- ورزش, ویژه

بیوگرافی میر سعید معروف کاپیتان تیم ملی والیبال ایران

سعید معروف، بازیکن باارزش و کاپیتان تیم ملی والیبال ایران است. او با بازی های درخشان خود در لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۴ موفق شد جایزه بهترین پاسور مسابقات را از آن خود کند.

 

میر سعید معروف لکرانی در ۲۸ مهر ۱۳۶۴ در شهر ارومیه و محله ی عطایی به دنیا آمد، و یک خواهر دارد.

دایی های سعید معروف نقش ویژه ای در والیبالیست شدن او داشتند. دایی کوچک او در تیم فولاد ارومیه بازی می کرد، و این موضوع سبب شد که سعید در رشته ی والیبال سریع تر رشد کند. او همیشه قدردان دایی های خود هست و نسبت به آن ها ارادت خاصی دارد.

پدر سعید از ابتدا علاقه داشت که پسرش دکترای فیزیک هسته ای بگیرد، ولی اکنون از این که فرزندش موفق شده تبدیل به یکی از بهترین بازیکنان جهان شود، بسیار خرسند است. مادرش در مورد انتخاب والیبال مخالفتی نداشته است، و در مورد نحوه بازی او، زیاد با سعید وارد بحث و گفت گو نمی شود، ولی اگر در بازی سرویس خراب کند، حتما او را سرزنش خواهد کرد.

آغاز فعالیت حرفه ای

مردم ارومیه علاقه ی فراوانی به ورزش والیبال دارند، به همین دلیل باشگاه های والیبال زیادی در این شهر فعالیت می کنند. سعید معروف نیز والیبال را ابتدا در شهر ارومیه و از تیم مقاومت شروع کرد، در یکی، دو تیم بومی بازی کرد، و پس از مدتی وارد تیم صنام تهران شد، و موفق شد برای اولین بار در این تیم عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد. سپس در سال ۱۳۹۰ برای دومین توانست با تیم کاله به عنوان قهرمانی لیگ دست پیدا کند.

سعید معروف در مسابقات جام باشگاه های والیبال آسیا سال ۲۰۱۳ مانیل، با تیم متین ورامین موفق شد قهرمانی را به دست آورد. سپس با عقد قرارداد دو ساله مجدد به تیم شهرداری ارومیه بازگشت ولی در اواخر سال ۲۰۱۴ باشگاه زنیت کازان روسیه با پیشنهاد یک میلیون یورو از او برای عضویت در تیم خود دعوت کرد. در این زمان معروف که با تیم شهرداری ارومیه توانسته بود نیم فصل اول رقابت های لیگ برتر را بدون شکست پشت سر بگذارد، اعلام کرد که خواهان فسخ قرارداد خود می باشد. ابتدا خواسته او از جانب باشگاه شهرداری ارومیه با مخالفت روبه رو شد. ولی پس از گذشت چند روز با درخواست او موافقت کردند و رضایت نامه ی فسخ قرارداد او صادر گردید.

سعید معروف قرارداد خود را در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴ با باشگاه زنیت کازان نهایی کرد و رسما به این تیم ملحق شد. وی در نخستین سال حضور خود در تیم زنیت کازان عملکرد درخشانی داشت و با اقتدار موفق شد با این تیم به عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان والیبال اروپا در سال ۱۵-۲۰۱۴ دست پیدا کند.

سعید معروف پس از عقد قرارداد با زنیت کازان به عنوان هفتمین بازیکن پردرآمد والیبال جهان در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۴ اعلام و به عنوان یکی از لژیونرهای ورزش و والیبال ایران معرفی شد. وی دوباره در لیگ ۹۴ به تیم شهرداری ارومیه بازگشت.

به طور خلاصه سعید معروف سابقه ی حضور در تیم هایی از قبیل صنام، پگاه، داماش، پیکان، گنبد، کاله، سایپا، متین ورامین، زنیت کازان روسیه و شهرداری ارومیه را در کارنامه ی خود دارد.

وی در رقابت های والیبال انتخابی جهانی در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ ایتالیا موفق شد عنوان بهترین پاسور را از آن خود کند. و در پایان رقابت های مسابقات انتخابی المپیک در توکیو ژاپن، توسط کمیته Vis به عنوان بهترین پاسور انتخاب شد. همچنین در مسابقات قهرمانی والیبال مردان آسیا در سال ۲۰۱۳ توانست عنوان با ارزش ترین بازیکن را به خود اختصاص دهد.

حضور در تیم ملی

سعید معروف در سال ۱۳۸۰ به تیم ملی نوجوانان پیوست، و از سال ۱۳۸۴ به طور رسمی به عضویت تیم ملی بزرگ سالان درآمد. اما در سال ۲۰۱۱ با وجود امیر حسینی به عنوان پاسور اول، ترجیح داد از تیم ملی کناره گیری نماید؛ ولی سرانجام در سال ۲۰۱۲ مجدد به تیم ملی والیبال بازگشت. پس از این که خولیو ولاسکو، سرمربی تیم ملی والیبال، از علیرضا نادی برای حضور در تیم ملی دعوت نکرد، سعید معروف از طرف کادر فنی و بازیکنان، به عنوان کاپیتان تیم ملی والیبال انتخاب شد.

زندگی خصوصی

سعید معروف دارای اخلاق و روحیات فوق العاده خاصی است، به گونه ای که سعی می کند وارد هرکاری که می شود بهترین باشد. او فردی مغرور، خودشیفته ولی درعین حال بسیار با معرفت و خانواده دوست است و تلاش می کند اغلب وقت خود را با خانواده سپری کند. معروف، مجرد است و در یک خانه نقلی به همراه خانواده اش زندگی می کند.

از تجملات و زندگی تجملاتی دوری می کند، ولی ساعت مچی اهمیت زیادی برای او دارد، زیرا معتقد است که مردها همواره باید ساعت مچی شیک به دستشان کنند، از این بابت هرچند سال یک بار، یک ساعت شیک می خرد. مارک ساعت او ورساچه است. او همچنین به کفش هایش نیز اهمیت می دهد و حتما باید کفش اورجینال بخرد. به همین دلیل کفش هایش را در سفر به ژاپن می خرد. تلاش می کند همیشه ظاهر موهایش را شیک و مردانه حفظ کند. آرایشگاه او در سعادت آباد است.

غذاهای ایرانی را خیلی دوست دارد و بیشتر از همه به قرمه سبزی و آش رشته ای که مادرش می پزد علاقه دارد. خودش نیز گاهی آشپزی می کند. اما از غذاهای بیرون هم زیاد استفاده می کند، به گونه ای که تبدیل به مشتری ثابت رستوران نزدیک منزلشان شده است.

به موسیقی علاقه ی فراوانی دارد و دوست دارد نواختن یک ساز ایرانی را یاد بگیرد. با این که بسیار پر مشغله است اما مطالعه ی کتاب را دوست دارد و حداقل سالی ۶ کتاب می خواند.

سعید معروف زیاد به تماشای فوتبال نمی نشیند ولی فوتبال اروپایی ها را از دست نمی دهد. زیرا اعتقاد دارد تماشای فوتبال جذاب تر از سایر رشته های ورزشی است. و طرفدار تیم بارسلونای اسپانیا می باشد.

افتخارات میر سعید معروف

موفقیت های ملی

کسب مدال برنز قهرمانی جوانان جهان در سال ۲۰۰۳

کسب مدال نقره مسابقات قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۰۳

کسب مدال طلا جام کنفدراسیون والیبال آسیا ۲۰۰۸

کسب مدال نقره قهرمانی والیبال آسیا در سال ۲۰۰۹

کسب مدال طلا جام کنفدراسیون والیبال آسیا ۲۰۱۰

کسب مدال نقره بازی های آسیایی ۲۰۱۰

کسب مدال نقره قهرمانی والیبال آسیا ۲۰۱۳

موفقیت های باشگاهی

کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر والیبال ایران در سال ۱۳۸۳ با تیم صنام

کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر والیبال ایران در سال ۱۳۹۰ با تیم کاله

کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر والیبال ایران در سال ۱۳۹۲ با تیم متین ورامین

کسب عنوان قهرمانی باشگاه های آسیا در سال ۲۰۰۸ با تیم پیکان

کسب عنوان قهرمانی باشگاه های آسیا در سال ۲۰۱۴ با تیم متین ورامین

کسب عنوان قهرمانی سوپر لیگ والیبال روسیه در سال ۲۰۱۵ با تیم زنیت کازان

کسب عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان والیبال اروپا در سال ۲۰۱۵ با تیم زنیت کازان

موفقیت های فردی

دومین ورزشکار سال ایران ۱۳۹۱

بهترین پاسور انتخابی المپیک ۲۰۰۸ در سطح آسیا

محبوب ترین بازیکن قهرمانی آسیا ۲۰۰۹

بهترین پاسور جام کنفدراسیون والیبال آسیا ۲۰۱۰

بهترین پاسور انتخابی المپیک ۲۰۱۲ در سطح جهانی

بهترین پاسور قهرمانی آسیا ۲۰۱۳

با ارزش ترین بازیکن قهرمانی آسیا ۲۰۱۳

بهترین پاسور لیگ جهانی ۲۰۱۴

بهترین پاسور لیگ برتر والیبال ایران ۱۳۹۴ از طرف پرتال والیبال ایران

بهترین پاسور انتخابی المپیک ۲۰۱۶ در سطح جهانی

مرد سال والیبال ایران ۱۳۹۵ از طرف پرتال والیبال ایران

 

فاران مرتضایی وحید

دیدگاهتان را بنویسید