- فرهنگی, هنر

استقبال شیرازی‌ها از شب پایانی موسیقی فجر

حضور و اجرای مفرح سه گروه موسیقی نواحی جنوب و غرب ایران و استقبال خوب شیرازی‌ها، حال و هوای دیگری در شب پایانی هفدهمین جشنواره موسیقی فجر شیراز، رقم زد تا دفتر این دوره، با خاطرات ماندگاری بسته شود.

عصر پنجشنبه سوم اسفند و در آخرین روز برگزار جشنواره هفدهم موسیقی فجر شیراز، با یک تغییر در کنداکتور، گروه “شبدیز” بوشهر قبل از گروه “میسان” اهواز، روی سن رفت و با اجرای مفرح و شادی بخش، جال و هوای تالار حافظ را دگرگون کرد.

 گروه شبدیز به سرپرستی “محسن حیدریه” که نوازنده نی انبان و فلوت نیز بود، مطابق پیش بینی ها به شدت مورد استقبال تماشاگران شیرازی قرار گرفت. اجرای آهنگ های شاد و خاص بوشهری، حال و هوای خاصی را به تالار حافظ بخشید و در انتها نیز این گروه با “خیام خوانی” معروف خطه بوشهر، توانست ارتباط بسیار خوبی با مردم برقرار کرده و اکثریت مخاطبان را راضی نگه دارد.

 

حیدر احمدی خواننده، مهدی گلستان نوازنده دم دم، محمد راستی نوازنده تمپو، رضا زنده بودی نوازنده ضرب و تمپو، سعید پیراسته نوازنده دمام و اسماعیل تنگ سیری نوازنده دایره زنگی و سنج، همراهان حیدریه در این اجرا بودند.

گروه شبدیز که تا کنون سه آلبوم رسمی به نام های بندریانه، گنج ناخدا و عطر دریا منتشر کرده است، پنجشنبه ۴ اسفندماه در اختتامیه جشنواره فجر کشور در تهران نیز به اجرای زنده خواهد پرداخت.

از اتفاقات خاص شب پایانی جشنواره شیراز این بود که اکثریت مخطبان کنسرت اول، برای کنسرت دوم هم روی صندلی های خود نشستند تا شاهد اجرای گروه “میسان” اهواز باشند.

اعضای گروه میسان، همگی با لباس سفید عربی روی صحنه حاضر شدند و آنها نیز با ارائه موسیقی اصیل ناحیه خود، ارتباط بسیار خوبی با تماشاگران برقرار کردند.

گروه میسان در سال ۱۳۷۷ تشکیل شده و در زمینه موسیقی عربی به دو سبک روستایی و شهری، در ۳۰ جشنواره ملی و بین المللی شرکت کرده که در ۹ جشنواره نیز صاحب عنوان شده است. باسم حمادی نوازنده دف، میثم حمادی خواننده، یونس حمادی نوازنده تمپو، محمد حمادی نوازنده کاسوره و حمزه حتاچه پور نوازنده نی جفتی، اعضای گروه میسان را تشکیل می دادند.

 

این گروه برای بخش پایانی اجرای خود، یک آیین حماسی را در نظر گرفته بود که از جذابیت های خاصی نیز برای تماشاگران برخوردار بود.

سرپرست این گروه درباره این آیین می گوید : آیین یزله از صدای پای اسب گرفته شده. این آیین ثبت ملی است که در شادی ها، استقبال از میهمانان و حجاج و البته در جنگ ها، اجرا می شود. فقط متن اشعار با توجه به هر مناسبت، متفاوت خواهد بود.

حمادی افزود : اشعاری که ما اجرا کردیم، در مدح وطن بود. صد سال پیش وقتی انگلیس ها وارد خاک خوزستان شدند، مردم خوزستان با همین آیین جلوی پیشروی انگلیسی ها را گرفتند.

برای اجرای سوم چهارشنبه شب که آخرین اجرای جشنواره امسال به شمار می رفت، جمعیتی بیش از تمامی اجراها در تالار حافظ حضور داشت.

گروه موسیقی “ایل احساس” از شهر یاسوج با لباس های اصیل لری و با آواز “کوروش رضوانی فر” روی سن تالار حافظ به اجرای برنامه پرداخت و با استقبال گسترده ای از سوی تماشاگران مواجه شد.

فضل الله نوایی نوازنده کرنا و مهرداد نوایی نوازنده نغاره، از جمله اعضای گروه ایل احساس بودند. این گروه یکی از پرکارترین گروه های موسیقی فولکلور کشور است که بارها و بارها در شبکه های مختلف تلویزیونی به اجرای موسیقی پرداخته و در کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی نیز، کنسرت اجرا کرده است.

به گزارش ایسنا، هفدهمین جشنواره موسیقی فجر شیراز طی شب های اول تا سوم اسفندماه در تالار حافظ شیراز برگزار شد. در شب های اول و دوم، شاهد اجرای گروه های “کهتر” از شیراز، “همای ایل” از مرودشت، “عاشیق های تبریز” از آذربایجان شرقی،ز”دف نوازان عندلیب” از شیراز و “راز” از یزد بودیم.

سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر نیز شامگاه پنجشنبه، ۴ اسفندماه از ساعت 18 و 30 در تالار وحدت تهران با معرفی برگزیدگان این دوره، به کار خود پایان خواهد داد.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید