- طبیعت و گردشگری

پارک جمشیدیه ، بوستانی زیبا با گذرگاه‌های سنگی در شمال تهران

پارک جمشیدیه که با نام بوستان سنگی جمشیدیه نیز شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین و پر‌طرفدار‌ترین پارک‌های تهران است، که همه روزه بسیاری از پایتخت‌نشینان و حتی مسافران و گردشگران را به خود جذب می‌کند. در کنار شلوغی‌های پایتخت، می‌توانید ساعات آرام و لذت‌بخشی را با دوستان و عزیزانتان در این پارک زیبا بگذرانید و از طبیعت زیبای آن، در کنار امکانات خوبی که دارد بهره‌مند شوید.

 
پارک جمشیدیه تهران

موقعیت مکانی پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه در شمال تهران واقع شده و یکی از پارک‌های قدیمی پایتخت است که برای رفتن به آنجا باید به خیابان نیاوران (باهنر)، خیابان فیضیه و انتهای خیابان امیدوار بروید. این پارک از سمت شمال به کوه کُلک‌چال، از شرق به خیابان جمشیدیه، از جنوب به باغ دولو و از غرب به جاده‌ی کُلک‌چال منتهی می‌شود.

آدرس پارک جمشیدیه تهران روی نقشه گوگل

نگاهی به تاریخچه‌ی پارک جمشیدیه

زمینی که پارک جمشیدیه در آن قرار دارد، در گذشته متعلّق به شخصی به نام جمشید دولو قاجار بوده است. خاندان دولو از زمین‌داران بزرگ تهران و از خانواده‌های وابسته به قاجار بودند. جمشید دولو یکی از مالکان مشهور تهران بود که یکی از زمین‌های خود به مساحت ۶۹ هزار متر مربع را به همسرِ محمدرضا پهلوی بخشید.

پیش از احداث پارک جمشیدیه، قرار بود این بوستان به خانه‌ی سالمندان تبدیل شود تا افراد سالخورده بتوانند در مکانی آرام و به دور از هیاهو با هوایی پاکیزه زندگی کنند؛ اما این ایده محقق نشد. سرانجام در سال ۱۳۵۶، این منطقه به یک پارک عمومی تبدیل گردید و به نام صاحب اولیه‌ی آن نام‌گذاری شد. پس از آن، بوستان جمشیدیه که در شمالی‌ترین نقطه‌ی پایتخت احداث گردید، به سرعت به یکی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تهران تبدیل شد.

طراحی اولیه‌ی پارک توسط مهندس کامران طباطبایی دیبا انجام گرفت. هرچند که با گذشت سال‌ها تغییرات فراوانی در شکل و ساختار پارک ایجاد گردید.

درباره‌ی  پارک جمشیدیه

این بوستان باصفا که مساحتی حدود ۱۰ هکتار دارد، مکان مورد علاقه‌ی بسیاری از اهالی پایتخت برای استراحت و تفریح در آخر هفته‌ها است. پارک جمشیدیه چهار در ورودی دارد و از هر طرف قدم در آن بگذارید درختان تنومند و قدیمی را در دو سوی معابرِ سنگی آن مشاهده خواهید کرد که زیبایی روح‌نواز آن‌ها، آرامشی وصف ناپذیر به شما هدیه خواهد داد.

نمای ۳۶۰ درجه پارک جمشیدیه تهران

محیط آرامش‌بخش پارک باعث می‌شود که حتی افراد مسن هم برای گذراندن اوقات خود به اینجا آمده و از بودن در آن لذت ببرند. جوان‌ترها نیز علاوه بر قدم زدن در فضای دل‌انگیز بوستان، ساعاتی را در کنار دوستان خود در کافه‌ها و رستوران‌های آن می‌گذرانند. بر طبق نظرسنجی که توسط مرکز تحقیقات رسانه‌ای همشهری انجام شد، پارک جمشیدیه بعد از پارک ملّت، دومین پارکی است که اهالی تهران به مسافران و میهمانان پیشنهاد می‌کنند.

 

 

حدود ۶۰ گونه پرنده در این پارک وجود دارد که می‌توانید از تماشای آن‌ها بر روی شاخ و برگ درختان لذت ببرید. درختانی همچون چنار، بلوط، نارون، افرای سیاه، زبان گنجشک، سیب، زرد آلو، بادام و گلابی نیز فضای پارک را به زیبایی تمام آراسته‌اند.

به دلیل اینکه بوستان جمشیدیه در نزدیکی کوه‌های شمال تهران قرار گرفته است، هر ساله اولین برف پایتخت در این منطقه می‌بارد. همچنین پارک جمشیدیه محلّی برای تجمع کوهنوردان برای شروع کوهپیمایی به سمت کوه‌های شمال تهران، کلک‌چال و رشته کوه البرز است.

دیدنی‌ها و جذابیت‌های پارک

پارک جمشیدیه به گونه‌ای طراحی و ساخته شده که جذابیت و زیبایی را در هر گوشه و کنار آن خواهید یافت. در ادامه به برخی از این جاذبه‌ها اشاره خواهیم نمود.

 • معابر سنگی پارک جمشیدیه

 

 

 

استفاده از سنگ در طراحیِ بخش‌های مختلف، باعث شده که پارک جمشیدیه به بوستان سنگی جمشیدیه نیز معروف شود. هنگامی که وارد پارک می‌شوید، اولین چیزی که توجه شما را جلب خواهد کرد، معابر سنگی هستند که در بعضی از نقاط به شکل پله ساخته شده‌اند.

این گذرگاه‌های پوشیده از سنگ، در کنار درختان بلند و زیبایی که در دو سوی آن قد علم کرده‌اند؛ منظره‌ای بسیار زیبا و تماشایی ایجاد می‌کند. با قدم زدن در این مسیرهای سنگ فرش شده، می‌توانید به بخش‌های مختلف پارک بروید و از تماشای زیبایی‌های آن حظ کنید.

 • آبنماهای سنگی، دریاچه‌ و آبشارهای مصنوعی

 

 

استفاده از آب در طراحی پارک جمشیدیه، طراوت و سرزندگی خاصی به آن بخشیده و به نوعی آن را متمایز از سایر پارک‌های تهران کرده است. نگاه کردن به آب‌نماها و آبشارهایی که در این بوستان خرّم واقع شده‌اند، تصویری از باغ‌های قدیمی ایرانی را به ذهن می‌آورد. دریاچه‌ی کوچکی نیز در این پارک وجود دارد که می‌توانید لحظاتی را به تماشای ماهی‌‌های درون آن بنشینید، یا با نشستن بر روی نیمکت‌های اطراف دریاچه از دیدن اردک‌ها و مرغابی‌هایی که درون آن شنا می‌کنند لذت ببرید.

 نمای ۳۶۰ درجه از دریاچه پارک جمشیدیه تهران

 • مجسمه‌ها و تندیس‌های زیبای سنگی

در بخش دیگری از پارک، تخته سنگ‌هایی وجود دارند که  شکل آن‌ها با گذشت زمان تغییر یافته و هنگامی که به آن‌ها نگاه کنید، شکل حیوانات مختلف در ذهنتان تداعی می‌شود. تنها اندکی خیال‌پردازی لازم است تا بتوانید این حیوانات سنگی را ببینید! اگر قدرت تخیل خوبی دارید، دیدن این قسمت از پارک جمشیدیه را از دست ندهید.

 

 

 

جذابیت این مجسمه‌های سنگی آنقدر زیاد است که بسیاری از بازدیدکنندگان و گردشگران حاضرند برای دیگران آن‌ها ۶۰۰ پله‌ی سنگیِ مسیر را طی کنند. علاوه بر این تندیس‌های حیوانی، مجسمه‌های دیگری با طرح‌های انتزاعی که توسط دکتر هوشمند وزیری ساخته شده‌اند و دارای مفاهیم فرهنگی، عرفانی و طبیعی هستند نیز در این مجموعه وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

 • بوستان فردوسی

از زمان گشایش پارک جمشیدیه، این بوستان دو مرتبه مورد بازسازی قرار گرفته است تا همچنان زیبا بماند و امکانات جدیدی نیز به آن اضافه شود. در یکی از این بازسازی‌ها که به سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۵ برمی‌گردد، محوطه‌ای به مساحت ۱۶ هکتار به پارک جمشیدیه اضافه گردید. در ۶۳۱۷ متر مربع از این زمین، گل‌کاری انجام گرفته و تلفیق گل و سنگ‌ها، ظاهری خاص و متفاوت به مجموعه بخشیده است. این بخش، با نام جدیدِ «فردوسی» شروع به کار کرد و در کنار پارک جمشیدیه مورد استقبال مردم پایتخت و نیز گردشگران قرار گرفت.

 • نمایشگاه‌های فصلی در جمشیدیه

در بعضی از روزهای سال، نمایشگا‌ه‌هایی در این مجموعه برگزار می‌شود و برخی از هنرمندان، صنایع دستی خود را در آن عرضه می‌کنند. گاهی نیز سوغات شهرستان‌های مختلف در آن به فروش می‌رسد. این نمایشگاه‌ها، خود به تنهایی باعث جذب بسیاری از افراد به این پارک می‌شود.

تفریحات و خوشگذرانی‌ها در پارک جمشیدیه

فعالیت‌های تفریحی زیادی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها در پارک جمشیدیه اوقات خوب و خوشی را برای خود رقم بزنید. مانند:

 • پیاده‌روی در فضای بزرگ پارک، معابر و گذرگاه‌های سنگی آن
 • پیوستن به گروه‌های کوهنوردی که به سمت کوه‎‌های کلک‌چال و شمال تهران می‌روند و پارک جمشیدیه محل جمع شدن افرادِ گروه‌های مختلف کوهنوردی، برای شروعِ صعود به این کوه‌هاست.
 • پیک‌نیک و صرف غذا در کنار خانواده و دوستان، در آلاچیق‌هایی که در پارک وجود دارد.
 • عکاسی از درختان و فضای زیبای بوستان جمشیدیه که در هر فصلی زیبایی مخصوص به خود را دارد.
 • تماشای پرندگانی که به این سو و آن سو می‌روند و گوش سپردن به صدای دلنشین آن‌ها.
 • غذا خوردن در رستوران‌های سنتی و محلی که در قسمت بالایی پارک و در مجاورت آبشار و دریاچه قرار گرفته‌اند.
 • تماشای پایتخت از نمای بالا، که چشم‌انداز بسیار زیبا و متفاوتی از تهران را به ویژه در هنگام شب در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

 

 

 

امکانات رفاهی بوستان جمشیدیه

برای آسایش و بهره‌مندی بیشترِ مسافران و بازدیدکنندگان از محیطِ پارک، و لذت بردن از گشت و گذار در آن، امکانات مختلفی در نظر گرفته شده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به رستوران‌ها و کافه‌ها؛ آمفی تئاتر؛ آلاچیق‌ها و نیمکت‌ها؛ آب‌نماها؛ فضاهای سبز شامل درخت‌ها، درختچه‌ها و گل‌کاری‌ها؛ تیرهای روشنایی؛ سرویس‌های بهداشتی و … اشاره نمود.

 
 

دیدگاهتان را بنویسید