- فرهنگی

کشف یک سکونتگاه اشکانی در خراسان

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی گفت: دومین فصل کاوش و گمانه‌زنی باستان‌شناسی در محوطه ویران‌شهر فاروج به کشف بقایای معماری دوره اشکانی منجر شد.

به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان شمالی، علی مستوفیان روز دوشنبه (۱۲ آبان‌ماه) با بیان اینکه مطالعات باستان‌شناسی در این محوطه تاریخی به‌عنوان بخشی از فعالیت‌های مشترک دانشگاه تهران با موزه لوور پاریس تعریف و از سال گذشته آغاز شده است، اظهار کرد: این کاوش‌ها امسال نیز از مهرماه گذشته با سرپرستی مشترک دکتر میثم لباف خانیکی و دکتر روکو رانته در حال انجام است.

او با بیان اینکه دو ناحیه از محوطه تاریخی ویران‌شهر کاوش شده است، تصریح کرد: شواهدی از استحکامات دفاعی بارو و سازه‌های معماری در محدوده داخلی این سکونتگاه اشکانی آشکار شد.

معاون میراث‌فرهنگی خراسان شمالی افزود: ویران‌شهر، محوطه‌ای محصور به مساحت ۱۴ هکتار است که پیش از این به‌عنوان استقرارگاه ساسانی معرفی شده بود، اما کاوش‌های اخیر نشان داد این سکونتگاه در دوره اشکانی تأسیس شده و تا اواسط دوره ساسانی مسکونی بوده است.

او عنوان کرد: کاوش‌های فصل جاری تا اواسط آبان‌ماه امسال ادامه خواهد داشت و تمهیدات لازم برای حفاظت از این محوطه ارزشمند تاریخی در دست اقدام است.

مستوفیان گفت: تداوم فعالیت‌های علمی و کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه ویران‌شهر در فصل‌های آینده و ترسیم چشم‌انداز با رویکرد ایجاد سایت‌موزه تاریخی تأثیری جدی در شکل‌گیری و تقویت هویت فرهنگی منطقه، حضور پژوهشگران و علاقه‌مندان، رونق گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار برای جوامع محلی به همراه دارد.

منبع:ایمنا

دیدگاهتان را بنویسید