- ورزش

3 هفته پیش از پایان لیگ بیست و دوم استقلال بدون باخت قهرمان شد

استقلال  تهران با برتری برابر فولاد عنوان قهرمانی بیست و دومین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران را به‌دست آورد.
 

هفته بیست و هفتم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران شنبه شب با برگزاری 8 دیدار به پایان رسید. در مهم‌ترین بازی این هفته استقلال تهران با نتیجه 2 بر یک فولاد را در خوزستان شکست داد. امیرحسین حسین زاده (۵۳) و صالح حردانی (۷۳) برای استقلال و علیرضا کوشکی (۳+۹۰) برای فولاد گلزنی کردند. آبی‌ها با این برد، ۶۳ امتیازی شدند و در نهایت عنوان قهرمانی لیگ برتر را به‌دست آوردند.
در دیگر بازی مهم این هفته جدال تیم‌های پرسپولیس و سپاهان در سیرجان با نتیجه 2 بریک به سود سپاهان به پایان رسید تا پرسپولیس بعد از 5 دوره قهرمانی در لیگ‌، دستش از رسیدن به جام قهرمانی کوتاه بماند. در این بازی محمد نژاد مهدی (۳۶) و سجاد شهباززاده (۴۸) برای سپاهان و علی نعمتی (۸۲) برای پرسپولیس در این مسابقه گلزنی کردند تا پرسپولیس با این شکست، در فاصله سه هفته مانده به پایان لیگ برتر جام قهرمانی را از دست بدهد و استقلال به این عنوان برسد. از سوی دیگر سپاهان با این برد به دو امتیازی پرسپولیس رسید تا در 3 هفته باقیمانده رقابت تنگاتنگی با این تیم برای رسیدن به عنوان نایب قهرمانی داشته باشد.
در رفسنجان تیم‌های فوتبال مس رفسنجان و گل گهر سیرجان به مصاف هم رفتند که این بازی در نهایت با پیروزی دو بر یک مهمان همراه بود.امین پورعلی (۵۷) و فرشید باقری (۷۵) برای گل گهر سیرجان و میثم تیموری (۸۴) برای مس رفسنجان گلزنی کردند. دربی کرمان در حالی به سود شاگردان امیر قلعه نویی که این تیم در هفته‌های پایانی دنبال صعود در جدول لیگ برتر است. ‏‬گل گهر با این برد ۴۲ امتیازی شد تا موقتا به رتبه پنجم جدول صعود کند.
در دیگر دیدار همزمان نیز آلومینیوم اراک توانست مقابل نفت آبادان به پیروزی 2 بر یک برسد تا مهدی رحمتی سرمربی آلومینیوم به سه امتیاز مهم در تقابل با علیرضا منصوریان دست یابد. میلاد فخرالدینی در دقیقه 2 و محمود قائد رحمتی در دقیقه ۵۴ برای آلومینیوم گل زدند و رضا جبیره در دقیقه 20 تک گل نفت را به ثمر رساند.
در مسجد سلیمان دیدار تیم‌های فوتبال نفت مسجد سلیمان و نساجی مازندران با تساوی یک – یک به پایان رسید. در این دیدار کریم اسلامی (۳۲) برای نساجی و امین اسدی (۲+۹۰) برای نفت مسجد سلیمان گلزنی کردند. در دیگر دیدار همزمان نیز ذوب آهن و تراکتور تبریز در حالی به تساوی بدون گل رسیدند که داور گل زده ذوب آهن را مردود اعلام کرد.
در تهران، تیم هوادار در حالی از فجر سپاسی شیراز میزبانی می‌کرد که میهمان برای خروج از منطقه بحران نیاز به سه امتیاز این دیدار داشت. با این حال شاگردان رضا عنایتی بار دیگر بدون توجه به این موضوع با ارائه یک بازی منطقی توانستند با یک گل از سد نماینده فوتبال شیراز عبور کند. محمد جواد محمدی (۴۵) تک گل این دیدار را در حالی برای هوادار به ثمر رساند که احمد زنده روح در دقیقه ۵۹ نتوانست ضربه پنالتی را برای فجر سپاسی تبدیل به گل کند.
همچنین در مشهد دیدار تیم‌های فوتبال شهر خودرو مشهد و پیکان تهران نیز با تساوی یک- یک به پایان رسید. ابراهیم صالحی (۷۴) برای پیکان تهران و ابوالفضل عکاشه (۸۸) برای شهرخودرو در مشهد گلزنی
کردند.
کسب عنوان قهرمانی بدون حتی یک باخت
با اتمام هفته بیست و هفتم لیگ برتر ایران، استقلال با ۶۳ امتیاز و سه هفته قبل از اتمام فصل جاری بدون باخت به مقام قهرمانی دست یافت و نوار پنج دوره قهرمانی متوالی پرسپولیس را قطع کرد.شاگردان فرهاد مجیدی با حساب دو بر یک فولاد را شکست دادند و با توجه به شکست ۲ بر یک پرسپولیس مقابل سپاهان، زودتر از موعد مقرر به چهارمین مقام قهرمانی خود دست یافتند.
استقلال با احتساب سه بازی باقی مانده و همین‌طور دست برتر در بازی رو در رو با پرسپولیس ۹+۱ امتیاز از این تیم پیشتاز است و حتی با وجود شکست استقلال و پیروزی پرسپولیس در سه بازی آینده، باز هم تیم مجیدی از صدرجدول تکان نخواهد خورد.
آخرین قهرمانی استقلال در لیگ برتر فوتبال ایران به لیگ دوازدهم باز می‌گردد که این تیم با غلبه بر فولاد در اهواز، یک هفته زودتر از موعد به مقام قهرمانی دست یافت و در نهایت در خانه با وجود شکست مقابل داماش، فرهاد مجیدی جام قهرمانی را به عنوان کاپیتان استقلال بالای سر برد. همچنین فرهاد مجیدی نیز به اولین مقام قهرمانی خود دست یافت تا همراه با امیر قلعه نویی به از جمله مربیانی تبدیل شود که استقلال را به قهرمانی رسانده‌است تا به این ترتیب وارد باشگاه مربیانی شود که عنوان قهرمانی لیگ برتر را به دست آورده‌اند. در ۲۱ دوره گذشته لیگ برتر، پرسپولیس با ۷ قهرمانی، سپاهان با ۵ قهرمانی، استقلال با ۴ قهرمانی و فولاد با ۲ قهرمانی پرافتخارترین تیم‌های لیگ برتر هستند.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید