- طبیعت و گردشگری

کندوان در انتظار ثبت جهانی

 
طبیعت سحرانگیز کندوان که با معماری طبیعت ساخت و خدادادی اش شگفتی همگان را برمی انگیزد در دل کوه های سرو قامتی که انگار مختص این منطقه آفریده شده زیبایی های خاصی را ترسیم کرده طوری که هر ببیننده ای را مسحور و جذب خود می کند. 

این جذبه و طبیعت شگفت کندوان موجب شده که گردشگران تا زمانی که خود از نزدیک از دل این خانه های دستکَند دیدن نکنند کنجکاویشان رهایشان نمی کند و به اسرار و سوالاتش پی نمی برند.

نسیم ملایم و خنکی که به طور دایم از داخل این خانه های کندویی و کران های روستا به صورت گردشگران می خورد و رُخ شان را می نوازد خود به خود آرامشی را به آنها القا می کند که پس از آفتاب دلچسب دامنه کران ها، هنگام کوه پیمایی برای رسیدن به این کران ها، همچون کولر طبیعی جسم و روحشان را می نوازد. 

مسیر کران ها با سنگفرش و پله سنگی آذین بسته شده است و گردشگران باید بیش از ۱۰۰ پله را بپیمایند تا اسرار این خانه های سنگی را کشف کنند.

هر گردشگری با نوازش نسیم روح افزای کران ها ناخواسته می خواهد حداقل دقایقی را داخل آنها سپری کند، عکسی به یادگار بگیرد و به سوالات خود پاسخ پیدا کند.  

بازارچه فروش صنایع دستی، خشکبار، لبنیات و گیاهان دارویی نیز از آن بالا زیر پایت است، مردم پس از بازدید از روستا سرگرم خریدهای خود هستند و بیشتر فروشندگان را هم زنان روستا تشکیل می دهد. 

این زنان در زمستان که فرصت بیشتری دارند مشغول ورنی بافی، گلیم بافی و نمدبافی می شوند و در بهار و تابستان و حتی پاییز بافته های خود را به گردشگران داخلی و خارجی می فروشند و در معاش خانواده نقش جدی ایفا می کنند. 

البته در تابستان هم بیکار نبوده و در کنار کار خانه و بچه داری، زمانی که شفق آسمان را در آستانه روشنایی قرار می دهد به جستجوی گیاهان دارویی یا خوراکی می روند و پیش از بیشتر گردشگران به خانه و کاشانه و محل کسب خود بازمی گردند تا از میهمانان تابستانی خود استقبال کنند. 

بچه های روستا هنوز به بازی های قدیمی و سنتی که در شهرها منسوخ شده یا در آستانه فراموشی است، می پردازند و بچه های شهری در برخورد با چنین بازی هایی با تعجب آنها را تماشا می کنند و در مورد آن بازی ها که روزگاری همگانی بود، از پدر و مادرشان سوال می کنند. 

ورودی و پیاده روی سنگفرش شده، سه پل گذر زیبای قوسی شکل، بر روی رودخانه زلالی که از میان روستای کندوان می گذرد، درختان سرسبز سر به فلک کشیده و محیطی با آب و هوایی مسحور کننده سفری به یاد ماندنی را برای گردشگران شکل می دهد.

در کنار رود روان و زیبایی که از مرکز روستای کندوان می گذرد، میهمانان و گردشگران بساط تفریح و سرگرمی خود را پهن کرده اند، در کنار جاذبه های طبیعی این روستا برخورد آداب و رسوم و بازهای سنتی و محلی بچه های روستا با بچه های شهری هم جذابیت خاص خود را دارد. 

این روستا سه پل ارتباطی و گردشگری زیبا و کوتاه سنگی دارد که پس از گذر از پل اول چشمه آب معدنی مشهور کندوان هم که از دل دامنه کوهی منشاء گرفته، خودنمایی می کند که خوشبختانه سامان دهی شده و در شرایط کاملا بهداشتی به عنوان جاذبه گردشگری سلامت روستا استقبال خوبی از آن می شود به طوری که گردشگران، برای استفاده از آب چشمه باید مدتی را در صف بایستند.

گردشگران پس از نوشیدن این آب گوارا و جلا دادن جگرشان مقداری از آب کندوان را به عنوان تحفه سفر که به گفته کارشناسان بر بیشتر بیماری ها از جمله سنگ های کلیوی موثر است را با خود به دیارشان می برند. 

برخی گردشگران حاضر هم با اذعان به این موضوع که با استفاده از آب کندوان مشکلات مثانه و کلیه شان برطرف شده است دیگران را دعوت به پر کردن ظرف های آب و استفاده از آن به عنوان مایع شفابخش می کنند.    

کندوان با داشتن ۲ ویژگی خانه ها و کران های سنگی در دل کوه و آب معدنی در دنیا جزو روستاهای گردشگری بی نظیر محسوب می شود هر چند ۲ روستای شبیه کندوان در آمریکا و ترکیه وجود دارد که برخی آنها را برادران ۲ قلوی روستای کندوان معرفی کنند اما ویژگی ها و جذابیت کندوان تداوم زندگی در کران هاست. 

روستای شگفت انگیز صخره ای کندوان به علت مزیت های گردشگری، طبیعی خاص و تاریخی در نوع خود بی همتاست و همان طور که بیان شد تنها ۲ نمونه شبیه به این روستای زیبا در داکوتای آمریکا و کاپادوکیای ترکیه وجود دارد.

روستای صخره ای کندوان از جمله مناطق گردشگری خوش آب و هوا و شگفت انگیز جهان است که مناظر نادر، بدیع و زیبای آن چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد و آدمی را به تحیر وا می دارد اما مهمترین وجه تمایز این اثر نادر طبیعی و تاریخی قابل اقامت بودن آن بوده طوری که اکنون جریان زندگی در خانه های صخره ای این روستا برقرار است.
کندوان روستایی تاریخی با خانه های صخره ای و مردمی بی آلایش و مهمان نواز بوده که سالانه پذیرای بیش از یک میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی است.

کندوان در انتظار ثبت جهانی

روستای تاریخی کندوان در فهرست موقت برای ثبت جهانی  قرار گرفته است

مدیر پایگاه میراث فرهنگی روستای کندوان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در خصوص اقدامات انجام شده برای ثبت جهانی روستای کندوان اظهار کرد: این روستای تاریخی در فهرست موقت برای ثبت جهانی قرار گرفته که در این راستا اقداماتی انجام شده است. 

مهدی جدایی گفت: این اقدامات شامل پیگیری تصویب حریم مصوب، پیگیری شکایات ساخت و سازهای غیر مجاز، جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز، برگزاری ۲ مرحله مزایده برای واگذاری خانه باتیک در کندوان ، تشکیل و ارسال پرونده روستای کندوان به عنوان یکی از سه روستای پیشنهادی برای روستای جهانی گردشگری بوده است.

معرفی روستای کندوان توسط «توکیو تی وی»

وی افزود: همکاری در تهیه کلیپ معرفی روستای کندوان برای شبکه تلویزیونی توکیوی ژاپن با نام «توکیو تی وی» که در یک ماهه گذشته تهیه شده، از دیگر اقدامات انجام شده برای ثبت جهانی این روستای صخره ای است. 
جدایی همچنین در خصوص اهم اقدامات و عملیات عمرانی و فرهنگی در سال ۱۴۰۱ در پایگاه ملی میراث‌فرهنگی روستای کندوان، اظهار کرد: برگزاری همایش موتورسواری و اتومبیلرانی از تبریز تا روستای تاریخی کندوان، اخذ سند محل پارکینگ و بازارچه صنایع دستی در ورودی روستا به مساحت ۱۲هزار و ۵۰۰ مترمربع، مرمت و استحکام بخشی کران های آسیب دیده و خط کشی و ساماندهی پارکینگ ورودی با اعتبار چهار میلیارد ریال، اجرای پیاده راه مسیر ورودی از جلوی هتل تا محل عوارضی با اعتبار هشت میلیارد ریال، مرمت و ترمیم سنگ فرش روستا با همکاری دهیاری روستا به مساحت تقریبی ۱۰۰ مترمربع در نقاط مختلف روستا از مهمترین اقدامات امسال است. 

آمادگی هتل صخره ای پنج ستاره کندوان برای پذیرش گردشگران تابستانی 
وی یادآور شد: روستای کندوان از اواخر اسفند ماه تا اواخر آذر ماه هر سال آمادگی پذیرایی از گردشگران و مهمانان را دارد که در این راستا اقدامات مختلفی مثل آمادگی هتل صخره ای بین المللی پنج ستاره با ظرفیت حدود ۵۰ نفر و بیش از ۵۰ اقامتگاه بومگردی برای اقامت گردشگران، پاکسازی و نظافت حاشیه و شانه های جاده روستای کندوان از روستای اسفنجان با هماهنگی فرمانداری و اداره راهداری شهرستان، نظافت و سرکشی مداوم به سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه ها جهت استفاده گردشگران، برگزاری فروشگاه ها، نمایشگاه های دایمی صنایع دستی، سوغات و تولیدات دامی، کشاورزی، باغداری محلی و منطقه، آمادگی رستوران و غذاخوری های داخل روستا و بین راهی منتهی به روستا، نظافت کوچه ها و جمع آوری زباله های گردشگران توسط دهیاری روستا از دیگر اقدامات انجام شده برای استقبال از گردشگران است. 

۲۰۰ خانواده در کندوان زندگی می کنند

دهیار روستای کندوان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: حدود ۲۰۰ خانواده در این روستا زندگی می کنند و آثار متعدد قبل از اسلام و بعد از اسلام در آن وجود دارد.

مهدی صدری اظهار کرد: بازدیدکنندگان زیادی از کشورهای مختلف میهمان این روستا می شوند بر این اساس باید توجه ویژه ای به این روستای شناخته شده جهانی شود و با توجه به این شرایط امکانات کندوان افزایش یابد. 

به گفته یکی از اهالی روستا، باید درآمدی که از کندوان کسب می شود بیشتر صرف آبادانی و تکمیل امکانات برای میزبانی از میهمانان داخلی و خارجی شود. 

کندوان در انتظار ثبت جهانی

امسال ۲۶۲ هزار نفر گردشکر داخلی و خارجی از روستای کندوان دیدن کردند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی نیز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: امسال تا کنون حدود ۲۶۲ هزار نفر گردشکر از روستای تاریخی و صخره ای کندوان دیدن کرده اند که از این تعداد حدود ۲ هزار نفر گردشگر خارجی از جمله کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، هلند، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و عراق بودندحدود ۲ هزار نفر گردشگر خارجی از جمله کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، هلند، ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و عراق هستند.

کندوان در انتظار ثبت جهانی
نمایی از روستای کندوان/عکس پیمان پاکزاد 

اصلی ترین مشکل ثبت جهانی روستای کندوان ساخت و سازهای غیر مجاز است

احمد حمزه زاده همچنین در خصوص روند ثبت جهانی روستای گردشگری کندوان نیز گفت: اصلی ترین مشکل ثبت جهانی روستای بین المللی کندوان ساخت و سازهای غیر مجاز است و تا زمانی که ساخت و سازهای غیرمجاز تعیین تکلیف نشوند، برای ثبت جهانی مشکل‌ساز خواهند بود.
وی ادامه داد: این ساخت و سازها نمای بصری کندوان را در بعضی زوایا به هم زده است بر این اساس فعال شدن پرونده ثبت جهانی کندوان نیازمند برچیده شدن این ساخت و سازها است.

حمزه زاده یادآور شد:  ثبت جهانی روستای تاریخی کندوان با همکاری همه‌جانبه بخش دولتی و خصوصی ممکن می‌شود و می‌بایست تمامی تلاش خود را در این راستا انجام دهیم.

به گزارش نصیرنیوز به نقل از ایرانا، روستای هفت هزار ساله صخره‌ای کندوان با کران های سنگی بکر و دست کند و زیبایی های زندگی شبه غارنشینی از جاذبه های طبیعی و تاریخی کشورمان در آذربایجان شرقی محسوب می شود.

این روستا در ۶۲ کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی قرار گرفته و به سبب ویژگی معماری صخره ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است اما بیش از هفت سال است که در نوبت ثبت جهانی شدن یونسکو قرار دارد.
خانه های این روستا که از دل صخره های کله قندی و کندویی شکل دامنه کوه سهند کنده شده است، نماد سختکوشی مردم است که با دست های خود خانه ها را ساخته اند.
به عقیده محققان قدمت وجود این صخره ها که به کران (Karaan)  معروف است به هفت هزار سال پیش و قدمت زندگی در آن نیز به یکهزار و ۵۰۰ سال پیش می رسد.

روستای کندوان پانزدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۶ به شماره ۱۸۵۷ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

ایرانا

2,501 thoughts on “کندوان در انتظار ثبت جهانی

 1. Hello this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills
  so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 2. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise several technical points using this website, since I
  experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining,
  but slow loading instances times will often affect your
  placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 3. Hey just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your content seem to be running off the screen in Ie.
  I’m not sure if this is a format issue or something
  to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you
  know. The style and design look great though! Hope you get the issue
  solved soon. Kudos

 4. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this site? I’m getting sick
  and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 5. Fantastic beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how could
  i subscribe for a weblog website? The account aided me a acceptable deal.

  I were a little bit familiar of this your broadcast provided bright transparent
  idea

 6. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site?
  My website is in the exact same area of interest as yours
  and my users would definitely benefit from some of
  the information you provide here. Please let me know if this
  alright with you. Thanks!

 7. Great blog! Do you have any helpful hints for aspiring
  writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a
  little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like
  Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there
  that I’m completely overwhelmed .. Any tips? Appreciate it!

 8. Hello There. I found your weblog the use of msn. This is a very
  neatly written article. I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly comeback.

 9. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed. There was
  a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 10. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted
  to say great blog!

 11. Wonderful article! This is the kind of info that are meant to be shared across the internet.
  Shame on the search engines for no longer positioning this put
  up upper! Come on over and consult with my site . Thank you =)

 12. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.

  It’s always interesting to read articles from other writers and practice a
  little something from their websites.

  Feel free to visit my web-site: Byemy Car Co

 13. Greate article. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You have performed a great job. I’ll certainly digg it and in my opinion suggest to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this site.

 14. Undeniably believe that that you stated. Your favourite reason appeared to be at the web the simplest thing to understand of.
  I say to you, I definitely get annoyed while folks think
  about worries that they just don’t recognize about.
  You managed to hit the nail upon the highest and
  defined out the entire thing without having side effect , other folks could take a
  signal. Will probably be back to get more. Thanks

 15. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this
  website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to
  know where u got this from. appreciate it

 16. Today, I went to the beach front with my kids. I
  found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 17. Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some
  of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m
  definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and
  checking back frequently!

 18. Hi there, I believe your website might be having internet browser compatibility problems.
  When I look at your website in Safari, it looks fine
  however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, excellent site!

 19. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really
  something which I think I would never understand.

  It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I
  will try to get the hang of it!

 20. Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get
  my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Thank you!

 21. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker
  who was conducting a little homework on this. And he actually bought me dinner simply because I discovered it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the
  meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here on your web site.

 22. I do trust all the ideas you have presented in your post. They’re really convincing and can definitely work.
  Nonetheless, the posts are very quick for newbies. May just you please
  extend them a little from subsequent time? Thanks for the
  post.

 23. Hi there! This article could not be written much better!
  Looking at this post reminds me of my previous roommate!

  He always kept talking about this. I most certainly will send this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. I appreciate you for sharing!

 24. Magnificent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how could
  i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable
  deal. I were a little bit familiar of this your broadcast offered shiny clear
  concept

 25. You could definitely see your expertise in the work you write.
  The world hopes for even more passionate writers such as you who
  are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 26. Hello there, I found your blog by way of Google while looking
  for a comparable subject, your web site got here up, it seems good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just become alert to your weblog via Google,
  and located that it’s really informative. I’m going to be careful for
  brussels. I will appreciate should you proceed this in future.
  A lot of folks will be benefited out of your writing. Cheers!

 27. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let
  you know a few of the images aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and
  both show the same results.

 28. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just curious if you get a lot of spam responses?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 29. We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your website provided us with useful info to work on.
  You’ve performed an impressive process and our entire community will probably be thankful to you.

 30. Thank you for every other excellent post. Where else may just anybody get
  that kind of information in such an ideal way of writing?
  I have a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 31. I am commenting to let you know what a terrific experience my daughter enjoyed reading
  through your web page. She noticed a wide variety of
  pieces, with the inclusion of what it is like to have an awesome helping style to have the rest
  without hassle grasp some grueling matters.

 32. Hi there! This blog post could not be written any
  better! Going through this post reminds me of my previous
  roommate! He always kept preaching about this.
  I most certainly will forward this article to him.
  Pretty sure he’s going to have a very good
  read. Thanks for sharing!

 33. Thanks for your marvelous posting! I genuinely
  enjoyed reading it, you might be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will come back in the future.
  I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice weekend!

 34. Howdy! This article could not be written any better! Going through this
  article reminds me of my previous roommate! He always
  kept preaching about this. I most certainly will send this information to him.
  Fairly certain he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 35. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from
  right here. I did however expertise some technical points using this site, as
  I experienced to reload the website lots of times previous to I could
  get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect
  your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look
  out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 36. Good day! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a
  blog post or vice-versa? My website goes over a lot of the
  same subjects as yours and I believe we could greatly benefit
  from each other. If you are interested feel free to shoot me an email.

  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 37. Hi I am so thrilled I found your webpage, I really found you by error, while I was browsing on Bing for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say thanks for a
  tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse
  it all at the moment but I have saved it and also added your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great
  deal more, Please do keep up the superb b.

 38. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and
  you are just extremely wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what
  you are stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of
  to keep it sensible. I can not wait to read far more from you.
  This is really a wonderful website.

 39. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not
  already 😉 Cheers!

 40. Hello there, I found your blog via Google while looking for a
  similar topic, your web site came up, it seems good. I’ve bookmarked it in my google
  bookmarks.
  Hello there, just changed into alert to your
  blog via Google, and located that it is really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll
  appreciate in the event you proceed this in future. A lot of
  folks might be benefited out of your writing. Cheers!

 41. This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic
  job. I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 42. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading
  through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be
  bookmarking and checking back often!

 43. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this.
  And he in fact ordered me breakfast because I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the
  time to talk about this issue here on your blog.

 44. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 45. Hello, Neat post. There is an issue along with your website in web explorer, could check this?
  IE still is the marketplace chief and a large component to people will leave out
  your wonderful writing because of this problem.

 46. I’m curious to find out what blog system you have been using?

  I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I would
  like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 47. Can I simply say what a relief to find somebody who really understands what they’re talking about on the internet.
  You definitely know how to bring a problem to light and make it important.
  More people have to look at this and understand
  this side of the story. I was surprised you’re not more popular
  because you surely have the gift.

 48. Excellent post. I was checking constantly this blog
  and I’m impressed! Extremely helpful information specifically the last part :
  ) I care for such info much. I was seeking this
  certain info for a long time. Thank you and good luck.

 49. This funding doubles the original $50 million pledged by Ohanian in partnership with the Solana Foundation. Considered one of Reddit’s Co-Founders, Alexis Ohanian, stuffed a slot on the last day
  of Breakpoint to speak about why he and his venture agency Seven Seven Six had been pledging $one hundred million to develop
  social media on Solana. Raj Gokal, Co-Founding father of Solana, took the stage with Alexis Ohanian and at one point stated on the Breakpoint
  conference that his network plans to onboard over
  a billion people in the following few years. Electronic gaming has been hailed because the entry level
  for crypto and blockchain technology’s mass adoption.
  P2E games are exploding in popularity, and
  Axie Infinity chalked up an excellent year for adoption with a token value that has blown by means of
  the roof again and again. Once full gameplay is launched, will probably
  be attention-grabbing to see how many individuals give up their jobs to
  P2E full time! Sharing your social plans for everyone to see is
  not a good suggestion.

  Have a look at my web page; slottotal777

 50. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues
  with hackers and I’m looking at options for
  another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 51. Hey there! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!

 52. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring
  on other blogs? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel
  free to shoot me an e mail.

  Feel free to visit my web-site … Gbiwill Or

 53. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know
  if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

 54. Have you ever thought about adding a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is fundamental and everything.
  But think of if you added some great graphics
  or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this blog could undeniably be
  one of the most beneficial in its field. Terrific blog!

 55. Bright colours are perfectly complemented by a white background, on which
  any thing will look much more enticing. Dedicated Report and Analytics- While the entire
  report and enterprise detail analytics are devoted by accumulating from multi-angles, the entrepreneurs/admin could make efficient
  decisions on business to the next degree in the market.
  Some featured the original forged, while others re-booted the sequence
  with a new spin on the story. This template is made quite authentic.
  The primary characteristic of this template is that the background of every product favorably emphasizes the
  coloration and texture of the product itself. Here the whole lot
  is taken into consideration in order to point out the product at the proper
  angle. ATM skimming is like identity theft for debit cards: Thieves use hidden electronics to steal the non-public
  info saved in your card and report your PIN quantity to entry
  all that onerous-earned cash in your account. Apps needs to be
  intuitive to make use of and allow you to search for exactly the dining experience you’re on the
  lookout for. I strongly suggest that you utilize this template to begin active gross sales as quickly
  as doable!

 56. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this
  for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
  your blog and I look forward to your new updates.

 57. Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your post seem to be running off the
  screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility
  but I figured I’d post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the problem fixed soon. Thanks

 58. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same information you
  discuss and would really like to have you share some stories/information. I know
  my readers would value your work. If you are even remotely
  interested, feel free to shoot me an e mail.

 59. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful &
  it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 60. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.

  Is there any way you can remove people from that service?
  Appreciate it!

 61. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to
  suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 62. I have been surfing online more than 3 hours lately, but I never found any interesting article like yours.
  It is beautiful worth sufficient for me. Personally, if all web owners
  and bloggers made just right content as you did, the web shall be a lot more helpful than ever before.

 63. I have been exploring for a little for any high quality
  articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web
  site. Studying this info So i am satisfied to convey that I have a very
  good uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I most definitely will make sure to don?t forget this website and give it a glance regularly.

 64. Magnificent goods from you, man. I have understand your
  stuff previous to and you are just extremely wonderful.

  I really like what you’ve acquired here, certainly
  like what you’re stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.
  I can’t wait to read much more from you. This is
  really a great site.

 65. I’m truly enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more
  pleasant for me to come here and visit more often. Did
  you hire out a developer to create your theme? Great work!

 66. Hello great blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work?
  I’ve no understanding of computer programming however I had been hoping to
  start my own blog in the near future. Anyhow, should you have any suggestions or
  tips for new blog owners please share. I understand this is off subject nevertheless I
  just had to ask. Appreciate it!

 67. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
  video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could
  be giving us something informative to read?

 68. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites
  for about a year and am concerned about switching to
  another platform. I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into
  it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 69. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I
  hope you write again soon!

 70. Hello! I understand this is sort of off-topic but I had to ask.
  Does running a well-established website such
  as yours take a lot of work? I am completely new to operating
  a blog but I do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand
  new aspiring blog owners. Thankyou!

 71. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based upon on the same information you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know my audience
  would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 72. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of area .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
  Reading this information So i’m glad to exhibit that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I most no doubt will make certain to don?t forget this website and give it a look on a continuing
  basis.

 73. You really make it seem really easy together with your presentation but I find this topic to be really one thing which
  I believe I would by no means understand. It seems too complex and extremely
  broad for me. I am taking a look forward on your subsequent post,
  I’ll try to get the grasp of it!

 74. I loved as much as you will receive carried
  out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter
  stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish
  be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield
  this hike.

 75. With havin so much written content do you ever run into
  any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of
  unique content I’ve either written myself or outsourced
  but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any techniques to help prevent content from being ripped
  off? I’d truly appreciate it.

 76. Have you ever considered about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is fundamental and all.

  However think of if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this blog could certainly be one of the most beneficial
  in its niche. Fantastic blog!

 77. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically
  tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a
  plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 78. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am nervous about switching to
  another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 79. Greate article. Keep writing such kind of information on your page.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and individually suggest
  to my friends. I am confident they will be benefited from
  this site.

 80. First of all I would like to say superb blog! I had a quick question in which I’d
  like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself
  and clear your head before writing. I’ve had a difficult time
  clearing my thoughts in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing however it just seems like
  the first 10 to 15 minutes are usually lost
  just trying to figure out how to begin. Any recommendations or
  hints? Kudos!

  Here is my webpage: ฝาก۱۰รับ۱۰۰ วอเลทล่าสุด ۲۵۶۵

 81. Howdy outstanding blog! Does running a blog similar to this
  take a lot of work? I have absolutely no understanding of
  programming but I had been hoping to start my own blog soon.
  Anyhow, if you have any suggestions or tips for new blog owners
  please share. I understand this is off topic however I simply wanted to ask.
  Cheers!

 82. I simply could not go away your site prior to suggesting
  that I extremely loved the standard information a person provide on your visitors?
  Is going to be again incessantly to check out new posts

 83. Hello there! This article couldn’t be written any
  better! Looking through this post reminds me of my previous
  roommate! He constantly kept talking about this.
  I am going to send this information to him. Pretty sure he’ll have a
  good read. I appreciate you for sharing!

 84. Excellent blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little
  lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused
  .. Any ideas? Cheers!

 85. Thank you for any other informative site. Where else may just I get that
  type of information written in such a perfect means?
  I’ve a venture that I am simply now operating on, and
  I’ve been on the glance out for such info.

 86. I was curious if you ever considered changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only
  having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 87. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing
  a little research on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to talk about this matter here on your site.

 88. I do trust all the ideas you have offered on your post. They’re very convincing and can definitely work.
  Nonetheless, the posts are very brief for beginners.
  May just you please extend them a little from next time?
  Thank you for the post.

 89. I was curious if you ever considered changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
  Maybe you could space it out better?

 90. After looking into a handful of the blog
  posts on your site, I honestly appreciate your technique of writing a blog.
  I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
  Please check out my website too and let me know your opinion.

 91. Ⅿу programmer is trүing to persuade me to mօve tօ .net from PHP.

  I һave alwаys disliked the idea becausе of the expenses.
  Βut he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on sеveral
  websites f᧐r aƄout а yeaг and am anxious about switching to another platform.
  Ӏ have hearɗ go᧐d thingѕ ɑbout blogengine.net.
  Is there ɑ wаy Ι can і order propecia tablets (https://propecia4now24.top) transfer ɑll mу wordpress posts into it?
  Αny kind of һelp wοuld bе rеally appreciated!

 92. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt
  donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle
  for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this site with my Facebook
  group. Talk soon!

 93. Thanks a lot for sharing this with all people you actually realize what you’re speaking approximately!

  Bookmarked. Please additionally consult with my
  website =). We may have a link change agreement among us

 94. Hi there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My blog looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.

  If you have any recommendations, please share. Thank you!

 95. Undeniably consider that that you stated. Your favorite reason appeared to be
  on the internet the simplest factor to understand of.
  I say to you, I definitely get annoyed even as other people think
  about worries that they just do not recognize about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing with no need side-effects , people can take a signal.
  Will likely be again to get more. Thank you

 96. I do accept as true with all of the concepts you’ve presented in your post.

  They are very convincing and can certainly work. Still,
  the posts are too brief for starters. Could you please lengthen them a little from subsequent
  time? Thanks for the post.

 97. Good post. I learn something new and challenging on blogs
  I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to
  read through content from other authors and practice a little something from other sites.

 98. You actually make it appear really easy together with your
  presentation however I find this matter to be really
  one thing that I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I’m taking a
  look forward to your next submit, I’ll attempt to get the
  hang of it!

 99. you are really a good webmaster. The site loading
  pace is amazing. It seems that you’re doing
  any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece.

  you have done a magnificent task in this subject!

 100. Undeniably consider that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to consider
  of. I say to you, I certainly get irked even as folks consider
  worries that they plainly do not recognize about. You managed to hit the nail upon the top
  and also outlined out the whole thing with no need side-effects ,
  other folks could take a signal. Will probably be back to
  get more. Thanks

 101. Just desire to say your article is as amazing.

  The clarity on your put up is simply cool and that i can think
  you’re knowledgeable on this subject. Well with your permission allow me to
  grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thank you one million and please carry on the rewarding
  work.

 102. Excellent post. I was checking continuously this blog and
  I am impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such info
  a lot. I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 103. I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for
  you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this
  from. thanks a lot

 104. Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no back
  up. Do you have any solutions to stop hackers?

 105. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the
  screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility
  but I thought I’d post to let you know. The design look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Many thanks

 106. I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on most of the subjects you write concerning
  here. Again, awesome site!

 107. Whats up very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
  I’ll bookmark your web site and take the feeds also?
  I’m satisfied to search out numerous helpful information here within the publish, we need develop more strategies
  in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 108. I was recommended this website by my cousin. I’m not certain whether this post is written by
  means of him as nobody else understand such unique approximately my difficulty.

  You’re incredible! Thanks!

 109. Great items from you, man. I’ve bear in mind your stuff previous to and you are simply too magnificent.
  I really like what you’ve got right here, really like
  what you’re saying and the way in which by which you say it.

  You’re making it entertaining and you still care for to keep it wise.
  I can’t wait to learn much more from you. This is really a terrific
  site.

 110. Today, I went to the beach front with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off
  topic but I had to tell someone!

 111. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. Nevertheless think of if you added some
  great visuals or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and clips, this site could definitely be
  one of the very best in its field. Amazing blog!

 112. Thanks on your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading
  it, you might be a great author.I will remember to bookmark your blog and will come back from
  now on. I want to encourage continue your great writing, have a nice holiday weekend!

 113. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all. However
  think of if you added some great photos or videos
  to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and
  video clips, this blog could certainly be one of the most
  beneficial in its niche. Good blog!

 114. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog
  that’s equally educative and engaging, and without a
  doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that
  not enough people are speaking intelligently about.

  I’m very happy that I stumbled across this in my search
  for something regarding this.

 115. Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do
  you have any ideas or suggestions? Cheers

 116. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between superb usability and
  appearance. I must say that you’ve done a very good job with this.
  Also, the blog loads very quick for me on Internet explorer.
  Outstanding Blog!

 117. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely
  off topic but I had to tell someone!

 118. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Many thanks!

 119. Good day very nice blog!! Guy .. Excellent ..
  Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds
  additionally? I’m happy to search out a lot of useful information here within the publish, we need develop extra techniques in this regard, thank you for
  sharing. . . . . .

 120. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site
  and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed
  account your blog posts. Any way I will be subscribing
  to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 121. Hello would you mind letting me know which web host you’re working with?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say
  this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a
  good web hosting provider at a honest price?
  Thanks, I appreciate it!

 122. Hi there! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be
  able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share.
  Cheers!

 123. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog
  stand out. Please let me know where you got
  your theme. Appreciate it

 124. I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness
  over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case
  you shield this increase.

 125. Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few
  of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think
  its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers
  and both show the same outcome.

 126. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague
  who was doing a little homework on this. And he
  in fact bought me dinner due to the fact
  that I discovered it for him… lol. So let me reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss
  this topic here on your web site.

 127. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to
  and you are just too fantastic. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re
  stating and the way in which you say it. You make it enjoyable
  and you still take care of to keep it wise.

  I can not wait to read much more from you. This is really a tremendous site.

 128. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
  You have some really good articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content
  for your blog in exchange for a link back
  to mine. Please send me an e-mail if interested. Thanks!

 129. We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to
  be precisely what I’m looking for. Does one offer
  guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the
  subjects you write related to here. Again,
  awesome weblog!

 130. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide
  credit and sources back to your blog? My blog is in the very same niche as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you provide here.

  Please let me know if this ok with you. Regards!

 131. What i do not understood is in fact how you are now not really much more well-preferred than you might be now.
  You are very intelligent. You recognize thus considerably when it comes to
  this subject, made me in my opinion imagine it from a lot
  of varied angles. Its like men and women aren’t fascinated until it’s one
  thing to do with Lady gaga! Your own stuffs nice. At all times maintain it up!

 132. With havin so much written content do you ever
  run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all
  over the internet without my authorization. Do you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d really appreciate it.

 133. You are so interesting! I don’t suppose I’ve read through something like this before.
  So nice to find someone with some unique thoughts on this topic.
  Really.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the web, someone
  with a little originality!

 134. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses. But
  he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?

  Any help would be greatly appreciated!

 135. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here.

  I did however expertise some technical issues using this
  website, as I experienced to reload the web site a lot of times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances
  times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality
  score if advertising and marketing with Adwords. Well I am
  adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective
  interesting content. Ensure that you update this again soon.

 136. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice methods and we are looking to trade techniques with other folks, please shoot
  me an e-mail if interested.

 137. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot
  of spam comments? If so how do you protect against it, any
  plugin or anything you can recommend? I get so much
  lately it’s driving me crazy so any help is very much
  appreciated.

 138. Luk, and A. A. Kishk, “Miniature huge-band half U-slot and half E-formed patch antennas,” IEEE Antennas Propag.
  ۳. Chow, Y. L., Z. N. Chen, K. F. Lee, and K. M.
  Luk, A design principle on broadband patch antennas with slot, IEEE Antennas
  Propag. Huynh, T. and K. F. Lee, “Single-layer single-patch wideband microstrip antenna,”
  Electron. 6. Clenet, M. and L. Shafai, “Multiple resonances and polarisation of U-slot patch antenna,” Electron. Simple options like manually checking annotations or having multiple workers label each pattern are costly and
  waste effort on samples which might be appropriate.

  Furthermore, as a number of prospects arrive and work together with the DTSM system
  simultaneously, several beforehand unstudied points arise.
  Our focus is using car routing heuristics inside DTSM to help retailers handle the availability of time slots in actual time.
  SA shares knowledge between slots and utterances and solely needs a simple structure to predict the supporting span. Moreover, we supplement the annotation of supporting span for MultiWOZ 2.1, which is the shortest span in utterances to help the labeled worth.
  The contrastive loss aims to map slot worth contextual representations to the corresponding slot description representations.

 139. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care for
  such information much. I was looking for this particular information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 140. Please let me know if you’re looking for a writer for your site.

  You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!

 141. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with your
  website. It looks like some of the text in your content are running off the screen. Can someone
  else please provide feedback and let me know if this
  is happening to them as well? This might be a problem with my internet
  browser because I’ve had this happen before. Thank you

 142. I do not even understand how I finished up here, but I believed this submit used to be
  great. I don’t know who you might be but definitely you’re going to a well-known blogger in the event you aren’t already.

  Cheers!

 143. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Many
  thanks!

 144. Terrific work! This is the kind of information that should
  be shared around the net. Shame on Google for no longer positioning this submit higher!
  Come on over and consult with my website . Thanks =)

 145. Hi there! This is kind of off topic but I need some help from
  an established blog. Is it tough to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Thank you

 146. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is fantastic blog. A great
  read. I will certainly be back.

 147. Hey! I realize this is kind of off-topic however I needed to ask.

  Does operating a well-established website such as yours take a
  massive amount work? I am brand new to operating a blog however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can share my personal experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or