- طبیعت و گردشگری

10 جاذبه دیدنی تفلیس گرجستان

تفلیس شهر تضادها است. در این شهر هر دو معماری مدرن و قدیمی در کنار هم دیده می‌شود. پایتخت گرجستان در طول سال‌ها، چندین بار مورد تهاجم قرار گرفته و سوزانده شده اما مجددا بازسازی شده و امروز فرهنگ غنی و پرتلاطم خود را به نمایش می‌گذارد.

1.      قلعه ناریکالا
قدمت ناریکالا به قرن چهارم بازمی‌گردد. بیشتر دیوارهای این قلعه توسط امیران عرب در قرن هشتم ساخته شد که کاخ آنها در داخل این قلعه بود. پس از آن، گرجی‌ها، ترک‌ها و پارس‌ها این منطقه را تصرف کردند اما در سال 1827 (وقتی که مهمات روسی در اینجا ذخیره شده بود) یک انفجار مهیب در این قلعه رخ داد و همه چیز را ویران کرد. امروز این مکان، یک ویرانه‌ای بسیار زیباست که فقط کمی از دیوارهای آن  دست نخورده است.
کلیسای سنت نیکلاس که در داخل این قلعه قرار دارد، در دهه 1990 بازسازی شد. برای رسیدن به ناریکالا می‌توانید از با تله کابین که در پارک رایک وجود دارد، استفاده کنید. همچنین می‌توانید از طریق پلکان خیابان Betlemi خودتان را به بالای این قلعه برسانید. دیدن مناظر تفلیس از بالای این قلعه، فوق العاده است.

2.      موزه ملی گرجستان
مهم ترین قسمت چشمگیر این موزه، خزانه داری باستان شناسی زیرزمین است که تعداد زیادی طلا، نقره و سنگ‌های گران بها را به نمایش می‌گذارد که مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح هستند.
در طبقه بالای این موزه، جزئیات زیادی درمورد اشغال اتحاد جماهیر شوروی وجود دارد.
در طبقه همکف نیز نمایشگاه‌های مختلف، سایت باستان شناسی جنوب جورجیا (که حاوی جمجمه‌های هومینید 1.8 میلیون ساله در حال بازنویسی مطالعه بشریت اولیه اروپا) وجود دارد.

3.      گالری ملی
در این گالری می‌توانید نقاشی‌های شگفت انگیز مشهورترین نقاش جورجیا پیروسمی (نیکو پیروسمانواشویلی ، 1862-1918) را که حاوی صحنه‌هایی از حیوانات، جشن‌های خود و همچنین پرتره‌های شناخته شده و بوم‌های زندگی روستایی است، ببینید. همچنین آثار دیگر هنرمندان برتر قرن 20 مثل لادو گودیایشویلی و دیوید کاکابادزه نیز در این موزه وجود دارد.
فراموش نکنید که اگر قصد دارید به گالری ملی بروید، حتما از پارک کنار کلیسای کاشویتی وارد شوید.

4.      سالن کنسرت و مرکز نمایشگاه
در انتهای شمالی پارک رایک تفلیس، دو سازه فلزی بزرگ لوله‌ای شکل تحت عنوان یک سالن کنسرت و یک مرکز نمایشگاهی به سفارش معمار ایتالیایی ماسیمیلیانو فوکساس ساخته شده اند اما وقتی میخائیل ساکاشویلی قدرت را از دست داد و دیگر بودجه پروژه تامین نشد، این پروژه همچنان ناتمام باقی مانده است. اگرچه در سال 2013 گروه تکنو کلوب معروف Bassiani موفق شد در این بنا، اولین جشن خود را برگزار کند.

5.      فونیکولور
فونیکولور مناظر تماشایی زیادی دارد و یک مکان عالی برای خوردن و نوشیدن است. اگر با تور تفلیس به گرجستان سفر کردید، این مکان و ده‌ها منطقه دیدنی دیگر در این شهر را از دست ندهید.
همچنین دمای این منطقه چندین درجه خنک‌تر از شهرهای پایین‌تر است و بنابراین در گرمای تابستان این شهر بسیار مورد استقبال مسافران قرار می‌گیرد.

6.      باغ‌های گیاه شناسی
باغ‌های گیاه شناسی یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تفلیس هستند که به راحتی می‌توانید چندین ساعت را بدون دغدغه در آن پرسه بزنید. در این باغ‌های درخت‌ها و آبشارهای زیادی وجود دارد. این باغ‌ها بیشتر از یک کیلومتر از دره پشت صخره‌های قلعه ناریکالا گسترش یافته اند.
باغ‌های گیاه شناسی در سال 1845 در باغ‌های سلطنتی قبلی بنا شدند و امروزه به زیبایی نگهداری می‌شوند. رودخانه ای که از میان این باغ‌ها می‌گذرد نیز بسیار زیبا و تماشایی بوده که مناظر شگفت انگیزی را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می‌آورد.

7.      برج ساعت
همانطور که گفتیم، تفلیس شهر تضادهاست. برج ساعت علاوه بر اینکه یکی از سازه‌های نمادین قدیمی تفلیس است، یکی از جدیدترین سازه‌های تفلیس نیز می‌باشد. این برج در سال 2010 توسط یک عروسک‌گردان به نام رزو گابریادزه در جریان بازسازی تئاترش ساخته شده است.

8.      پل صلح
پل صلح تفلیس یک پل عابر پیاده نسبتاً نامتجانس از جنس شیشه و فولاد است که توسط فردی ایتالیایی به نام Michele De Lucchi (میشل دی لوچی) طراحی و ساخته شده که در سال 2010 افتتاح شد. قطعاً این پل تفلیس گرجستان یکی از چشم نوازترین پل‌های عشق در جهان است.

9.      چاپخانه زیرزمینی استالین
یک انتشارات زیرزمینی منحصربه‌فرد در خارج از مرکز شهر تفلیس وجود دارد که در آغاز قرن بیستم توسط استالین جوان و همکارانش تاسیس شد. تبلیغات شوروی در این چاپخانه پخش می‌شد. این انتشارات زیر یک چاه یعنی حدود ۱۷ متر زیر زمین ساخته شد. فعالان سیاسی آن دوران با پایین رفتن از چاه، به آن دسترسی پیدا می‌کردند. این چاپخانه یک خروجی اضطراری نیز داشته است تا در صورت احساس خطر، بتوان از آن فرار کرد.

10. خانه‌های مسکونی قدیمی
تفلیس خانه‌های مسکونی قدیمی با بالکن‌های چوبی منحنی رنگارنگ که مشرف به کلیسای متخی و میدان است، زیاد دارد. درهای این خانه‌ها، شما را به حیاط‌های داخلی می‌برند. این حیاط‌ها در زبان محلی با عنوان حیاط ایتالیایی شناخته می‌شوند. ساکنین خانه در این حیاط‌ها، برای صرف شام و غیبت کردن دور هم جمع می‌شوند.

تور تفلیس گرجستان
برای اینکه بتوانید تمام جاذبه‌های تفلیس را بدون هزینه‌های هنگفت، ببینید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات یک آژانس مسافرتی معتبر استفاده کنید.