- خارجی, غذا و دسر

انواع پاستا؛ ۲۵ پاستای محبوب در تمام دنیا

چه به فکر شام مناسبی برای خانواده هستید و چه شام مهمانی کنار دوستان و اقوام، می‌توانید از انواع پاستا که در این صفحه معرفی شده‌اند، یکی را انتخاب کنید. اگر شام ساده‌ای برای لذت بردن در کنار خانواده می‌خواهید، به سراغ انواع پاستا ساده مانند سس گوجه‌فرنگی گیلاسی کبابی با اسپاگتی بروید؛ اگر هم می‌خواهید شام مفصل‌تری برای مهمانی دوستانه تدارک ببینید،لازانیای گوجه‌فرنگی و ریحان با گوشت را امتحان کنید.

خلاصه اینکه از ماکارونی و پنیر پُرچرب گرفته تا فتوچینی آلفردوی خوشمزه، مسلما خانواده و مهمانان‌تان از یکی از انواع پاستا که در این صفحه برایتان گرد آورده‌ایم، لذت خواهند برد.

۱. گوجه‌فرنگی تازه، سوسیس و پاستا پنه

گوجه‌فرنگی تازه، سوسیس و پاستای پکورینو، از انواع پاستا

گوجه‌فرنگی‌های رسیده، سس گوجه‌فرنگی تازه‌ای پخته روی مخلوط سوسیس و پاستا پنه طعمی فوق‌العاده خلق خواهد کرد. پاستا پنه با گوجه‌فرنگی و سوسیس مزهٔ فوق‌العاده‌ای دارد و که احتمالا هرکسی با هر سلیقه‌ای از آن لذت خواهد برد.

۲. سالاد اورتزوی مدیترانه‌ای با سس وینگرت فتا

سالاد اورتزوی مدیترانه‌ای با سس وینگرت فتا، از انواع پاستا

پاستا اورتزو (Orzo) پایهٔ چندین دستورتهیهٔ مختلف است. در میان آن‌ها، سالاد اورتزوی مدیترانه‌ای با سس وینگرت فتا (Feta Vinaigrette) طعم دیگری دارد، و پُر از مواد اولیهٔ خوشمزه است. پیاز قرمز تُردی به آن می‌دهد، و ترکیب کنگر فرنگی، پنیر فتا وزیتون کالاماتا (Kalamata)، مزهٔ نمکینی به این سالاد اضافه می‌کند.

۳. ماکارونی و پنیر پُرچرب

ماکارونی و پنیر سبک و پُرچرب، از انواع پاستا

وقتی صحبت از غذای سریع می‌شود، چیزی بهتر از ماکارونی و پنیر (Mac and Cheese) وجود ندارد، و این «سرعت» اصلا باعث نمی‌شود این غذای خوشمزه، مغذی هم نباشد؛ یک وعدهٔ معمول از این غذا، می‌تواند حاوی کالری موردنیاز برای نصف روز و چربی اشباع دو روز آدم باشد! البته اگر رژیم دارید بهتر است سراغ مدل دیگری از این غذای خوشمزه بروید. یعنی ماکارونی و پنیری که در آن به‌جای سس چرب و سنگین معمول، از کدو گردویی (نوعی کدو حلوایی که گوشت آن زرد است و شکلی ناقوس‌مانند دارد) استفاده شده باشد. این کدو در ترکیب با شیر کم‌چرب و ماست یونانی، طعم چرب و شیرینی به غذا می‌دهد، و وقتی مقداری سبزی به آن اضافه شود، رنگ و حالت چربیِ سس چدار را منتقل می‌کند! خیلی از کسانی که کدو گردویی را در این غذا امتحان کرده‌اند، معتقدند بسیار خوشمزه است.

۴. زیتی پخته و سبزیجات تابستانی

زیتی پخته و سبزیجات تابستانی، از انواع پاستا

سبزیجات تابستانی همچون کدو، کدو سبز و گوجه‌فرنگی، رنگ‌های دل‌چسبی به زیتی (Ziti) پخته می‌دهند. این پاستای خوشمزه با انواع دیگر سبزیجات تابستانی هم تهیه می‌شود.

۵. فارفاله با سس قارچ وحشی پُرچرب

فارفاله با سس قارچ وحشی پُرچرب، از انواع پاستا

دستورتهیهٔ فارفاله (Farfalle) به خاطر طعم و بافت فوق‌العاده و پُرچربش، بسیار مورد توجه است. ترکیبی از قارچ‌های عجیب‌وغریب، از جمله: شیتاکه (Shiitake)، کرمنای (Cremini)، و قارچ‌های صدفی (Oyster Mushroom). البته امکان استفاده از قارچ‌های معمولی یا همان قارچ کرمنای هم وجود دارد. طرفداران فارفاله با سس قارچ وحشی، معتقدند این بهترین دستورتهیهٔ پاستاست؛ به سرعت آماده می‌شود مورد پسند همه قرار می‌گیرد.

۶. سالاد جوجهٔ کبابی و پاستای پاپیونی

سالاد جوجهٔ کبابی و پاستای پاپیونی، از انواع پاستا

طعم و همین‌طور بافت متفاوت سالاد جوجهٔ کبابی و پاستای پاپیونی (Bow Tie) که از کرفس تُرد، پیاز، گردو، پاستای جویدنی، مرغ لطیف و دانه‌های آبدار انگور تشکیل شده، آن را به انتخاب دل‌چسبی برای شام دورهمی، یا حتی ناهار در محل کار تبدیل کرده است.

۷. پاستا با مارچوبه، گوشت و دانهٔ کاج

پاستا با مارچوبه، گوشت و دانهٔ کاج، از انواع پاستا

عاشق طعمی خواهید شد که لیمو ترش و مارچوبه تازه به این پاستا اضافه می‌کنند! دانه‌های کاج در این غذا بسیار خوشمزه هستند، اما بعضی‌ها به جای دانهٔ کاج از گردو هم استفاده می‌کنند. این پاستا فوق‌العاده‌ است، طعم‌های فراوانی را کنار هم دارد. کسانی که طعم این پاستا را چشیده‌اند، به مشتری پروپاقرص آن تبدیل شده‌اند!

۸. فتوچینی آلفردو با گوشت

فتوچینی آلفردو با گوشت، از انواع پاستا

تکه‌های گوشت کبابی، طعم فوق‌العاده‌ای به فتوچینی آلفردو (Fettuccine Alfredo) می‌دهند.

۹. لازانیای گوجه‌فرنگی و ریحان با گوشت

لازانیای گوجه‌فرنگی و ریحان با گوشت، از انواع پاستا

به‌جای ریکوتای (Ricotta) پُرچرب که معمولا در دستورتهیه‌های سنتی این پاستا استفاده شده، پنیر کوتاژ (Cottage Cheese) یا پنیر کلبهٔ کم‌چرب را با پنیر خامه‌ای بدون چربی این پاستا را کمی رژیمی می‌کند. خوردن غذای پروپیمانی مثل لازانیا احساس سنگینی در آدم به وجود می‌آورد، اما این لازانیا سبک و در عین حال خوشمزه‌ است.

۱۰. اورکیه‌ته با نخودفرنگی، میگو و سس باترمیلک و سبزی

اورکیه‌ته با نخودفرنگی، میگو و سس آب‌دوغ و سبزی، از انواع پاستا

پاستای اورکیه‌ته (Orecchiette) با نخودفرنگی، میگو و سس باترمیلک (پس‌آب کره) و سبزی برای پیک‌نیک یا دورهمی‌های ساده عالی است. بعضی‌ رستوران‌ها به جای پاستای اورکیه‌ته از پاستای صدفی هم استفاده می‌کنند.

۱۱. پاستای پاپیونی با گوجه‌فرنگی، فتا و سس بالزامیک

پاستای پاپیونی با گوجه‌فرنگی، فتا و سس بالزامیک، از انواع پاستا

این غذا حبه‌های سبز انگور دارد، جالب نیست؟! این حبه‌های آبدار، تُرد و شیرین در کنار گوجه‌فرنگی قرار می‌گیرند و کنتراست خوشمزه‌ای با مزهٔ چرب فتا ایجاد می‌کنند! به‌جز مارچوبه‌هایی که در ماهی‌تابه کبابی شده‌اند، هر سبزی سرخ‌شده یا کبابی‌شدهٔ دیگری هم با کمی سیر، نمک و فلفل، کنار این غذا جواب می‌دهند؛ اسفناج، کلم بروکلی یا حتی کلم هم در کنار آن خوشمزه می‌شود.

۱۲. بوکاتینی با قارچ

بوکاتینی با قارچ، از انواع پاستا

آنچه باعث خوشمزگی بوکاتینی (Bucatini) با قارچ می‌شود، قارچ‌های مختلف آن است، از جمله: قارچ‌های تیره‌سر (Penny Bun). در این پاستا گوشت وجود ندارد، اما به‌خاطر عطر و طعم قارچ‌ها، پنیر پارمیجانو (Parmesan) و روغن قارچ دنبلان (Truffle Oil)، اصلا متوجه‌اش نمی‌شوید. مقداری خامه هم این سس را حسابی خوش‌مزه‌تر می‌کند.

۱۳. سالاد پنهٔ مارچوبه و گوجه‌فرنگی کبابی با پنیر بُز

سالاد پنهٔ مارچوبه و گوجه‌فرنگی کبابی با پنیر بُز، از انواع پاستا

سبزی‌های خشک طعم گیاهی خاصی به سسِ این سالاد پنه (Penne) می‌دهند. این غذا را بلافاصله پس از آماده شدن سرو می‌کنید؛ اگر هم می‌خواهید سالاد پاستای سرد داشته باشید، آن را پوشانده و به مدت ۲ ساعت کنار بگذارید تا سرد شود.

۱۴. بولونیز قارچ

بولونیز قارچ، از انواع پاستا

پاستای بولونیز (Bolognese) قارچ پُر از گوشت و چربی است. موقع پختن بوی فوق‌العاده‌ای دارد که بیشتر به‌خاطر عطر قارچ‌های داخلش است. بعضی از طرفداران این پاستا، مشتری پروپاقرص بوی آن هستند!

۱۵. کاربونارای مارچوبه و مرغ

کاربونارای مارچوبه و مرغ، از انواع پاستا

پاستای کاربونارا (Carbonara) به‌طور سنتی با سفیدهٔ تخم مرغ خام و خامهٔ زده درست می‌شود. البته برای تهیهٔ شکل سبک‌تری از آن، می‌توان جایگزین تخم‌مرغ و شیر تغلیظ‌شدهٔ بدون چربی هم استفاده کرد. جایگزین‌های تخم‌مرغ معمولا پاستوریزه بوده و ریسک کمتری هم دارد که حاوی باکتری باشند. این غذا را بلافاصله سرو کنید؛ اگر بین آماده شدن و سرو غذا فاصله بیفتد، ممکن است سس بیش از اندازه غلیظ شود.

۱۶. پنه با سوسیس، بادمجان و فتا

پنه با سوسیس، بادمجان و فتا، از انواع پاستا

در این پاستای دل‌چسب، سوسیس گوشت، بادمجان رسیده، و فتای خوشمزه کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و نتیجه غذایی خوشمزه‌ می‌شود. آن‌هایی که بادمجان دوست ندارند هم در این پاستا عاشقش می‌شوند!

۱۷. فارفاله با گوجه‌فرنگی، پیاز و اسفناج

فارفاله با گوجه‌فرنگی، پیاز و اسفناج، از انواع پاستا

این پاستای مدیترانه‌ای بدون گوشت و ساده مناسب شام است و همهٔ اعضای خانواده دوستش دارند. باقیماندهٔ آن برای ناهار و شام روز بعد هم بسیار خوشمزه می‌شود! این غذا با گوشت مرغ کامل‌تر می‌شود، اما دستورتهیهٔ اصلی بدون گوشت هم کاملا سیرکننده است.

۱۸. فرا دیاولوی میگو

فرا دیاولوی میگو، از انواع پاستا

فرا دیاولوی (Fra Diavolo) میگو اغلب غذای بسیار تندی است. برای تهیهٔ این پاستای کلاسیک تندوتیز، از میگوهای اندازهٔ متوسط استفاده می‌شود.

