- طبیعت و گردشگری

40 مقصد گردشگری استان گیلان

گیلان خطه ای از بهشت زیبای ایران زمین است که با تمام جاذبه های دیدنی اش هیچ گاه برای سفر تکراری نمیشود. در این مطلب قصد داریم لیستی کامل از جاهای دیدنی گیلان در اختیارتان قرار دهیم تا این بار که خواستید مقصد سفرتان در این استان باشد جاذبه های گردشگری بیشتری را بشناسید.

جاذبه های گردشگری گیلان به تفکیک شهرستان

1. ماسوله

ماسوله دهکده ای زیبا در استان گیلان است که می‌توان آن را معروف ترین روستای پلکانی ایران نامید. از جمله دیدنی های ماسوله بازار ماسوله است که در آن انواع دست سازه های مردم روستا، مربا و ترشیجات و صنایع دستی گیلان به فروش می رسد. آبشار کوشم و لار چشمه ، ییلاق کوبار ماسوله و قله شاه معلم از دیگر جاذبه های طبیعی گیلان در نزدیکی ماسوله است که این منطقه را به مقصدی پر طرفدار برای کوهنوردان تبدیل کرده است.
آدرس: ۶۰ کیلومتری شهر رشت ، ۳۲ کیلومتری غرب فومن

روستای پلکانی ماسوله گیلان

2. منطقه ییلاقی دشت النزه

یکی از زیباترین و بکرترین جاهای دیدنی گیلان در ماسال و در بین کوه های سر به فلک کشیده شاندرمن، منطقه ییلاقی النزه یا دشت النزه می باشد. در النزه زندگی هنوز به روایت طبیعت در جریان است از صدای پرندگان و رمه های گوسفندان تا صدای آب  و گله اسب های وحشی همگی بکر بودن و آرامش این دشت را به تصویر می کشند. در اینجا برای گرمایش از بخاری های هیزمی استفاده می کنند و یکی از مسیرهای مهم زندگی مردمان عشایر است. درخت افرایی با بیش از 200 سال قدمت در کنار درختان گلابی و آلوچه وحشی و چشمه های بی شمار آب و هوایی ییلاقی و مطبوع به دشت النزه بخشیده اند و شبها ستارگان آسمان درخشان تر از همیشه در برابر چشمان تان خودنمایی می کنند.
آدرس : ماسال- شاندرمن

دشت النزه گیلان

3. دیلمان

دیلمان از مرتفع ترین ییلاق های گیلان است که آن را بهشت کوچک گیلان نیز نامیده اند. بعد از گذر از جاده ای جنگلی وقتی به دیلمان می رسید مناظر سرسبز و اسب ها و دام هایی که آزادانه در دشت مشغول چرا هستند چنان تلفیقی از زیبایی و آرامش طبیعت را مقابل چشم هایتان قرار می دهند که بیشتر به یک تابلوی نقاشی می ماند تا واقعیت. در این میان جاذبه های طبیعی و تاریخی دیلمان  مانند قلعه گرماور، آرامگاه بابا ولی، آبشار لونک نیز از جمله دیدنی های گیلان است که نباید از دست دهید. همچنین دشت شقایق از جاهای دیدنی دیلمان در بهار است.
آدرس:۴۵ کیلومتری سیاهکل

ییلاق دیلمان در گیلان

4. داماش

داماش در طبیعت سرسبز و با طراوت گیلان مانند زمردی درخشان است که چشمه های معدنی آن و نوعی گل منحصر به فرد به نام سوسن چلچراغ جذابیت خاصی به آن بخشیده است. این گونه نادر گل تنها در دو منطقه جهان یعنی داماش گیلان و لنکران جمهوری آذربایجان می روید.
آدرس: ۴۸ کیلومتری رودبار

روستای داماش گیلان

5. تالش

تالش بنا به موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی که دارد از یک طرف چشم اندازی رو به جلگه،شهر و دریا و از طرف دیگری به کوه های پوشیده از جنگل منتهی میشود و با جاذبه هایی مانند آبشار ورزان، دریاچه سراگاه، سوباتان، پارک جنگلی گیسوم و… از مهمترین مقاصد گردشگری گیلان محسوب میشود.
آدرس : ۱۱۵ کیلومتری رشت 

تالش گیلان

6. ییلاق اولسبلنگاه ماسال

 روستای ییلاقی اولسبلنگاه از توابع ماسال است و بیشتر ساکنین آن از اهالی ماسال هستند که برای گذراندن فصل گرما به این ییلاق می آیند. اولسبلنگاه یک نام تالشی است و از دو بخش اولس به معنی درخت ممرز و بلنگاه به معنی جای بلند تشکیل شده است پس اولسبلنگاه یعنی جایگاه رویش درخت ممرز. از جمله تجربه های لذت بخش در اولسبلنگاه طبیعتی روستایی با اقامت در کلبه هایی چوبی کنار آتش هیزم ها، محصولات دامی تازه و نان سنتی همچنین شنیدن صدای پرندگان، مناظر کلبه های ییلاقی و هوای مه آلود اولسبلنگاه  می باشد.
آدرس : ۲۵ کیلومتری ماسال

اولسبلنگاه ماسال گیلان

7. تالاب کیاکلایه

تالاب کیاکلایه با تنوع گونه های حیاتی خود یکی از غنی ترین تالاب ها در استان گیلان می باشد که در گذشته وسعت زیادی داشته است. و در فصل زمستان پرندگان مهاجر بسیاری به این تالاب پرواز می کردند اما پروژه های فعلی شهرداری لنگرود مانند ایجاد کمربندی، احداث پیست موتور سواری و… حیات این تالاب را با خطر مواجه کرده است.
آدرس :  لنگرود

تالاب کیاکلایه لنگرود

8. روستا و پارک جنگلی صفرابسته

روستای صفرابسته در بخش کیاشهر آستانه اشرفیه قرار دارد و پارک جنگلی نیز به سبب مجاورت با این روستا پارک جنگلی صفرابسته نامیده شده است. این پارک با درختانی که در مسیر جاده قرار گرفته اند و آمدن برگ درختان به جاده به تونل جنگلی معروف شده است. درختانی مانند ارگ ، صنوبر گیلان ، بید ، تبریز ، طوس و … در این پارک وجود دارند. پارک جنگلی صفرابسته در مسیر بین روستای های صفرابسته و روستای ایکومچال قرار دارد.
آدرس : آستانه اشرفیه، جاده کیاشهر بعد از تمچال

پارک جنگلی صفرابسته

9. دریاچه بره سر یا دریاچه ویستان

یکی از جاهای دیدنی گیلان دریاچه ویستان بره سر است که در دل جنگل قرار گرفته است و همین باعث شده تا زیبایی آن چندین برابر شود. طبیعت بکر با دشت های فراخ و مناظر دیدنی اینجا در کنار عسل مرغوب و لبنیات باکیفیتی که در این منطقه پیدا میشود شما را مجاب می کند تا دریاچه ویستان را به عنوان مقصد بعدی سفر و گردش خود انتخاب کنید البته باید وجود تمشک، زالزالک، سیب، گلابی و گردو را هم به این فهرست اضافه کنید.
آدرس:  روستای بره سر رودبار – داماش

دریاچه ویستان بره سر

10. جنگل گیسوم

گیسوم یک پارک جنگلی بسیار زیباست که در مجاورت دریا قرار دارد و به شما این امکان را می دهد تا همزمان از جنگل لذت ببرید و نیز در ساحل زیبای این منطقه به گردش بپردازید. رانندگی در جاده ای زیبا، امکانات اقامتی و تفریحات آبی ساحل گیسوم همه می توانند از  جذابیت های تفریح در این منطقه باشند. جاده دسترسی به جنگل گیسوم آسفالت است اما در میان این جنگل زیبا هنوز مناطقی برای تجربه ماشین سواری هیجان انگیز و آفرود پیدا می شود که علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده است.
آدرس: 17 کیلومتری تالش 

جنگل گیسوم گیلان

11. جنگل سیاهکل آبشار لونک

آبشار لونک از تماشایی ترین جاذبه های طبیعی گیلان است که برای دیدن آن باید دل به جاده سیاهکل-دیلمان بسپارید و بعد از عبور از جاده ای کوهستانی و جنگلی که با مناظر شالیزار و باغ های چای روح تان را تازه می کند به آبشار لونک خواهید رسید. لونک به حدی زیباست که افراد بسیاری برای ثبت تصاویر به یاد ماندنی در کنار این آبشار زیبا راهی این منطقه می شوند. آبشار لونک در دل یک منطقه جنگلی قرار دارد تصور کنید همنوازی زیبای طبیعت در ترکیب صدای آبشار و هیاهوی جنگل چه حس و حال خوبی را برایتان به ارمغان می آورد.
آدرس : ۲۵ کیلومتری سیاهکل 

آبشار لونک سیاهکل

12. جاده ی اسالم و خلخال

جاده اسالم به خلخال یکی از زیباترین و رویایی ترین جاده های جنگلی ایران است که اگر عاشق رانندگی هستید نباید تجربه آن را از دست دهید. از دیدنی های جاده اسالم به خلخال میتوان به مسیرهای پر پیچ و خم با درختان جنگلی، دشت های سرسبز، رودخانه ای که در تمام مسیر شما را همراهی میکند اشاره کرد. چشمه آبگرم کیوی در نزدیکی خلخال میتواند استراحتگاه مناسبی در طی مسیرتان باشد. کوهنوردان و طبیعت گردها علاقه بسیاری به مسیر اسالم به خلخال دارند همچنین عده ای مسیر خاکی را برای دوچرخه سواری در طبیعت انتخاب میکنند. در این جاده رستوران های زیادی وجود دارد که می توانید طعم ها و غذاهای جدیدی را تجربه کنید و با اقامت در کلبه ای چوبی به یاد ماندنی ترین خاطره سفرتان را ثبت کنید.

جاده زیبای اسالم به خلخال

13. تله کابین و گردنه حیران

یکی از دیدنی های گیلان تله کابین حیران است که در غرب روستای ونه بین و حاجی امیر آستارا قرار دارد.هنگامی که سوار تله کابین می شوید مناظر زیبا و دیدن ابرها در برابر چشمانتان چشم اندازی بکر و خیره کننده را نصیب تان می کند.  قلعه شیندان که قدمت آن به زمان ساسانیان می رسد یکی از چشم اندازهای زیبایی است که در طول مسیر حرکت مشاهده می کنید. تجهیزات این تله کابین از کشور اتریش خریداری شده است و از نظر تکنولوژی جزو ایمن ترین ها در نوع خود است. ارتفاع تله کابین حیران 1720 متر از سطح دریاست و 1500 متر طول دارد و ساعات کار تله کابین حیران در صورت مساعد بودن شرایط جوی همه روزه از ساعت 8 صبح الی 10 شب می باشد.
آدرس: ۳۰ کیلومتری آستارا

 

گردنه حیران و تله کابین

14. چشمه آبگرم علی داشی

در استان زیبای گیلان چشمه های بسیاری وجود دارد که چشمه آبگرم علی داشی یا مشه سویی یکی از آنهاست. این آبگرم در روستای گیله ده نزدیک به جاده اصلی و گردنه حیران است و در منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا قرار گرفته است که باعث جذب توریست و گردشگران بسیاری به این منطقه شده است. از جمله خواص درمانی این چشمه درمان درد مفاصل (روماتیسم)،چشم درد، دل درد، کمر درد  و تقویت اعصاب می باشد.
آدرس: ۳۰ کیلومتری آستارا

چشمه آبگرم علی داشی آستارا

15. روستا و آبگرم کوته کومه

کوته کومه روستایی زیبا با چشمه آبگرم طبیعی در دل جنگل های گیلان است که در نزدیکی آبشار لاتون قرار دارد. کسانی که برای صعود به آبشار لاتون به این منطقه می آیند معمولا خانه های روستایی کوته کومه را برای اقامت اجاره می کنند. از کوته کومه تا آبشار لاتون حدود 6 کیلومتر فاصله وجود دارد.
آدرس:  ۱۵ کیلومتری آستارا – شهر لوندویل – ۱۰ کیلومتری لوندویل – روستای کوته کومه

روستای رکوته کومه و آبگرم

16. آبشار لاتون

آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران در استان گیلان و نزدیکی شهر آستارا قرار دارد. در مسیری جنگلی با انبوهی از درختان فندق، ازگیل، گردو و گلابی حرکت می کنید و بعد از گذشت از رودخانه به کوه و تپه می رسید. دامنه کوه اسپیناس که آبشار لاتون از آن سرچشمه می گیرد طبیعتی زیبا و مسیری مورد علاقه کوهنوردان حرفه ای می باشد همچنین دریاچه سوها یکی دیگر از قشنگترین مناظر دیدنی در 15 کیلومتری آبشار لاتون می باشد.
آدرس: ۱۵ کیلومتری آستارا – شهر لوندویل – ۱۰ کیلومتری لوندویل- روستای کوته کومه

آبشار لاتون در کوته کومه

17. پارک جنگلی ماسوله  

ماسوله علاوه بر اینکه با معماری پلکانی خود جذابیت گردشگری بسیاری دارد، پارک جنگلی ماسوله نیز با وسعتی بیش از 2000 هکتار یک منطقه تفریحی و گردشگری زیبا در گیلان محسوب می شود که انواع درختان جنگلی از جمله راش، مَمرز، توسکا، فندق، درخت آزاد و درختچه ها و گیاهان علفی و دارویی در آن وجود دارد. ارتفاع از سطح دریا در این پارک جنگلی بین 800 تا 1800 متر متغیر است.
آدرس: ۶۰ کیلومتری شهر رشت ، ۳۲ کیلومتری غرب فومن

پارک جنگلی در ماسوله

18. قلعه رودخان

قلعه تاریخی رودخان در نزدیکی فومن فرصت تماشای یک اثر تاریخی را در دل طبیعت برایتان فراهم میکند. بزرگترین قلعه آجری ایران که مدتی را میزبان میرزا کوچک خان بوده است.  مسیری با بیش از 1000 پله که در پایین قلعه رستورانهایی با غذاهای محلی وجود دارند و غرفه هایی با صنایع دستی نیز جذابیت خاصی برای گردشگران دارد. همچنین برای عکاسی از مناظر زیبای طبیعت و ثبت تصاویر با لباس محلی در قلعه رودخان فضای مناسبی در اختیار خواهید داشت. نام های دیگر قلعه رودخان که در گذشته به این نام ها شناخته می شد شامل  قلعه هزار پله، قلعه حسامی و قلعه سگسال می باشند.
آدرس: فومن – روستای رودخان 

قلعه رودخان فومن

19. پناهگاه حیات وحش سلکه

پناهگاه حیات وحش سلکه در محدوده ای به مساحت 360 هکتار  در جنوب بندر انزلی و در محدوده صومعه سرا قرار دارد. سلکه اولین مرکز بازدید از حیات وحش و پرندگان مهاجر در گیلان است که انواع تالاب، مرداب، برکه، آب بندان و باتلاق در آن وجود دارد.
آدرس : صومعه سرا 

پناهگاه حیات وحش سلکه صومعه سرا

20. بام سبز و تله کابین

یکی از جاهای دیدنی گیلان بام سبز لاهیجان است که در مسیر بالای شیطان کوه قرار دارد و با امکانات تفریحی و مناظر زیبای لاهیجان تفریحگاهی پر طرفدار در میان گردشگران می باشد. آب و هوای معتدل و نمای استخر لاهیجان و مزارع چای از بالای شیطان کوه باعث شده تا این مکان را بام سبز لاهیجان بنامند.
شهربازی و تله کابین احرار از جمله امکانات تفریحی بام سبز می باشد. همچنین آبشار شیطان کوه که مسیری پلکانی در کنار آن شما را به بالای کوه می رساند برای گرفتن عکس های یادگاری نمای زیبایی دارد.
آدرس: لاهیجان – شیطان کوه 

بام سبز لاهیجان در شیطان کوه

21. پارک جنگلی سراوان

در 17 کیلومتری جاده رشت-تهران به یکی از دیدنی ترین جاذبه های گیلان یعنی پارک جنگلی سراوان می رسیم. دریاچه سراوان در این پارک جنگلی بیشتر از هر چیزی مورد پسند گردشگران است، در ابتدا با صحنه ای مواجه می شوید که مانند زمینی پوشیده از چمن به نظر می رسد اما با مشاهده قایق ها بر روی آن متوجه وجود دریاچه میشوید. قایق سواری بر روی این دریاچه در دل جنگل تجربه ای است که هیچ کس نمیتواند آن را رد کند. قایق سواری، پینت بال، موتور چهارچرخ و عکاسی در طبیعت همه از گزینه هایی است که در پارک جنگلی سراوان می توانید امتحان کنید. 
آدرس: ۱۷ کیلومتری جاده رشت – تهران

پارک جنگلی سراوان رشت

22. دریاچه سقالکسار

برای دیدن پاک ترین دریاچه ایران و یکی از جاهای دیدنی رشت به جنوب شهر و روستای سقالکسار می رویم. در این روستا سد خاکی سقالکسار دریاچه ای زیبا در دل طبیعت جنگلی به وجود آورده است. با وجود این دریاچه زیبا امکاناتی نیز در اطراف آن شکل گرفته است و باعث می شود گردشگران بسیاری برای استراحت مسیر خود را به سمت این دریاچه کج کنند. در دریاچه سقالکسار می توانید مسیر زیبای اطراف دریاچه را به پیاده روی بپردازید قایق سواری کنید دیدن خانه پرماجرای میان دریاچه و عکاسی نیز تفریحات لذت بخشی را برایتان رقم خواهد زد.
آدرس: ۱۵ کیلومتری رشت ، دهستان لاکان، روستای سقالکسار 

دریاچه سقالکسار رشت

23. تالاب انزلی

تالاب بین المللی انزلی یکی از زیباترین تالاب های ایران با تنوع زیستی بسیار بالاست. وسعت تالاب انزلی در فصل های کم بارش و پربارش سال بین 80 تا 120 کیلومتر مربع متغیر است. لاله های دریایی، نیلوفر آبی و نیزارها تصاویر زیبایی را در این تالاب خلق کرده اند. از اواخر خرداد ماه لاله های دریایی سر از آب بیرون آورده و قایق سواری در این تالاب را لذت بخش و به یاد ماندنی می کند. بیش از 100 گونه پرنده بومی و مهاجر و 50 گونه ماهی در تالاب انزلی وجود دارد. گشت زدن در تالاب با تماشای نیلوفر آبی و لاله های دریایی و لذت عکاسی از طبیعت و حیات وحش همچنین تفریحاتی مثل جت اسکی این منطقه را به یک جاذبه گردشگری در گیلان تبدیل کرده است.

تالاب انزلی

24. آبشار زمرد

حویق یک شهر تازه تاسیس در نزدیکی تالش است که از ترکیب دو روستای چوبر و حویق به وجود آمده است. علاوه بر ییلاقات خوش آب و هوا، مراتع و چمنزارها و دره های زیبای حویق که گردشگران زیادی را به این شهر می کشاند، آبشار زمرد مانند نگینی درخشان در دل جنگل های حویق بر زیبایی و جذابیت این منطقه افزوده است. آبشار زمرد در فاصله نه کیلومتری از بازار محلی شهر قرار دارد و مسیر دسترسی به آن قسمتی آسفالت و قسمتی خاکی و کوهستانی می باشد.
آدرس : ۴۵ کیلومتری تالش، شهرستان حویق

آبشار زمرد حویق در تالش

25.  کوه درفک  

درفک آتشفشانی خاموش در بین رودبار و سیاهکل است که در بالای دیلمان قرار دارد و از بهترین مقاصد طبیعت گردی در گیلان به شمار می رود. ارتفاع قله درفک 2700 متر است و آبشاری به طول 100 متر هم در این منطقه وجود دارد. چادر زدن در جنگل درفک در فضای مه آلود و بین ابرهایی که تا زیر پایتان پایین آمده اند یک سفر به یاد ماندنی برایتان رقم خواهد زد. بهترین زمان رفتن به کوه درفک را هم میتوان تابستان دانست که هوای مطبوع و دلنشین دارد و همچنین در پاییز که رنگارنگی درختان جنگلی شما را شگفت زده خواهد کرد.
آدرس : رودبار، منطقه جنگلی سیاهکل

کوه درفک در سیاهکل گیلان26. جنگل نقله بر

طبیعت سرسبز و بکر  و جاذبه های طبیعت بی شمار در استان گیلان این استان را به یکی از مناطق پر طرفدار گردشگری در ایران تبدیل کرده است. جنگل نقله بر نیز یکی از جاذبه های طبیعی گیلان است که گرچه در مقایسه با سایر جنگل های گیلان چندان شناخته شده نیست اما طبیعتی بی نظیر دارد. جنگل نقله بر در کنار روستایی به همین نام قرار دارد. مناظر زیبای قله درفک، جوش و خروش رودخانه سپیدرود و شالیزارهای برنج در مسیر جلوه هایی از طبیعت نقله بر هستند که باعث شده است گردشگران زیادی در قالب تورهای یک روزه از تهران به نقله بر بیایند.
آدرس : ۴۵  کیلومتری جاده رشت به قزوین 

جنگل نقله بر رشت- قزوین

27. تالاب چاف

چاف یکی از توابع شهرستان لنگرود و از دیدنی های استان گیلان است که آب و هوایی معتدل دارد. تالاب چاف در ارتفاع -25 متری سطح دریا منطقه ای تفریحی برای اکثر گردشگران و طبیعت گردان است. مهم ترین پیشه مردم چاف ماهیگیری می باشد برخی خانه های قدیمی این روستا همچنان به صورت سابق باقی مانده اند. نکته قابل توجه اینکه تالاب چاف منطقه شکار ممنوع می باشد.
آدرس : ۱۳ کیلومتری شهر لنگرود 

28. دریاچه کومله

کومله دریاچه یا یک استخر طبیعی در استان گیلان و در نزدیکی شهر لنگرود می باشد که با سه آبگیر مجزا میزبان پرندگان و آبزیان مهاجر است و همواره هنگام عبور از لنگرود همواره آگرت ها و پرستوهای دریایی در آسمان مشاهده می شوند که در حال پرواز از سمت دریا به سمت کومله می باشند . شالیزارهای برنج و مزارع چای در اطراف دریاچه، امکانات تفریحی برای قایق سواری و رستوران های موجود این دریاچه را به مقصدی مناسب برای تفریح در طبیعت تبدیل کرده است. کومله در فاصله 10 کیلومتری از دریای خزر و ساحل چمخاله قرار دارد.
آدرس : ۴ کیلومتری لنگرود 

 

دریاچه کومله لنگرود

29. جواهردشت

جواهر دشت، دشتی زیبا و وسیع در پهنه قله سماموس است. در ابتدای ورود به جواهردشت آستانه متبرکه «نقره عباس» میزبان کسانی ست که برای زیارت و سیاحت چشم اندازهای زیبای جواهردشت به اینجا آمده اند. در این مرتع هوای پاک و صدای زنگوله های گوسفندان درحال چرا و دیوارهای سنگی زمین های کشاورزی تداعی آرامشی وصف نشدنی را دارند. جواهردشت آب لوله کشی ندارد و مردم آب شرب خود را از چشمه های داخل روستا تهیه می کنند. مسابقات کشتی گیله مردی، اسب دوانی و طناب کشی از جمله رویدادهایی است که با مشارکت سازمان میراث فرهنگی هر ساله در این منطقه زیبا برگزار می شود.
آدرس : رودسر -۲۶ کیلومتری منطقه سیاهکلرود 

جواهردشت رودسر

30. پارک جنگلی سفید آب

پارک جنگلی سفیدآب در منطقه رودسر گیلان با وسعتی نزدیک به 4000 هکتار با هدف حفاظت از جنگل های در حال تخریب و ایجاد یک منطقه تفریحی توسعه یافته است. امکانات و فضای تفریحی برای اسب سواری و دوچرخه سواری و همچنین وجود کاخ رضاخان، مسجد محمود امیربنده متعلق به دوره قاجاریه در امیربنده کلاچای از دیگر جاذبه های توریستی این منطقه می باشد.
آدرس : ۳۰ کیلومتری رودسر 

سفیدآب رودسر

31. آبشار میلاش

میلاش آبشاری زیبا در یک کیلومتری روستایی به همین نام در بخش رحیم آباد رودسر می باشد که از کوه بندبن سرچشمه میگیرد. آبشار میلاش 25 متر ارتفاع و هشت متر طول دارد و چون به صورت پلکانی فرو می ریزد عمق حوضچه آن چندان زیاد نیست. این مکان یکی از جاذبه های گردشگری گیلان و از مکان های دیدنی رحیم آباد می باشد.
آدرس : رودسر – رحیم آباد 

آبشار میلاش رودسر

32. ییلاق سلانسر

اگر قصد دارید به خوش آب و هواترین منطقه گیلان سفر کنید ییلاق سلانسر بهترین گزینه برای شماست ییلاقی با دشت گل های وحشی و هوای مطبوعی که حتی تابستان ها هم مه گرفتگی دارد. در اینجا می توانید کمی از خیالات کودکی تان را واقعی تجربه کنید و تجربه ای از جنس راه رفتن بر فراز ابرها را از نزدیک لمس کنید. سلانسر رودبار در نزدیکی روستای رستم آباد قرار دارد و در هنگام سفر به این منطقه دقت داشته باشید که آب آشامیدنی از چشمه های اطراف گرفته شده و آب لوله کشی، برق و از این قبیل امکانات در روستا وجود ندارد.
آدرس : رودبار – ۱۲ کیلومتری رستم آباد 

33. آبشار ویسادار

آبشار ویسادار سومین آبشار مرتفع گیلان و در شهر رضوان شهر و منطقه ی پره سر قرار دارد. ویسادار  در زبان تالشی به معنی سایه درخت بید است و برای رسیدن به این آبشار باید از جنگلی با انبوه درختان بید عبور کنید. بهترین زمان سفر به ویسادار از فروردین تا آبان ماه است اما اگر حاضرید سختی راه را به جان بخرید در پاییز و زمستان نیز دیدنی و زیباست.
آدرس : ۳۰ کیلومتری تالش 

آبشار ویسادار تالش

34. دریاچه یا تالاب استیل

تالاب استیل که در نزدیکی روستای عباس آباد آستارا قرار دارد در زبان محلی با نام هستل به معنی آبگیر شناخته می شود. تالاب ها مناطقی با ویژگی های بین خشکی و آب هستند که از اهمیت اکوسیستمی بالایی برخوردارند. تالاب استیل را با نام تالاب متحرک نیز می شناسند که دلیل چنین نامگذاری وجود درختان توسکا در تالاب است، چون ریشه های درختان درون آب قرار دارند همواره در حال تغییر و جابه جایی در آب هستند. پرندگان مهاجر کمیابی مانند چینگیر نوک سرخ و آبزیانی مانند کپور و اردک ماهی در تالاب استیل مشاهده میشوند.
آدرس: ۷ کیلومتری آستارا – عباس آباد 

تالاب استیل آستارا

35. تالاب سوستان

تالاب سوستان یکی از تالاب های آب شیرین ایران در مجاورت روستایی به همین نام و نزدیکی شهر لاهیجان قرار دارد. تالاب با نیزارها و زمین های سرسبز اطراف احاطه شده و پوشش گیاهان مردابی بر روی آن منظره زیبایی را پدید آورده است. و از اوایل اردیبهشت تا پایان شهریور به خاطر روییدن گل های نیلوفر به زیبایی آن افزوده می شود. از دیگر ویژگی های منحصر به فرد تالاب سوستان رویش پسته دریایی در این منطقه است، پسته دریایی با طعم خوب و خواص دارویی و درمانی بسیار خود مورد توجه گردشگران زیادی قرار دارد.
آدرس : لاهیجان – روستای سوستان

تالاب سوستان در لاهیجان

36. تالاب عینک رشت

تالاب عینک رشت بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ گیلان به شمار می رود دلیل نامگذاری این تالاب شکل عینکی است که در عکس های هوایی آن مشاهده می شود در سالهای اخیر با گسترش ساخت و سازهای بی رویه مساحت تالاب از 55 به 33 هکتار کاهش یافته است. و شیطان زیبای تالاب، سنبل آبی نیز صدمات زیادی به بار آورده است این گیاه با گرفتن اکسیژن آب حیات موجودات آبزی را به خطر می اندازد که گروه های مردمی بسیاری به طور خودجوش به پاکسازی تالاب پرداخته اند اما همچنان رشد این گیاه در تالاب ادامه دارد.

تالاب عینک رشت

37. اشکور رودسر

اشکورات منطقه ای کوهستانی در جنوب شهرستان رودسر است که سه بخش اشکور علیا، اشکور سفلی و اشکور شوییل را شامل می شود. از مهم ترین دلایل مورد توجه بودن این منطقه وجود دریاچه و چشمه سارها ، غارهای فراوان و آب و هوای پاک آن می باشد. مسجد ناصرالحق یا آستانه ی هفت امام در روستای رودبارک، غار وادار در روستای دلیجان، کوه عروس و داماد در روستای زیار و تونل زیبای روستای یازن از دیدنی های اشکورات می باشند که نباید از دست دهید.
آدرس :  رودسر – رحیم آباد 

اشکور رحیم آباد رودسر

38. غار آویشو ( آبیشو )

در بین جاذبه های طبیعی گیلان در شهر ماسال 17 غار بزرگ و کوچک وجود دارد و غار آویشو بزرگترین و بلندترین آنها می باشد که در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا قرار دارد. هفت آبشار ، ستون ها و قندیل های آهکی از جاذبه های دیدنی درون غار آویشو هستند. اقامتگاه های متعددی در این منطقه وجود دارند که در صورت داشتن زمان کافی می توانید برای اقامت اجاره کنید.
آدرس: ماسال – شاندرمن 

غار آویشو ماسال

39. سوباتان

سوباتان منطقه ییلاقی زیبا در نزدیکی لیسار تالش است که به نوعی مرز بین جنگل های تالش و دشت های اردبیل محسوب می شود. سوباتان در گویش ترکی محل ریزش آب است که به احتمال زیاد دلیل نامگذاری آن بارش های زیاد باران در این منطقه بوده است و یا شاید به دلیل پوشیده بودن منطقه از گیاه گلپر که در گویش محلی «سو» به معنی گلپر است آن را سوباتان یعنی محل رویش گلپر نامیده اند. در ییلاق سوباتان دیدنی های زیادی از جمله غار گنجخانه، آبشار ورزان، چشمه باتمان بلاق، آبشار ماهار، گودال سنگی، دشت گل های شقایق، دره های زیبا و سرسبز  و … وجود دارد که نباید فرصت تماشایشان را از دست داد.
آدرس : تالش – ۲۲ کیلومتری لیسار

سوباتان لیسار

40. روستای سرولات

در کنار رودخانه آچیرود و در دامنه کوه های البرز روستای سرسبز سرولات با مناظر زیبای جنگل، کوه، چشم انداز دریا و باغ های میوه ترکیبی از تمامی آنچه که در طبیعت می خواهید ببینید برخوردار است. رستوران خاورخانم در این روستا به نوعی شناسنامه سرولات محسوب می شود و افراد زیادی برای چشیدن طعم غذاهای محلی آن راهی سرولات می شوند. سرولات در 22 کیلومتری رامسر و در نزدیکی چابکسر قرار دارد.
آدرس : رودسر- ۳ کیلومتری چابکسر

 

منبع:soltansafar.com

نویسنده:پریسا کریمی

 

دیدگاهتان را بنویسید