان: آخرین جدای

جنگ ستارگان: آخرین جدای، از پرفروش ترین فیلم های جهان

جنگ ستارگان: آخرین جدای (Star Wars: The Last Jedi) هشتمین فیلم از مجموعه فیلم‌های اصلی جنگ ستارگان به کارگردانی ریان جانسون (Rian Johnson) و در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی ساخته شده و در سال ۲۰۱۷ به نمایش درآمد. این فیلم بیش از ۱٫۳ میلیارد دلار در سرتاسر دنیا فروخت.

۱۲. دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی

دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی، از پرفروش ترین فیلم های جهان

دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی (Jurassic World: Fallen Kingdom) یکی دیگر از مجموعه فیلم‌های پارک ژوراسیک در ژانر علمی-تخیلی و اکشن است. این فیلم به کارگردانی خوان آنتونیو بایونا (Juan Antonio Bayona) ساخته و در سال ۲۰۱۸ به نمایش درآمد. هرچند این فیلم به رکورد دنیای ژوراسیک نرسید، اما بیش از ۱٫۳ میلیارد دلار فروخت تا در فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان قرار بگیرد.

۱۳. منجمد

منجمد از پرفروش ترین فیلم های جهان

منجمد (Frozen) با فروش حدود ۱٫۲۸ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۳، پرفروش‌ترین فیلم انیمیشن این فهرست است. این انیمیشن فانتزی، کمدی و موزیکال را جنیفر لی (Jennifer Lee) و کریس باک (Chris Buck) کارگردانی کردند.

۱۴. دیو و دلبر

دیو و دلبر از پرفروش ترین فیلم های جهان

دیو و دلبر (Beauty and the Beast) محصول سال ۲۰۱۷ دومین انیمیشن، و چهاردهمین فیلم از پرفروش ترین فیلم های جهان است. این فیلم خانوادگی به کارگردانی بیل کاندن (Bill Condon)، بیش از ۱٫۲۶ میلیارد دلار فروش کرد.

۱۵. شگفت‌انگیزان ۲

شگفت‌انگیزان ۲ از پرفروش ترین فیلم های جهان

شگفت‌انگیزان ۲ (Incredibles 2) جایگاه بعدی پرفروش ترین فیلم های جهان را هم از آنِ دنیای انیمیشن کرده است. طرفداران این انیمیشن که برای دیدن دنبالهٔ آن چهارده سال صبر کردند، در سال ۲۰۱۸ سنگ‌تمام گذاشتند و این فیلم بیش از ۱٫۲۴ میلیارد دلار فروخت. کارگردانی شگفت‌انگیزان ۲ در ژانر علمی-تخیلی و اکشن را برَد بِرد (Brad Bird) برعهده داشت.

۱۶. سرنوشت خشمگین

سرنوشت خشمگین از پرفروش ترین فیلم های جهان

سرنوشت خشمگین (The Fate of the Furious) هشتمین فیلم از مجموعهٔ سریع و خشمگین، به کارگردانی اف گری گری (F. Gary Gray) در سال ۲۰۱۷ به نمایش درآمد. این فیلم که در ژانرهای جنایی و مهیج ساخته شده، توانست به رکورد فروش ۱٫۲۴ میلیارد دلاری دست پیدا کند.

۱۷. مرد آهنی ۳

مرد آهنی ۳ از پرفروش ترین فیلم های جهان

مرد آهنی ۳ (Iron Man 3) یکی دیگر از فیلم‌های دنیای مارول در ژانر علمی-تخیلی و اکشن است که در سال ۲۰۱۳ به نمایش درآمد. کارگردان این فیلم شین بلک (Shane Black) است. مرد آهنی ۳ با فروش ۱٫۲۱ میلیارد دلاری، در ردهٔ هفدهم پرفروش ترین فیلم های جهان قرار دارد.

۱۸. مینیون‌ها

مینیون‌ها از پرفروش ترین فیلم های جهان

مینیون‌ها (Minions) انیمیشن دیگر این فهرست، در ژانر اکشن و ماجراجویی ساخته شده و در سال ۲۰۱۵ به نمایش درآمد. کارگردانی این انیمیشن برعهدهٔ پیر کافین (Pierre Coffin) و کیل بلدا (Kyle Balda) بود. مینیون‌ها به فروش بیش از ۱٫۱۵ میلیون دلاری رسید و نکتهٔ قابل‌توجه اینکه دومین انیمیشن پرفروش تاریخ سینما در روز افتتاحیهٔ آن است.

۱۹. کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، از پرفروش ترین فیلم های جهان

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War) باز هم از مجموعه فیلم‌های دنیای مارول است که توانسته میان پرفروش ترین فیلم های جهان قرار بگیرد. این فیلم علمی تخیلی و مهیج را هم برادران روسو کارگردانی کرده‌اند. کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی توانست به رکورد فروش بیش از ۱٫۱۵ میلیارد دلار دست پیدا کند.

۲۰. تبدیل‌شوندگان: نیمهٔ تاریک ماه

تبدیل‌شوندگان: نیمهٔ تاریک ماه، از پرفروش ترین فیلم های جهان

تبدیل‌شوندگان: نیمهٔ تاریک ماه (Transformers: Dark of the Moon) سومین فیلم از مجموعه فیلم‌های تبدیل‌شوندگان است که در سال ۲۰۱۱ به نمایش درآمد. این فیلم علمی تخیلی و اکشن، به کارگردانی مایکل بی (Michael Bay)، توانست به فروش بیش از ۱٫۱۲ میلیارد دلار برسد.

۲۱. ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه

ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه، از پرفروش ترین فیلم های جهان

ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه (The Lord of the Rings: The Return of the King) سومین فیلم از سه‌گانهٔ ارباب حلقه‌ها، به کارگردانی پیتر جکسون (Peter Jackson) است. این فیلم درام و فانتزی، در سال ۲۰۰۳ به نمایش درآمد و ۱٫۱۲ میلیارد دلار فروخت.

۲۲. اسکای‌فال

اسکای‌فال از پرفروش ترین فیلم های جهان

اسکای‌فال (Skyfall) از مجموعه فیلم‌های جیمز باند، به کارگردانی سام مندس (Sam Mendes) در سال ۲۰۱۲ به نمایش درآمد. اسکای‌فال در ژانرهای مهیج و اکشن ساخته شد و با فروش ۱٫۱ میلیارد دلاری، جای خود را در فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان باز نمود.

۲۳. تبدیل‌شوندگان: عصر انقراض

تبدیل‌شوندگان: عصر انقراض، از پرفروش ترین فیلم های جهان

تبدیل‌شوندگان: عصر انقراض (Transformers: Age of Extinction) فیلمی در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی است که در سال ۲۰۱۴ به نمایش درآمد. کارگردان این فیلم هم مایکل بی است. تبدیل‌شوندگان: عصر انقراض بیش از ۱٫۱ میلیارد دلار در سرتاسر جهان فروخت.

۲۴. شوالیهٔ تاریکی برمی‌خیزد

شوالیهٔ تاریکی برمی‌خیزد، از پرفروش ترین فیلم های جهان

شوالیهٔ تاریکی برمی‌خیزد (The Dark Knight Rises) از مجموعه فیلم‌های بتمن، و سومین و آخرین قسمت سه‌گانهٔ شوالیهٔ تاریکی به کارگردانی کریستوفر نولان (Christopher Nolan) است. این فیلم مهیج و اکشن در سال ۲۰۱۲ به نمایش درآمد و توانست با فروش ۱٫۰۸ میلیارد دلاری، در جمع پرفروش ترین فیلم های جهان قرار بگیرد.

۲۵. داستان اسباب‌بازی ۳

داستان اسباب‌بازی ۳ از پرفروش ترین فیلم های جهان

داستان اسباب‌بازی ۳ (Toy Story 3) انیمیشن دیگری در ژانرهای فانتزی و کمدی-درام است. این فیلم را لی آنکریچ (Lee Unkrich) کارگردانی کرد. داستان اسباب‌بازی ۳ با بازگشت صداپیشه‌های اصلی این مجموعه، یعنی تیم آلن (Tim Allen)، تام هنکس (Tom Hanks) و جون کیوسک (Joan Cusack)، توانست به رکورد فروش ۱٫۰۷ میلیارد دلاری برسد.

 

منبعtownandcountrymag

دیدگاهتان را بنویسید