۱۹. فتوچینی سوسیس، گوجه‌فرنگی و شابانک

فتوچینی سوسیس، گوجه‌فرنگی و شابانک، از انواع پاستا

پاستای فتوچینی (Fettuccine) سوسیس، گوجه‌فرنگی و شابانک طی ۲۰ دقیقه آماده می‌شود؛ از آنجا که راحت و سریع است، و مواد اولیه‌ای همچون شابانک (Arugula) فلفلی و سوسیس دارد، طرفداران زیادی هم برای خود دست‌وپا کرده است. اگر می‌خواهید کمی نمکین هم بشود، پنیر رومانوی (Romano) رنده‌شده روی آن بپاشید.


۲۰. پاستای کدو گردویی کبابی و گوشت

پاستای کدو گردویی کبابی و گوشت، از انواع پاستا

در این پاستا، گوشت کنار کدوی گردویی قرار می‌گیرد و غذایی درست می‌کند که هم می‌توانید بلافاصله سرو کنید، و هم پیشاپیش آماده کرده و فریز کنید. کسانی که این پاستا را امتحان کرده‌اند، می‌گویند عالی است! کدوی گردویی کبابی، رزماری، گوشت و پنیر ترکیب فوق‌العاده‌ای کنار هم تشکیل می‌دهند.

۲۱. سس گوجه‌فرنگی گیلاسی با اسپاگتی

سس گوجه‌فرنگی گیلاسی با اسپاگتی، از انواع پاستا

در این پاستای چشم‌نواز، گوجه‌فرنگی‌های شیرین و رسیده در سس محلی غلت می‌خورند. برای اینکه این پاستا به زیباترین شکل خود باشد، از گوجه‌فرنگی‌های رنگارنگ استفاده می‌کنند.

۲۲. سالاد پاستای مونتری جک فلفلی

سالاد پاستای مونتری جک فلفلی، از انواع پاستا

سالاد پاستای مونتری جک (Monterey Jack) فلفلی طی ۲۰ دقیقه آماده می‌شود؛ هم به‌عنوان پیش‌غذا خوب است و هم کنار غذای اصلی؛ طعم و عطرهای فراوانی هم دارد. طرفداران این پاستا عاشق قابلیت تغییر آن به شکل‌های مختلف هستند؛ می‌توانید با هر سبزیجاتی که دم دست دارید، آن را درست کنید. در این سالاد پاستا از آچینی دی پیه (Acini di pepe) یا همان پاستاهایی که شبیه مهره‌های کوچک هستند، یا از دیتالینی (Ditalini) که ماکارونی‌های لوله‌شکل بسیار کوتاه هستند، و یا هر پاستای کوچک دیگری استفاده می‌شود.

۲۳. فتوچینی با قارچ و فندق

فتوچینی با قارچ و فندق، از انواع پاستا

پاستای تازه کنار سس جوی ساده‌ قرار می‌گیرد و ترکیب فوق‌العاده‌ای را شکل می‌دهد. سس این پاستا بافت نرم آن را طوری می‌پوشاند که خوش‌مز‌گی و زیبایی آن اصلا تحت‌تأثیر قرار نمی‌گیرد. این پاستا مناسب کسانی است که به دنبال غذاهای خوشمزهٔ بدون گوشت هستند.

۲۴. پاستا یونانی با کوفتهٔ قلقلی

پاستا یونانی با کوفته قلقلی، از انواع پاستا

این نوع اسپاگتی و کوفتهٔ قلقلی، از پاستای شبیه برنج، گوشت چرخ‌کردهٔ بره و پنیر فتای تندمزه تشکیل شده است.

۲۵. کاواتاپی با گوشت و سبزیجات تابستانی

کاواتاپی با گوشت و سبزیجات تابستانی، از انواع پاستا

کاواتاپی (Cavatappi) با گوشت و سبزیجات تابستانی، غذایی سبک و خوشمزه‌ است. برای رنگ دادن به این پاستا، از هر سبزیجاتی استفاده می‌کنند. پاستای کاواتاپی با گوشت را با سالاد سبزیجات سرو می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید