- فیلم و سینما, هنر

۴۴ فیلم دیدنی از بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما

جنگ و اتفاقات مرتبط با آن از لحاظ دراماتیک بودن به‌گونه‌ای است که پتانسیل‌های زیادی برای تبدیل شدن به فیلم و داستان دارد. این ویژگی باعث شده تا بسیاری از کارگردانان مطرح جهان با انتخاب جنگ‌ها به‌عنوان موضوع اصلی فیلم‌های‌شان، شاهکارهای ماندگاری را به روی پردهٔ نقره‌ای ببرند. این مقاله را به معرفی بهترین فیلم های جنگی دنیای سینما اختصاص داده‌ایم. ملاک رتبه‌بندی، امتیازهای دریافتی فیلم‌ها از وب‌سایت Metacritic بوده است که یکی از سایت‌های مطرح در زمینهٔ نقد فیلم‌های سینمایی است. ۴۴ فیلمی که برای معرفی انتخاب کرده‌ایم در زمان اکران با اقبال خوبی از سوی منتقدین و تماشاگران روبه‌رو شدند و در میان‌شان هم آثار جدیدتری چون «دانکرک» کریستوفر نولان به چشم می‌خورد و هم آثار حماسی و کلاسیکی چون «اینک آخرالزمان» فرانسیس فورد کاپولا. مستندهای موفق و مطرح مرتبط با جنگ هم در لیست لحاظ شده‌اند. با ما همراه باشید.

۴۴. شهر زندگی و مرگ ۲۰۱۱ (City of Life and Death)

شهر زندگی و مرگ - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۵ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۷٫۷ از ۱۰

نهم دسامبر ۱۹۳۷ بود که نیروهای ژاپنی وارد خاک نانجینگ، پایتخت آن روزهای جمهوری خلق چین شدند و طی شش هفته‌ای که در این شهر بودند، دست‌شان به جنایات متعددی آلوده شد: از تجاوز و کشتار دسته‌جمعی شهروندان بی‌گناه گرفته تا برپا کردن جوخه‌های اعدام. «شهر زندگی و مرگ» به‌شکل تأثیرگذاری وقایع آن هفته‌ها را به‌تصویر کشیده است. تا حدی که ممکن است گاهی از شدت ترس و وحشت برای مدتی کوتاه از ادامهٔ تماشای فیلم ناتوان بشوید و از صفحهٔ نمایشگر روی برگردانید. تصویرپردازی سیاه‌وسفید خیره‌کننده، طراحی هنری نفس‌گیر و کارگردانی بی‌نقص، از دیگر عوامل موفقیت این اثر هستند و باعث شده‌اند تا نام آن در میان بهترین فیلم های جنگی ماندگار بشود.

۴۳. پیانیست ۲۰۰۲ (The Pianist)

پیانیست - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۷٫۷ از ۱۰

رتبهٔ بعدی در میان بهترین فیلم های جنگی به شاهکار سال ۲۰۰۲ رومن پولانسکی، پیانیست، تعلق دارد. او وقایع سال‌های غم‌انگیز و تأثیرگذار مرتبط با هولوکاست نازی‌ها در لهستان را به تصویر کشید و در این کار، به‌حدی ماهرانه و هنرمندانه عمل کرد که پس از گذشت مدت کوتاهی از تماشای فیلم، احتمالا فراموش خواهید کرد که در حال دیدن فیلم هستید و به‌کلی در فضای تأثیرگذار آن غرق خواهید شد.

۴۲. شهر ارواح ۲۰۱۷ (City of Ghosts)

شهر ارواح - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۶٫۳ از ۱۰

در «شهر ارواح» دردورنج انسان‌هایی که بیشترین ضرر را از جنگ و درگیری در سوریه متحمل شدند، به‌شکل استادانه‌ای به تصویر کشیده شده است و با قرار دادن خودتان به‌جای آن‌ها، در دردورنج‌شان شریک خواهید شد. با دیدن فیلم احساسات خشم و دلسوزی‌تان برانگیخته خواهد شد و در عین حال، اطلاعات آموزنده‌ای دربارهٔ اوضاع سوریه و جنگ در این کشور به دست خواهید آورد و به همین دلایل است که نام آن در میان بهترین فیلم های جنگی به چشم می‌خورد.

۴۱. بچه‌های هیروشیما ۱۹۵۲ (Children of Hiroshima)

بچه‌های هیروشیما - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ثبت‌نشده

کانتو شیندو، نویسنده و کارگردان «بچه‌های هیروشیما»، داستان معلم جوانی را به‌تصویر می‌کشد که شش سال پس از انفجار بمب اتم در هیروشیمای ژاپن، به این شهر سر می‌زند و تماشاگر همپای با او، با شهروندان بخت‌برگشته‌ای آشنا می‌شود که هنوز تحت‌تأثیر تشعشعات هسته‌ای هستند: زنانی که دیگر هیچ‌گاه باردار نخواهند شد، کسانی که دچار نقص عضو شده‌اند و… . نماهای نزدیک الهام‌گرفته از فیلم‌های آن روزگار شوروی سابق، داستان پرکشش و تأثیرگذار فیلم و سبک منحصربه‌فرد کانتو شیندو در همراه کردن تماشاگران با فلک‌زدگی شهروندان هیروشیما، از جمله دلایل مطرح شدن نام آن در میان بهترین فیلم های جنگی هستند.

۴۰. کشتی ۱۹۸۲ (Das Boot)

کشتی - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۶٫۵ از ۱۰

فیلم بعدی در میان بهترین فیلم های جنگی «کشتی» نام دارد. در این فیلم که محصول آلمان غربی است و ولفگانگ پترسن کارگردانی آن را به عهده داشته است، همراه با دوربین فیلم در طول دالان‌های تنگ یک زیردریایی حرکت خواهید کرد و از ورودی‌های کوچک عبور می‌کنید. احساس تنگناهراسی ناشی از این صحنه‌ها و تجربهٔ ترسناک جنگ در زیردریایی‌های آن زمان از جمله علل ماندگاری فیلم هستند.

۳۹. مستند آخرین روزها در ویتنام ۲۰۱۴ (Last Days in Vietnam)

آخرین روزها در ویتنام - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۷٫۸ از ۱۰

در این مستند تماشایی، شاهد داستان‌ها و اتفاق‌های واقعی متعددی از جنگ ویتنام خواهید بود که از قصه‌های خیالی عجیب‌وغریب‌تر هستند و به‌شدت تأثیرگذار. نکتهٔ مهمی که در این مستند به آن پرداخته شد و به‌طور ضمنی به آن اشاره شد، این بود که آشوب و هرج‌ومرج روزهای آخر جنگ ویتنام و تخلیهٔ نیروهای آمریکایی از این کشور، صرفا مختص به روزهای آخر نبود و می‌شد رد پای این آشفتگی را در سرتاسر طول جنگ دید؛ نکته‌ای که خشم و هیجان تماشاگران زیادی را برانگیخت.

۳۸. بودن یا نبودن ۱۹۴۲ (To Be or Not to Be)

بودن یا نبودن - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ثبت‌نشده

«بودن یا نبودن» که رتبهٔ بعدی را در میان بهترین فیلم های جنگی به خود اختصاص داده است، درون‌مایه‌ای کمیک و خنده‌دار دارد و از این حیث، یکی از بهترین فیلم‌های ساخته‌شده در استودیوی پارامونت است. ارنست لوبیچ، کارگردان این فیلم با رویکردی هجوآمیز اتهامات بی‌پایه‌واساس آلمان‌های نازی و رفتارهای نابخشودنی‌شان در خاک لهستان را به سخره می‌گیرد.

۳۷. لینکلن ۲۰۱۲ (Lincoln)

لینکلن - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۷٫۵ از ۱۰

«لینکلن» محصول همکاری کارگردان برجستهٔ سینما، استیون اسپیلبرگ و تونی کوشنر است که نویسندگی فیلم‌نامه را به‌عهده داشته است. داستان فیلم مربوط به دوران جنگ داخلی آمریکا و دوران ریاست جمهوری آبراهام لینکلن است و در عین غیرقابل‌پیش‌بینی بودن، بسیار هوشمندانه و هنرمندانه نوشته شده است و به زیبایی به‌تصویر کشیده شده است. شاید با کمی اغراق بتوان گفت که ساخت این فیلم نقطهٔ عطفی در دنیای سینما بود و آن را به مرحلهٔ تازه‌ای وارد کرد. نکتهٔ دیگری که باعث شده است تا نام فیلم را در میان بهترین فیلم های جنگی ببینیم، بازی تأثیرگذار و فوق‌العادهٔ دانیل دی-لوئیس است که در نقش آبراهم لینکلن بازی کرد و جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد آن سال را هم از آن خود کرد.

۳۶. فرار بزرگ ۱۹۶۳ (The Great Escape)

فرار بزرگ - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ثبت‌نشده

انتخاب حساب‌شده و دقیق بازیگران، فیلم‌نامهٔ زیبا و بدون حاشیهٔ اضافی و انتخاب لوکیشن‌های اصیل آلمانی برای فیلم‌برداری، از جمله دلایل قرار گرفتن نام این فیلم در میان بهترین فیلم های جنگی هستند. جان استرجز، تهیه‌کنندگی و کارگردانی این فیلم را به‌عهده داشته است و بسیاری این اثر کلاسیک او را مبدع هیجان واقعی در دنیای سینما می‌دانند.

۳۵. مستند غبار مه‌آلود جنگ: یازده درس از زندگی رابرت اس. مک‌نامارا ۲۰۰۳ (The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara)

غبار مه‌آلود جنگ - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۵ از ۱۰

در این مستند، رابرت اس. مک‌نامارا، وزیر دفاع آمریکا میان سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸، در مواجه با سؤالاتی راجع به سیاست‌های جنگی آمریکا قرار می‌گیرد و نقاط تاریکی دربارهٔ فجایع به‌بارآمدهٔ ناشی از جنگ‌های مدرن را آشکار می‌کند. «غبار مه‌آلود جنگ» توانست جایزهٔ اسکار بهترین فیلم مستند سال ۲۰۰۳ را از آن خود کند و با اقبال خوبی در میان تماشاگران و منتقدین روبه‌رو شد.

۳۴. اسپارتاکوس ۱۹۶۰ (Spartacus)

اسپارتاکوس - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۷٫۳ از ۱۰

شاید بتوان گفت که «اسپارتاکوس»، در میان فیلم‌های مرتبط با وقایع و داستان‌های امپراطوری روم باستان، زیباترین و سرگرم‌کننده‌ترینِ آن‌ها است و به همین خاطر است که نام آن را در میان بهترین فیلم های جنگی جهان می‌بینیم. استنلی کوبریک، کارگردان برجستهٔ دنیای سینما وظیفهٔ کارگردانی این فیلم را به‌عهده داشت و بازی در نقش اصلی به‌عهدهٔ کرک داگلاس بوده است.

۳۳. پل رودخانهٔ کوای ۱۹۵۷ (The Bridge on the River Kwai)

پل رودخانهٔ کوای - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۷ از ۱۰

«پل ردوخانهٔ کوای» که در میان بهترین فیلم های جنگی رتبهٔ ۳۴ام را دارد، با روایتی هوشمندانه و هیجان‌انگیز از دوران جنگ جهانی دوم، آغازگر دوران شکوهمند کارگردان انگلیسی، دیوید لین، در دنیای سینما شد. علت دیگر موفقیت فیلم، بازی فوق‌العادهٔ الک گینِس در نقش افسر بریتانیایی‌ای بود که در سال ۱۹۴۳ در برمه (میانمار کنونی) گروهان تحت‌فرماندهیش را به نیروهای ژاپنی تسلیم کرد.

۳۲. سطح پنجم ۲۰۱۴ (Level Five)

سطح پنجم - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ثبت‌نشده

میل ذاتی یا طبیعی انسان به سر در آوردن از مسائل و اتفاقات گذشته با استفاده از ابزارهای مدرن کنونی، در دنیایی که خشونت و قدرت نابودگر هیچ میدان جنگی به پای خشونت ذهنیات انسان نمی‌رسد، ایده‌ای است که داستان فیلم بر پایهٔ آن نوشته شده است و با مطرح کردن سؤال‌هایی هوشمندانه آن را هدف قرار می‌دهد.

۳۱. دربارهٔ مردان و جنگ ۲۰۱۵ (Of Men and War)

دربارهٔ مردان و جنگ - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۳ از ۱۰

فکر می‌کنید جنگ و خشونت برای کسانی که از میدان‌های جنگ به خانه برمی‌گردند برای همیشه تمام می‌شود؟ حقیقت خلافِ این ماجرا را نشان می‌دهد. داستان این فیلم دربارهٔ تعدادی سرباز آمریکایی است که پس از پایان دوران خدمت، به خانه بازگشته‌اند، اما انگار بخشی از وجودشان در میدان‌های جنگ باقی مانده است و خاطرات ناراحت‌کننده و آزاردهندهٔ آن دوران مثل ارواح سرگردان ذهن و فکرشان را به تسخیر در آورده و آن‌ها را به موجوداتی خشمگین و عصبانی تبدیل کرده است. روایت دقیق و تأثیرگذار از وضعیت روانی این افراد از جمله علل موفقیت فیلم و قرار گرفتن نام آن در میان بهترین فیلم‌های جنگی است.

۳۰. مافوق ۱۹۷۵ (Overlord)

مافوق - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۸ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۰ از ۱۰

فیلم های جنگی در مقایسه با ژانرهای دیگر معمولا به هزینه و زحمت بیشتری برای تولید نیاز دارند و «مافوق» هم از این مسئله مستثنا نیست، اما چیزی که آن را از بهترین فیلم های جنگی دیگر متمایز می‌کند، روایت تأثیرگذار و خلاقانه‌ای است که از زندگی یکی از سربازهای بریتانیایی در جنگ جهانی دوم و تجربهٔ حضورش در نبرد مشهور D-Day (روزِ دی) مطرح می‌شود.

۲۹. نامه‌هایی از ایوو جیما ۲۰۰۶ (Letters from Iwo Jima)

نامه‌هایی از ایوو جیما - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۹ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۲ از ۱۰

داستان این فیلم روایتی است بی‌نظیر، غم‌انگیز و بسیار زیبا دربارهٔ تعدادی سرباز ژاپنی به‌همراه مافوق‌شان که در جزیره‌ای در ژاپن هستند و با وجود اینکه هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارند و خودشان هم به این مسئله واقف‌اند، تا حد توان در برابر نیروهای آمریکایی مقاومت می‌کنند و کشته می‌شوند. نامه‌های به‌جا مانده از آن‌ها است که داستان دلاوری‌شان را ماندگار می‌کند. ایده‌ها و موضوعات ضدجنگ و دیدگاه‌های انتقادی نسبت به این پدیده یکی از مهم‌ترین علل موفقیت فیلم و قرار گرفتن نام آن در میان بهترین فیلم های جنگی است.

۲۸. پایانی در دیدرس نیست ۲۰۰۷ (No End in Sight)

پایانی در دیدرس نیست - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۹ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۲ از ۱۰

«پایانی در دیدرس نیست»، فیلم مستند دیگری است که در لیست بهترین فیلم های جنگی ما جای دارد. نکتهٔ قابل توجه دربارهٔ این مستند تکان‌دهندهٔ چارلز فرگوسن دربارهٔ حملهٔ آمریکا به خاک عراق این است که عملا از هیچ اطلاعات سربه‌مهر تازه‌ای پرده بر نمی‌دارد، اما پیامی که منتقل می‌کند به‌قدری متقاعدکننده است که انگار برای اولین بار در حال شنیدنش هستیم.

۲۷. پسر شائول ۲۰۱۵ (Son of Saul)

پسر شائول - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۹ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۷٫۲ از ۱۰

رتبهٔ ۲۸ام در لیست بهترین فیلم های جنگی به «پسر شائول» تعلق دارد که محصول مجارستان است. داستان دربارهٔ شائول، زندانی مجار یکی از اردوگاه‌های کار اجباری آشویتس است که تلاش می‌کند جنازهٔ پسربچه‌ای را از دید سربازان آلمانی مخفی نگه دارد تا بتواند طبق رسومات دین یهود و با حضور خاخامی یهودی، برایش خاک‌سپاری برگزار کند. «پسر شائول» اثری ماندگار و فراموش‌نشدنی است و هر کسی تاب تماشایش را نخواهد داشت.

۲۶. عشق و مرگ ۱۹۷۵ (Love and Death)

عشق و مرگ - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۸۹ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ثبت‌نشده

در لیست بهترین فیلم های جنگی رتبهٔ بعدی به «عشق و مرگ» تعلق دارد. فیلمی که وودی آلن کارگردانی، نویسندگی و بازی در نقش اصلی آن را به عهده داشت. داستان فیلم که فضایی کمیک و خنده‌دار هم دارد، با الهام از آثار ادبیات روس نوشته شد و ماجراهای سرباز بزدل و روان‌رنجوری را روایت می‌کند که در دوران جنگ‌های ناپلئونی در روسیه، مجبور به شرکت در جنگ می‌شود و بعدها نقشه‌ای برای قتل ناپلئون طرح‌ریزی می‌کند.

۲۵. زندگی اشتراکی (پاریس، ۱۸۷۱) ۲۰۰۳ (La Commune Paris, 1871)

زندگی اشتراکی - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۰ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ثبت‌نشده

«زندگی اشتراکی» فیلمی در ژانر درام-تاریخی است که پیتر واتکینز کارگردانی آن را به‌عهده داشت. داستان فیلم دربارهٔ زندگی اشتراکی (کمونیسم) آن دوران در پاریس است و حال‌وهوایی شبیه به فیلم‌های مستند دارد. درون‌مایه‌های سیاسی و اطلاعات تاریخی فیلم باعث موفقیت آن و قرار گرفتنش در لیست بهترین فیلم های جنگی (جنگ فرانسه با پادشاهی پروس) شده است.

۲۴. نجات سرباز رایان ۱۹۹۸ (Saving Private Ryan)

نجات سرباز رایان - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۰ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۹ از ۱۰

استیون اسپیلبرگ با «نجات سرباز رایان» برای سومین بار جنگ جهانی دوم را به‌عنوان موضوع اصلی فیلمش انتخاب کرد و در آن، بار دیگر تصویری احساس‌برانگیز و تأثیرگذار از جنگ ارائه کرد. اگر بخواهیم فیلم‌های مرتبط با جنگ جهانی دوم را بر اساس وضوح، واقع‌گرایانه و خونین بودن تصویری که ارائه می‌دهند مقایسه کنیم، رقیب چندان جدی‌ای برای نجات سرباز رایان نخواهیم یافت و به‌همین خاطر است که در لیست بهترین فیلم های جنگی سینما جای دارد و حائز اهمیت است.

۲۳. یکشنبهٔ خونین ۲۰۰۲ (Bloody Sunday)

یکشنبهٔ خونین - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۰ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۵ از ۱۰

«یکشنبهٔ خونین» رتبهٔ ۲۳ام را در لیست بهترین فیلم های جنگی به خود اختصاص داده است و داستان آن بر پایهٔ اتفاقات واقعی‌ای است که در سی‌ام ژانویهٔ ۱۹۷۲ در دِری، یکی از شهرهای شمالی ایرلند رخ داد و طی آن، سربازان بریتانیایی، شروع به تیراندازی به مردمی کردند که راهپیمایی مسالمت‌آمیزی برگزار کرده بودند. حادثه‌ای که ۱۳ کشته و ۱۴ زخمی به جای گذاشت. یکی از علل اصلی موفقیت فیلم، حالت مستندمانندی است که به لطف هنر و مهارت کارگردان فیلم، پائول گرینگرس در آن به وجود آمده است.

۲۲. بن هور ۱۹۵۹ (Ben-Hur)

بن هور - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۰ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۹٫۴ از ۱۰

داستان این فیلم دربارهٔ مردی است که به ظلم و استبداد حاکمان امپراطوری روم تن نمی‌دهد و در این راه تمامی عواقب ناگواری را که انتظار خود و خانواده‌اش را می‌کشد، به جان می‌خرد. داستان تأثیرگذار فیلم از اصلی‌ترین علل موفقیت آن و قرار گرفتنش در لیست بهترین فیلم های جنگی سینما است.

۲۱. پاتن ۱۹۷۰ (Patton)

پاتن - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۴ از ۱۰

داستان فیلم روایتی است از زندگی‌نامهٔ یکی از قهرمانان جنگ جهانی دوم به نام ژنرال جورج اِس. پاتن و به باور بسیاری از منتقدین، یکی از متقاعدکننده‌ترین و بهترین فیلم‌های جنگی است که داستان آن بر پایهٔ زندگی‌نامهٔ اشخاص حاضر در جنگ نوشته شده است.

۲۰. والس با بشیر ۲۰۰۸ (Waltz with Bashir)

والس با بشیر - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۲ از ۱۰

«والس با بشیر» که بیستمین فیلم در لیست بهترین فیلم های جنگی سینما است، چیزی فراتر از انیمیشنی ساده یا مستندی معمولی دربارهٔ جنگ و به‌کل ابداعی تازه و خلاقانه است. آری فولمن اسرائیلی کارگردانی و نویسندگی این انیمیشن را بر عهده داشته است. داستان آن بر پایهٔ تجربیات شخصی خودِ فولمن و مربوط به زمانی است که در سن نوزده سالگی در خدمت ارتش اسرائیل، کشتار جمعی فلسطینی‌ها در صبرا و شتیلا توسط شبه‌نظامیان حذب فالانژ لبنان را از نزدیک مشاهده می‌کند.


حتما بخوانید: بهترین فیلم های علمی تخیلی از گذشته تا کنون


۱۹. ملکهٔ آفریقایی ۱۹۵۲ (The African Queen)

ملکهٔ آفریقایی - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ثبت‌نشده

داستان فیلم در آفریقا و در دوران جنگ جهانی اول رخ می‌دهد و دربارهٔ مرد و زنی است که به فکر از بین بردن یکی از قایق‌های جنگی آلمان‌ها می‌افتند و به‌همین خاطر بیشتر وقت‌شان را در ساحلِ نزدیک به قایق و کنار هم سپری می‌کنند و به‌مرور عاشق یکدیگر می‌شوند. فیلم در زمان اکرانش تحسین تماشاگران و منتقدین را برانگیخت و به‌باور بسیاری، یکی از بهترین فیلم های جنگی است که تا کنون به روی پردهٔ نقره‌ای رفته است.

۱۸. بهترین سال‌های زندگی ما ۱۹۴۶ (The Best Years of Our Lives)

بهترین سال‌های زندگی ما - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۹٫۰ از ۱۰

در آن سالیان روال داستان بیشتر فیلم‌های جنگی به این صورت بود که وطن‌پرستی و اقدامات شجاعانهٔ سربازان وطن به تصویر کشیده می‌شد، اما «بهترین سال‌ها زندگی ما»، با رویکردی متفاوت و با به‌تصویر کشیدن تبعات روحی‌-روانی جنگ برای کسانی که جان سالم از آن به در می‌برند، پیشگام این نوع از داستان‌پردازی جنگ شد و به‌همین خاطر نامش در میان بهترین فیلم های جنگی به چشم می‌خورد.

۱۷. رشته‌ها ۱۹۸۴ (Threads)

رشته‌ها - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ثبت‌نشده

«رشته‌ها» داستان خیالی زن و مرد جوانی را روایت می‌کند که در شفیلد انگلستان زندگی می‌کنند و عاشق یکدیگر هستند، اما پس از آغاز جنگ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و انفجار بمبی اتمی در سی کیلومتری شهر شفیلد، اتفاقات به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورند و این عاشق و معشوق، حالا باید به فکر بقا در این دنیای آخرالزمانی باشند. در این فیلم شاهد مزایا و معایب استفاده از جنگ‌افزارهای اتمی نیستیم و به‌جای آن، بی‌پرده عواقب فاجعه‌بار استفاده از این جنگ‌افزارها به تصویر کشیده می‌شود و این کار، به‌شکلی حساب‌شده و بسیار تأثیرگذار انجام می‌گیرد و به‌همین خاطر است که نام فیلم در میان بهترین فیلم های جنگی به چشم می‌خورد.

۱۶. اینک آخرالزمان (نسخهٔ احیاشده) ۲۰۰۱ (Apocalypse Now Redux)

اینک آخرالزمان (نسخهٔ احیاشده) - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۹٫۱ از ۱۰

«اینک آخرالزمان (نسخهٔ احیاشده)» اثر ماندگار فرانسیس فورد کاپولا شانزدهمین فیلم در لیست بهترین فیلم های جنگی است. داستان آن دربارهٔ سروان آمریکایی جوانی است که به مأموریتی در ویتنام فرستاده می‌شود تا کلنلی به نام «کِرتز» را که گویا عقلش را از دست داده و یاغی شده است، به قتل برساند. نسخهٔ اصلی فیلم در سال ۱۹۷۹ اکران شد و با داستان فوق‌العاده‌اش که اقتباسی است از رمان «دل تاریکی» جوزف کنراد، توانست تحسین منتقدین و تماشاگران را برانگیزد. سی‌ویک سال بعد عوامل فیلم اقدام به احیا کردن این اثر کلاسیک کردند و مشکلات اندکی را که از لحاظ تصویربرداری و دیگر مسائل فنی داشت، برطرف کردند تا فیلم چشم‌نوازتر و تأثیرگذارتر از قبل به نظر برسد و به‌خوبی از پس این کار برآمدند.

۱۵. جوخه ۱۹۸۷ (Platoon)

جوخه - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۱ از ۱۰

پانزدهمین فیلم در لیست بهترین فیلم های جنگی «جوخه» است. داستان آن دربارهٔ دانشجویی است که از تحصیل انصراف می‌دهد و برای جنگ در ویتنام داوطلب می‌شود. با ورود به خاک ویتنام، تمامی عقاید و آرمان‌هایش زیرورو می‌شود و تصویر دیگری جلوی چشمش نقش می‌بندد. یکی از منتقدان دربارهٔ این فیلم عنوان کرده است: «اگر با دیدن اینک آخرالزمان و شکارچی گوزن احساس کردید کسی به صورت‌تان سیلی زده است، با دیدن جوخه احساس کسی را خواهید داشت که مشت محکمی به شکمش زده‌اند.».

۱۴. فهرست شیندلر ۱۹۹۳ (Schindler’s List)

فهرست شیندلر - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۳ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۷ از ۱۰

«فهرست شیندلر» فیلم دیگری از استیون اسپیلبرگ است که در لیست بهترین فیلم های جنگی جای دارد. داستان فیلم دربارهٔ اسکار شیندلر، تاجر آلمانی‌ای است که وارد خاک لهستان می‌شود تا با کارگران ارزان‌قیمت یهودی سرمایه‌ای به هم بزند، اما به‌مرور رویه‌اش تغییر می‌کند و تلاش می‌کند تا جان کارگرانش را نجات بدهد. اسپیلبرگ، این فیلم را به‌شکل غیرقابل تصوری زیبا و تأثیرگذار از آب درآورده است و با تماشای آن، برای مدتی خودتان را در تاریک‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین دوران قرن بیستم خواهید یافت.

۱۳. اینک آخرالزمان (نسخهٔ اصلی) ۱۹۷۹ (Apocalypse Now)

اینک آخرالزمان - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۸ از ۱۰

در متن توضیحی سرتیتر شانزدهم توضیحات مرتبط با این فیلم داده شد. تنها این نکته اضافه می‌شود که فرانسیس فورد کاپولا، چهار سال برای ساخت این فیلم وقت صرف کرد. فیلمی که به‌خوبی این گفتهٔ قدیمی را ثابت می‌کند که «جنگ همان جهنم است.».

۱۲. مهلکه ۲۰۰۹ (The Hurt Locker)

مهلکه - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۷٫۳ از ۱۰

داستان این فیلم دربارهٔ افراد دستهٔ خنثی‌سازی بمبی است که در ارتش آمریکا و در عراق خدمت می‌کنند و در طول فیلم، وقایع و اتفاقات مختلفی را تجربه می‌کنند. بسیاری از منتقدین «مهلکه» را به‌عنوان بهترین فیلمی می‌شناسند که تاکنون با محوریت موضوع جنگ آمریکا در عراق ساخته‌ شده است. به‌علاوه، کارگردان بااستعداد این فیلم، خانم کاترین بیگلو، توانست با این فیلم تقدیری را که شایسته‌اش بود دریافت کند و به همین دلایل است که نام فیلم را در میان بهترین فیلم های جنگی می‌بینیم.

۱۱. دانکرک ۲۰۱۷ (Dunkirk)

دانکرک - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۴ از ۱۰

رتبهٔ بعدی در میان بهترین فیلم های جنگی به یکی دیگر از آثار ماندگار کریستوفر نولان تعلق دارد. داستان «دانکرک» روایتی است از یکی از رخدادهای واقعی جنگ جهانی دوم: در سال ۱۹۴۰ و با پیشروی آلمان‌ها در خاک فرانسه، تعداد زیادی از نیروهای متفقین در ساحل دانکرک این کشور گرفتار شدند و با دریافت پشتیبانی هوایی از نیروهای فرانسوی و بریتانیایی و اقدامات شجاعانهٔ بسیار، در نهایت تعداد ۳۳۰۰۰۰ نفر از این افراد موفق به ترک محاصرهٔ آلمان‌ها شدند. در دانکرک بیش از آنکه شاهد درگیری‌ها و اتفاقات رایج در دیگر فیلم های جنگی باشیم، دنیای دورافتاده و ویران‌شده‌ای را می‌بینیم که ترس از مرگ و نابودی، وجود مردانش را فراگرفته است.

۱۰. نبرد الجزیره ۱۹۶۶ (The Battle of Algiers)

نبرد الجزیره - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۵ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۷٫۹ از ۱۰

اگر به‌دنبال فیلمی خوب و تأثیرگذار با موضوع فعالیت‌های انقلابی و ضداستعمارگری کشورهای کمترتوسعه‌یافته هستید، حتما دیدن «نبرد الجزیره» را به شما پیشنهاد می‌کنیم. داستان فیلم دربارهٔ شورش‌هایی است که از سال ۱۹۵۰ به بعد در پایتخت الجزایر، الجزیره، بر ضد دولت استعمارگر فرانسه به‌پا شد و اتفاقات ناگوار و خشونت‌آمیز بسیاری را به‌دنبال داشت.

۹. ویرونگا ۲۰۱۴ (Virunga)

ویرونگا - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۵ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۲ از ۱۰

«ویرونگا» نامِ پارکی ملی در دل جنگل‌های کنگو است و در این مستند فوق‌العاده تأثیرگذار، شاهد تلاش‌های شجاعانهٔ گروهی از افراد، برای حفظ جان گوریل‌های کوهستانی منطقه و حفاظت از این پارک ملی هستیم که خطر نابودی به‌وسیلهٔ گروه‌های شبه‌نظامی کنگو تهدیدشان می‌کند. در این مستند شانس آن را خواهید داشت تا در آن واحد، با بهترین و پلیدترین خصیصه‌های طبیعت انسان آشنا بشوید و در کنار اقدامات شجاعانهٔ این افراد، رشوه‌گیری، خشونت و فساد رایج در منطقه را هم مشاهده خواهید کرد.

۸. آشوب ۱۹۸۵ (Ran)

آشوب - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۶ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۴ از ۱۰

«آشوب» یکی دیگر از آثار کلاسیک و ماندگار دنیای سینماست و داستان آن، با الهام از نمایشنامهٔ شاه‌لیرِ شکسپیر نوشته شده است و دربارهٔ امپراطوری است که در دههٔ هفتم زندگی‌اش از سلطنت کناره‌گیری می‌کند و مناطق تحت کنترلش را میان سه پسرش تقسیم می‌کند؛ به این شرط که از برادر بزرگ‌ترشان تبعیت کنند و پیرو فرمان‌های او باشند. اما یکی از برادران از این فرمان سرپیچی می‌کند و وقایع فیلم بر پایهٔ این تصمیم او شکل می‌گیرند.

۷. بر باد رفته ۱۹۳۹ (Gone with the Wind)

بر باد رفته - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۷ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۸ از ۱۰

«بر باد رفته» یکی دیگر از آثار فراموش‌نشدنی دنیای سینما است که به‌واسطهٔ ارتباط موضوعش با وقایع جنگ داخلی آمریکا در لیست بهترین فیلم های جنگی جای گرفته است. داستانی فوق‌العاده زیبا دربارهٔ تلاش‌های زنی که می‌خواهد در گیرودار جنگ داخلی زنده بماند و در این حین، ماجراهای عاشقانه‌ای را تجربه می‌کند، در کنار شیوهٔ هنرمندانهٔ به تصویر کشیدن داستان، از جمله علل موفقیت این اثر کلاسیک هستند.

۶. سرباز کوچک ۱۹۶۳ (Le Petit Soldat)

سرباز کوچک - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۷ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۶٫۴ از ۱۰

«سرباز کوچک» یکی از آثار ماندگار کارگردان فرانسوی، ژان‌لوک گدار، است و داستان آن دربارهٔ سربازی فرانسوی است که از خدمت فرار می‌کند و در گیرودار جنگ الجزایر، برای یکی از احزاب سیاسی فرانسوی فعالیت می‌کند. او پس از مدتی عاشق دختری می‌شود که در یکی از احزاب مخالف فعالیت می‌کند و این عشق، وقایع و اتفاقات داستان را رقم می‌زند. در کنار داستان فوق‌العادهٔ فیلم، مهارت و توانایی گدار در به‌تصویر کشیدن تنش احساسی در قاب دوربین هم تحسین‌برانگیز است.

۵. هزارتوی پن ۲۰۰۶ (Pan’s Labyrinth)

هزارتوی پن - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۸ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۷ از ۱۰

«هزارتوی پن» فضایی تاریک، پیچیده و زیبا دارد و در آن، می‌توانید شاهد در هم آمیختن دنیای اسرارآمیز قصه‌های جن‌وپری و دنیای مخوف جنگ‌زدهٔ واقعی باشید. داستان فیلم در سال ۱۹۴۴ و در اروپایی می‌گذرد که به اشغال نازی‌ها در آمده است و دربارهٔ دختربچه‌ای است که از نزدیک خشونت جنون‌آمیز و کشتار دیگران به دست ناپدری‌اش را می‌بیند و به‌سمت هزارتوی اسرارآمیز پن کشیده می‌شود؛ دنیایی که پر است از موجودات خیالی.

۴. ارتش سایه‌ها ۱۹۶۹ (Army of Shadows)

ارتش سایه‌ها - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۹۸ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۷ از ۱۰

داستان این فیلم فوق‌العاده بر اساس رمانی به همین نام نوشتهٔ ژوزف کِسِل و دربارهٔ مردی است که در کوران جنگ جهانی دوم، در یکی از گروه‌های مقاومت فرانسه فعالیت می‌کند. پس از خیانت یکی از هم‌دسته‌هایش در یکی از اردوگاه‌های نازی‌ها زندانی می‌شود و با وجود اینکه پس از مدتی فرار می‌کند، تا پایان فیلم در فضایی پر از تنش، بی‌اعتمادی و بدبینی سر می‌کند.

۳. کازابلانکا ۱۹۴۳ (Casablanca)

کازابلانکا - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۱۰۰ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۹٫۲ از ۱۰

رتبهٔ سوم در لیست بهترین فیلم های جنگی به یکی دیگر از آثار کلاسیک دنیای سینما تعلق دارد. داستان «کازابلانکا» روایت زندگی مردی است که در شهر کازابلانکا باشگاه شبانه‌ای را اداره می‌کند و ملاقات معشوقهٔ دوران گذشته‌اش در پاریس، که به همراه همسرش وارد شهر شده است، زمینه‌ساز وقایع فیلم می‌شود. بیش از هفتاد سال از اکران اولیهٔ این فیلم می‌گذرد و هنوز هم تأثیرگذار و جذاب است.

۲. یوزپلنگ ۱۹۶۳ (The Leopard)

یوزپلنگ - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۱۰۰ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۷٫۹ از ۱۰

«یوزپلنگ» اثر ماندگاری است که از سینمای ایتالیا به عرصهٔ ظهور رسید. داستان آن دربارهٔ خانواده‌ای با تبار اشرافی است که در گیرودار وقایع مرتبط با یکپارچه‌سازی طبقات اجتماعی در ایتالیا، سعی بر حفظ نفوذ و قدرت خود در اجتماع و اوضاع سیاسی دارد. دههٔ ۱۹۶۰ سینما زمانی بود که آثار حماسی واقعا شکوهمند و درخور ساخته می‌شدند و این فیلم، بهترین گواه این ادعا است.

۱. لورنس عربستان ۱۹۶۲ (Lawrence of Arabia)

لورنس عربستان - بهترین فیلم های جنگی

 • امتیاز منتقدین: ۱۰۰ از ۱۰۰
 • امتیاز کاربران: ۸٫۷ از ۱۰

در پایان معرفی بهترین فیلم های جنگی سینما به «لورنس عربستان» می‌رسیم که رتبهٔ اول را به خود اختصاص داده است و یکی دیگر از آثار کلاسیک و ماندگار دنیای سینما است. توماس ادوارد لورنس نویسنده، باستان‌شناس، دیپلمات و افسر برجستهٔ بریتانیایی، در دوران جنگ جهانی اول به دستور مقامات بالادستی راهی عربستان شد تا با متحد کردن قبیله‌های عرب، از آن‌ها در جنگ بریتانیا مقابل امپراطوری عثمانی کمک بگیرد. داستان فیلم بر اساس همین رخدادها نوشته شده است. منتقد روزنامهٔ شیکاگو سان-تایمز دربارهٔ فیلم نوشته است: «ساخت لورنس عربستان کاری جسورانه و در حد جنون نبوغ‌آمیز بود. حتی فکر کردن به اینکه ساخت چنین فیلمی می‌تواند ممکن باشد دشوار است».

منبع: business

دیدگاهتان را بنویسید