- فرهنگی

پیشنهاد ایجاد موزه دبیرستان قدیمی شعاعیه شیراز پذیرفته شد

 

پیشنهاد ایجاد موزه دبیرستان قدیمی شعاعیه شیراز که بنیان آن مربوط به سال ۱۲۸۷ خورشیدی است را یکی از دانش آموختگان این دبیرستان که اینک عضو کانون وکلای فارس داد و پذیرفته شد.

محمدهادی جعفرپور عضو علی‌البدل هیات مدیره کانون وکلای فارس سه شنبه هفدهم اسفند ۱۴۰۰ تصویری از نامه مهدی طاهری رئیس شورای اسلامی شهر شیراز مبنی بر موافقت با ساخت موزه دبیرستان شعاعیه (شاهپور- ابوذر) را منتشر کرد.

نامه
 نامه رئیس شورای شهر شیراز به شهردار این شهر در مورد موزه دبیرستان ابوذر/ شعاعیه

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این نامه خطاب به شهردار شیراز نوشته است:پیرو نامه جناب آقای محمدهادی جعفرپور عضو علی البدل هیات مدیره کانون وکلای فارس و دانش آموخته دبیرستان قدیمی شعاعیه مبنی بر اختصاص بخشی از فضای ۷۸ هزار متری دبیرستان مذکور به موزه دبیرستان و با توجه به اینکه دبیرستان ذکر شده محل تحصیل شخصیت‌های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی می باشد و در حال حاضر به دلیل احیای مجموعه زندیه تخریب گردیده است، دستور فرمایید در راستای احترام و قدردانی از شخصیت های علمی و فرهنگی، نسبت به اختصاص بخشی از فضای باقی مانده از دبیرستان به موزه اقدام مقتضی صورت پذیرد. 

عضو هیات مدیره کانون وکلای فارس در این زمینه گفت: پس از تخریب دبیرستان ابوذر(شعاعیه) در سال ۱۳۸۰ که اتفاق و تصمیم ناراحت کننده ای برای محصلین و دبیران دبیرستان بود،پیشنهاد گردهم آیی دانش آموزان و دبیران دبیرستان در اولین جمعه مهرماه هرسال سبب آشنایی و شناخت بیشتر محصلین مدرسه با تاریخچه و سابقه درخشان دبیرستان ابوذر(شاهپور_شعاعیه)شد.

محمد هادی جعفرپور در گفت و گو با ایرنا ادامه داد: همین حرکت ساده که شاید انگیزه تالیف کتاب صد و ده سال؛ از شعاعیه تا شاهپور و ابوذر به نویسندگی هاشم فریدونی بوده سبب شد بنا به سابقه تاریخی دبیرستان و حضور چهره های شناخته شده سرزمین که هر یک در عرصه های متنوعی از پزشکی تا نقاشی،سینما،نویسندگی و…سرآمد هستند فکر و ایده تاسیس موزه  این دبیرستان به ذهن برسد. لذا پیشنهاد تاسیس موزه دبیرستان در دی ماه گذشته تقدیم شورای شهر شیراز شد تا در صورت عملی شدن این ایده ،اسناد تاریخی _فرهنگی متعلق به دبیرستان به انضمام تصاویر،جام های ورزشی در کنار بیوگرافی شخصیت های شناخته شده کشور در محل دبیرستان نگهداری شود.

زیربنای نخستِ «شعاعیه» در ۱۲۸۷ خورشیدی به همت جعفرقلی خان جلیلوند، حکمران فارس، در عمارت قورخانه دولتی، در میدان توپخانه، در ضلع شمالی ارگ کریم‌خانی و به مدیریت عبدالعلی تهرانی، دومین رییس معارف فارس بنیان نهاده شد.

در سال ۱۳۰۹ خورشیدی رئیس معارف فارس ابوالقاسم فیوضات و تیمسار شیبانی بنا به لزوم تفکیک مقطع ابتدایی و متوسطه و تاسیس کلاسهای سیکل دوم متوسطه به مرکز آموزش پیشنهاد کردند و در نهایت نخستین اقدام آنان  بنا نهادن دبیرستان به نام شاپور شد و در واقع در این سال دبیرستان شعاعیه به دبیرستان شاپور تغییر نام داد.

ساختمان دبیرستان شاپور در قسمت شرقی میدان توپخانه(ارگ کریمخان) واقع شده بود که با معماری نیکلای مارکوف بود. 
عضو کانون وکلای فارس گفت: در کنار اسناد ،تصاویر و آثار فرهنگی متعلق به دبیرستان می توان به کتیبه سردر سالن دبیرستان شاپور یاد کرد که با همت و دلسوزی دکتر محمد حسین پیراحمدیان در زمان تخریب دبیرستان از آسیب در امان ماند و اکنون در پژوهشکده معلم شیراز نگهداری می شود. شادروان روحانی وصال شاعر معروف قطعه ای در اتمام بنای ساختمان سروده که به خط نستعلیق بسیار زیبای استاد علی معارفی بر این کتیبه نقش بسته است.

جعفرپور درباره دانش‌آموختگان دبیرستان شعاعیه و شاهپور شیراز گفت: برخی از این دانش آموختگان فرهنگ ساز  عبارتند از: فریدون توللی، ابراهیم گلستان، عبدالوهاب نورانی وصال، جهانشاه سی‌سختی، سیروس پرهام، پرفسور علی‌اصغر خدادوست، استاد صادق همایونی، محمد تابنده، امیرهمایون یزدان‌پور، حسن مشکین‌فام، مسعود سپهر، دکتر اکبر رجایی، سیدفخرالدین دستغیب، دکتر رضا ملک‌زاده، حسن ناهید، محمدرحیم متقی ایروانی، سیدمحمد عظیمی، محمد قائد. 

وی بیان کرد:امید است مسئولین شهرداری شیراز و اداره کل میراث فرهنگی فارس و سایر مدیران استانی در عملیاتی شدن ایده موزه دبیرستان شعاعیه که امکان بالقوه و فرصت مناسبی در جذب گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود همراهی لازم را مبذول کنند.
جعفرپور افزود: علاوه اینکه سایر دانش آموزان،دبیران و مسئولین دبیرستان را در این مسیر به یاری می طلبیم تا با همراهی و کمک فکری خویش به هر چه بهتر عملی شدن این ایده کمک کنند. 

در سال ۱۳۵۸، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نام دبیرستان شاهپور به ابوذر تغییر یافت؛ سرانجام در سال ۱۳۸۰ به دلیل طرح احیای مجموعه زندیه این دبیرستان تخریب و به فضای سبز تبدیل شد. 

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید