- اجتماعی, ویژه

پیروزی بیت‌کوین در رقابت با طلا و بورس

پیروزی بیت‌کوین در رقابت با طلا و بورس

بازده ماهانه نخستین رمزارز جهان به ۵۰ درصد رسید.

بازده ماهانه سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین، نخستین ارز رمزنگاری شده جهان، با عبور قیمت آن از مرز ۲۸ هزار دلار، طی ماه جاری میلادی(دسامبر) به ۵۱ درصد رسید که بالاترین حد از ماه مه سال ۲۰۱۹ تاکنون به شمار می‌رود.

بهای هر بیت‌کوین در جریان معاملات روز چهارشنبه بازارهای مالی جهان با رشد روزانه ۵ درصدی تا سطح بی‌سابقه ۲۸ هزار ۵۷۲ دلار صعود کرد. این در حالی است که قیمت این ارز دیجیتالی در ابتدای ماه دسامبر ۱۸ هزار و ۸۷۰ دلار بود.

هر بیت‌کوین یکسال پیش ۷ هزار و ۲۲۰ دلار مبادله می‌شد. این نرخ طی این مدت نزدیک به ۴ برابر شده و بازده سرمایه‌گذاری در این رمز ارز به ۲۹۵ درصد رسیده است. در همین مدت قیمت هر اونس طلا ۲۳.۶ درصد رشد کرده و از هزار و ۵۲۳ دلار به هزار و ۸۸۳ دلار رسیده است. همچنین شاخص قیمت سهام ۵۰۰ شرکت برتر بازارهای سهام آمریکا نیز طی یک سال گذشته تنها ۱۶ درصد افزایش یافته و شاخص بورس نزدک نیز در این مدت ۴۴ درصد بالا رفته است.

تحلیلگران بازارهای مالی نگرانی از ادامه روند نزولی نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل ارزهای عمده جهان را یکی از دلایل صعود اخیر ارزش بیت‌کوین عنوان می‌کنند. به اعتقاد آنها نگرانی از تاثیر اجرای بسته محرک اقتصادی دولت آمریکا بر رشد تورم و نیز دامن زدن دولت آینده جو بایدن به تزریق منابع مالی بیشتر به اقتصاد این کشور، سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین را جذاب‌تر کرده است.

نرخ برابری دلار آمریکا روز چهارشنبه در مقابل سبد ارزی ارزهای عمده جهان از جمله یورو، ین، فرانک و یوان به پایین‌ترین حد از آوریل ۲۰۱۸ تا کنون رسید.

همچنین انتظارات عمومی نسبت به تبدیل بیت‌کوین به یک روش پرداخت معمول در حال تحقق است. چنان که پِی‌پَل(PayPal) که یک خدمت تبادلات برخط(آنلاین) پولی در جهان است، امکان مبادله بیت‌کوین را در سیستم عامل خود ایجاد کرده است.

بر همین اساس، بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی‌مورگان پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۲۱ سرمایه‌گذاران سنتی بیشتری به خرید بیت‌کوین روی بیاورند.

منبع:گ per.en

دیدگاهتان را بنویسید