- دکوراسیون داخلی, سبک زندگی

هشت قانون طلایی برای طراحی داخلی خانه های ایرانی

هر خانه‌ای بازتابی از شخصیت و علایق افراد ساکن در آنجا است. بعضی از افراد توانایی ذاتی در تزئین محیط اطرافشان دارند و می‌توانند همانند طراحان داخلی، دکوراسیون حرفه‌ای را ایجاد کنند. اگر شما جزو این دسته نیستید، نگران نباشید. خوشبختانه یک سری اصول طراحی داخلی منزل وجود دارد که می‌توانند شما را قدم به قدم در طراحی خانه‌تان راهنمایی کند. فرقی نمی‌کند که از چه سبک دکوراسیونی برای فضای زندگی‌تان استفاده می‌کنید، در هر صورت این ۸ مفهوم طراحی داخلی می‌توانند به شما کمک کنند.

ایجاد نقطه کانونی

نقطه کانونی دکوراسیون در واقع عنصری است که به هنگام ورود به اتاق، نگاه‌ها را به خود جذب می‌کند. این نقطه کانونی بیشتر وابسته به معماری و سبک دکوراسیون اتاق است و شما باید قبل از هر اقدامی آن را کشف کنید. برخی از اتاق‌ها دارای نقطه کانونی طبیعی مثل شومینه، پنجره‎های بزرگ یا قفسه‌های توکار هستند که کار شما را راحت می‌کنند. اگر اتاق شما فاقد این نقاط کانونی است، می‌توانید خودتان آن را ایجاد کنید. مثلا برای دیزاین خانه ایرانی می‌توانید از مبل سلطنتی، فرش ایرانی، کرسی یا تخت‎های طرح گره چینی به عنوان نقطه کانونی استفاده کنید. در مورد دکوراسیون‌های مینیمال نیز یک تابلو هنری بزرگ یا دیوار تاکید می‌توانند ایده‌های مناسبی باشند. در واقع نقطه کانونی به عنوان نقطه تاکید اتاق می‌باشد و بقیه دکوراسیون شما به آن وابسته است. بعد از مشخص کردن نقطه کانونی شما می‌توانید مبلمان خود را دور آن بچینید و دکورتان را راحت‌تر تکمیل کنید.

اصول طراحی داخلی منزل
اصول طراحی داخلی منزل

توجه به خطوط و نحوه‎ی کار با آن‏ها

خطوط یا منحنی‎های دیوارها، سقف، کفپوش و حتی نرده‎ی پلکان فضای شما را تعریف می‌کنند. شما باید با توجه به سبک دکوراسیون خود استفاده‎ی درستی از آن‏ها بکنید. برای مثال خطوط عمودی زیاد در دکوراسیون سنتی جالب نمی‌باشند و بهتر است از آن‌ها دوری کنید.

  • خطوط افقی فضای شما را وسیع و گسترده‌تر و ارتفاع اتاق را کوتاه‎ها نشان می‌دهند. همینطور این خطوط حس صمیمت و دنج بودن فضا را افزایش می‌دهند.
  • خطوط عمودی کمک می‌کنند ارتفاع فضای شما بلندتر و باریکتر بنظر برسد و در سبک‎های دکوراسیون سنتی و رسمی زیاد بکار برده نمی‎شوند.
  • خطوط مورب انرژی اتاق را بالا می‌برند.
  • خطوط منحنی نیز جذابیت بصری فضا را افزایش داده و محیط ملایم و خودمانی را می‎سازند.
اصول طراحی داخلی منزل
اصول طراحی داخلی منزل

انتخاب و ترکیب رنگها

با اینکه رنگها بیشتر وابسته به سبک دکوراسیون هستند اما هیچ اجباری وجود ندارد و پیشنهاد می‌کنیم که رنگهایی را انتخاب کنید که شما را خوشحال می‌کنند. سعی کنید طیف‌های رنگی موردعلاقه‎ی خود را در شکل متفاوتی در دکورتان بکار ببرید. مثلا در طراحی مینیمال منزل می‌توانید از دو یا سه رنگ روشن استفاده کنید و دکورتان را مطابق با میل‌تان بیارایید.

اصول طراحی داخلی منزل
اصول طراحی داخلی منزل

انتخاب مبلمان با عملکرد بالا

معمولا هر اتاقی با هدف خاصی طراحی می‎شود و کاربرد منحصربفرد خود را دارد. شما باید با توجه به عملکرد اتاق مبلمان مناسب آن را انتخاب کنید تا بتوانید استفاده حداکثری را از اتاق داشته باشید. توجه کنید که مبلمان انتخابی شما باید با سبک دکوراسیون‌تان مطابقت داشته باشد. به هنگام انتخاب مبلمان، مقیاس اتاق را هم در نظر بگیرید و از خرید مبلمان خیلی بزرگ یا کوچک نسبت به اتاق خودداری کنید.

اصول طراحی داخلی منزل
اصول طراحی داخلی منزل

روشنایی اتاق

شما با سه نوع روشنایی در دکوراسیون منزل روبرو هستید:

عمومی: همان روشنایی سقف است که به طور یکسان کل اتاق را روشن می‌کند.

فعالیت خاص: برای یک کار خاص طراحی شده است. مثل چراغ مطالعه و چراغ‌های زیرکابینت‎های آشپزخانه.

تاکید: برای تاکید روی یک شی خاص مثل یک تابلو نقاشی بکار برده می‎شود.

اصول طراحی داخلی منزل
اصول طراحی داخلی منزل

شما باید بتوانید با این سه نوع روشنایی، بعد و جلوه‎ی خاصی به اتاق‌تان بدهید. به طور معمول، بهتر است که کارتان را با روشنایی عمومی شروع کنید و با کمک دو روشنایی بعدی، دکوراسیون شیک و منحصربفردی را برای خودتان بسازید. البته روشنایی طبیعی را فراموش نکنید و با کمک پنجره‎های بزرگ جریان نور را به خانه‌تان هدایت کنید.

پیاده‌سازی قانون اعداد فرد

احتمالا شما قانون اعداد یک سوم در عکاسی را شنیده‌اید. در طراحی داخلی نیز مفهوم مشابهی وجود دارد و شما باید اشیا و عناصر تزئینی خود را در گروه‎های فرد دسته‌بندی کنید. این قانون به شما کمک می‌کند تا تعادل را در فضای اتاق ایجاد کنید و از لحاظ بصری فضای جذابی بسازید.

اصول طراحی داخلی منزل
اصول طراحی داخلی منزل

کلکسیون‎های تزئینی

گروه‎های تزئینی شما باید از عناصری با ارتفاع، شکل و تکسچرهای متنوع تشکیل شده باشند. البته این عناصر نباید متضاد یا بی‌شباهت بهم بوده و بهتر است که یک یا دو مشخصه مشترک داشته باشند. به طور خلاصه، اشیای گروه‌بندی شما باید شبیه بهم باشند ولی در عین حال اندک تفاوت‎هایی داشته باشند تا تصویر جالبی از آن‎ها ایجاد شود.

اصول طراحی داخلی منزل
اصول طراحی داخلی منزل

اصول طراحی داخلی منزل: بافت‌های متنوع

زمانی که دکوراسیون خود را تزئین می‎کنید، بهتر است که هر بار یک قدم به عقب برگردید و دوباره کل اتاق را ببینید. آیا بیشترین سطح اتاق صاف و براق است؟ یا اینکه تمامی سطوح زبر است؟ سعی کنید فضای متعادلی را از لحاظ تکسچر و بافت‎های مختلف ایجاد کنید.

اصول طراحی داخلی منزل
اصول طراحی داخلی منزل

همانطور که خودتان نیز بهتر می‎دانید انتخاب رنگ و سبک دکوراسیون به طور کلی به دیزاین فضای خانه و سلیقه‌ی خودتان بستگی دارد. ولی بهتر است از قبل در مورد رنگ‎ها و تاثیری که روی روحیه و شخصیت افراد می‎گذارند، اطلاعات دقیق کسب کنید. دکوراسیون با رنگهای شاد و جسورانه مثل قرمز و نارنجی و رنگ‎هایی از این قبیل باید بسیار محتاطانه و علمی بکار برده شوند زیرا هر گونه اشتباه باعث بی‌قراری و بهم‌ریختگی اعصاب می‎شوند. هر اشتباه دکوراسیون می‌تواند فضای دنج شما را به محیطی ناآرام و ناخوشایند تبدیل کند. ما در اینجا سعی کردیم شما را با اصول طراحی داخلی منزل آشنا کنیم. امیدواریم که با الهام از این نکات و عکس‌ها بتوانید دکوراسیونی زیبایی را برای خودتان ایجاد نمایید.
همینطور ما برای راحتی شما عزیزان مشاوره‌ی رایگانی را برای خرید انواع مبلمان در نظر گرفته‎ایم تا بتوانیم مسیر خرید شما را هموارتر نماییم. شما می‌توانید با تماس با این شماره، از خدمات رایگان مشاوره خرید مبلمان استفاده کنید. 

منبع:chibechin.com

دیدگاهتان را بنویسید