- دکوراسیون داخلی, سبک زندگی, سلامت

نکاتی مهم قبل از خرید گل آپارتمانی

برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی باید عواملی مثل آبیاری، نور، مخلوط خاک، دما، رطوبت، کود و مبارزه با آفات را در نظر گرفت.

بسیاری از این گیاهان به دمای پایین حساسیت شدید دارند، تعدادی به رطوبت کم، تعدادی به نور شدید خورشید (چرا که در جنگل‌های استوایی درختان بلند چتری را بر فراز آن‌ها ایجاد کرده اند و از تابش مستقیم آفتاب در امان اند)؛ و تعدادی به تمامی شرایط فوق حساسیت نشان می‌دهند.

 

 

توصیه می‌کنیم در هنگام خرید گل‌های آپارتمانی به این نکات توجه کنید

شما باید دقیقا بدانید وضعیت نوری گلدان چه خواهد بود. پنجره‌تان جنوبی است یا شمالی؟ چند ساعت در روز از پنجره نور دریافت می‌کنید؟ اگر نور صبح تا ظهر به خانه وارد شود شرایط نوری خوبی دارید، اما نور عصر کم‌رمق است.

بعضی شهر‌ها گرم و خشک‌اند. بعضی معتدل و مرطوب. باید حدودا بدانید شهر و خانه‌تان مرطوب است یا خشک و گرم است یا سرد.

در صورتی که مبتدی هستید بهتر است گیاهان کم توقع، ارزان، سریع الرشد و قابل تکثیر را انتخاب نمایید.

از فروشنده، گیاه “ریشه پر” تقاضا نمایید این بدان معنی است که مدت زیادی است که گیاه به این گلدان منتقل شده است و ریشه توسعه مطلوب خود را انجام داده و تعویض گلدان اشکالی بوجود نمی‌آورد، در غیر این صورت باید چند ماه پس از خردی اقدام به تعویض گلدان گردد.

در صورتی که مایل به خریداری گلدان‌های با کاشت گروهی هستید دقت نمایید که گیاهان مجموعه از نظر قد و رنگ و نیاز‌های محیط کاملاً هماهنگ باشند.

 

اگر گیاه گلدار مانند آزالیا مورد نظر شماست گیاهانی را انتخاب نمایید که پر غنچه باشد، غنچه‌های آن هنوز باز نشده یا تعداد کمی از آن‌ها شکفته شده باشند.

غذای گیاهان آپارتمانی

گیاهان نیاز‌های خاص غذایی دارند و در اینجا هم، زیاده روی در تغذیه گیاه، آنرا از بین میبرد. غذای گیاهان یا کود‌های شیمیایی، درسه شکل کلی عرضه میشود:

حلال در آب – که شامل پودر یا مایعی است که با آب رقیق شده و بر روی گیاه یا خاک آن ریخته میشود.

غذای جامد میخی شکل – این نوع کود به شکل میخ یا کپسول‌هایی فشرده است که در خاک فرو برده میشود و به تدریج مواد غذایی را آزاد میکند.

کود دانه‌ای – این کود که به شکل دانه‌های ریز ساخته میشود بر روی خاک اطراف ساقه پاشیده میشود و کم کم همراه با آب به داخل خاک نفوذ پیدا میکند.

تعویض گلدان

دقت کنید که ته گلدان دارای روزنه برای خروج آب باشد، در غیر این صورت عمل زهکشی انجام نمی‌شود و گیاهتان از بین می‌رود.

هنگام تعویض گلدان آنرا یک سایز بزرگتر انتخاب کنید.

هنگامی که شاخ و برگ یک گیاه بیش از حد سنگین شود یا اینکه ریشه‌های آن از روزنه خروج آب بیرون بزنند، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

گیاه خود را به گلدانی که تنها کمی از گلدان قبلی بزرگتر است منتقل کنید.

همیشه در هنگام خرید گل و گیاه قبل از هرچیز به شرایط نگهداری محیط و گرفتن اطلاعات کامل مستند از فروشنده دقت کنید تا بتوانید گل‌های زیبایی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید