- مد و پوشاک

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم؟

اگر سن بلوغ را رد کرده‌اید و قد چندان بلندی ندارید، باید با این واقعیت کنار بیایید که قدتان بلندتر از این نمی‌شود. تا قبل از سن بلوغ رعایت نکاتی مثل به‌موقع خوابیدن، مصرف کلسیم و انجام ورز‌ش‌های خاص ممکن است به افزایش قد بینجامد، اما در این میان برخی ادعاها مبنی بر خوردن قرص یا دارویی خاص برای دستیابی به قدی بلند‌تر نه توجیه علمی دارد و نه تا‌به‌حال کسی با توسل به آنها قدبلندتر شده است.

 

فاکتور «قد» تا حد زیادی ژنتیکی است و شاید با اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی تا دوره‌ی بلوغ بتوان تا حدودی بر روند آن تأثیر گذاشت. این در حالی است که عمل جراحی افزایش قد هم دردسرهای خاص خودش را دارد. با این تفاسیر به‌نظر می‌رسد بهترین گزینه، آگاهی از نکات و ترفندهای درست لباس پوشیدن است. همراه ما باشید، در این مقاله به شما می‌گوییم برای اینکه قدبلند به‌نظر برسید، باید چه بپوشید و چه نپوشید.

توصیه‌هایی برای خانم‌های کوتاه‌قد

۱. شلوار جین دم‌پا گشاد بپوشید

شلوارهای دم‌پا گشاد کلاسیک، قد را بلندتر و پاها را کشیده‌تر نشان می‌دهند به‌خصوص زمانی که دمپای شلوار تا روی پاشنه‌ی کفش باشد و جوراب‌ها را کاملا بپوشاند. این در حالی است که هرچه شلوار شما تنگ‌تر و چسبیده‌تر باشد پاها کوتاه‌تر و چاق‌تر به‌نظر می‌رسند. اگر می‌خواهید بلوز و شلوار بپوشید بهتر است بلوز و شلوار هم‌رنگ بپوشید به این ترتیب بدن شما یک‌دست به‌نظر می‌رسد و با ایجاد خطای دید در بیننده، قدبلندتر، لاغرتر و ظریف‌تر به‌نظر می‌رسید.

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم

البته برای یک‌رنگ پوشیدن که اتفاقا در میان سلبریتی‌های هالیوودی هم محبوب است، بهتر است رنگ‌های خنثی مثل کرم یا خاکستری را انتخاب کنید. اگر بلوز و شلوارتان هم‌رنگ نباشند، بدن شما به دو نیم تقسیم می‌شود و کوتاه‌تر به‌نظر می‌رسید. از سوی دیگر اگر پاهایتان چاق است و می‌خواهید آنها را لاغرتر نشان بدهید، شلوارتان را تیره و بالا‌تنه را یک درجه روشن‌تر انتخاب کنید. اما اگر بالاتنه‌تان چاق است، بهتر است روپوش بالا‌تنه‌تان تیره‌تر باشد.

۲. هم دامن ماکسی و هم دامن فون و کوتاه بپوشید

طبق دستور‌العمل مدهای قدیمی، دامن‌های بلند و به‌اصطلاح «ماکسی»، برازنده‌ی خانم‌های قدبلند است، اما ترفندهای مد و فشن مدرن می‌گوید که خانم‌های کوتاه‌قد با دامن‌های بلند، قدبلندتر به‌نظر می‌رسند و بهتر است که این دامن‌ها را در کمد لباس‌شان داشته باشند.

دامن‌های «ماکسی» یا پیراهن‌های ماکسی را با کفش پاشنه‌بلند سِت کنید و فراموش نکنید که حتما دامن‌های ماکسی یا پیراهن‌های ماکسی راسته را انتخاب کنید نه دامن‌های به‌اصطلاح گَل‌وگشاد. دامن‌های بلند و پف‌دار و گشاد شما را کوتاه‌تر از چیزی که هستید، نشان می‌دهند. از سوی دیگر دامن‌های «فون» بدن شما را کشیده‌تر نشان می‌دهند. علاوه بر این چون دامن‌های کوتاه (تا بالای زانو) بخش بیشتری از پا را نشان می‌دهند، باعث می‌شوند بلندتر و کشیده‌تر به‌نظر برسید.

۳. مانتو یا بارانیِ روی زانو بپوشید

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم

اگر قد چندان بلندی ندارید، کت‌ها و مانتوهای خیلی بلند شما را کوتاه‌تر از آنچه هستید، نشان می‌دهند. بنابراین بهترین انتخاب برای شما مانتو و بارانی‌های روی زانو و کاملا اندازه است. یک انتخاب ایده‌آل دیگر برای شما انتخاب مانتوهایی با دامن «فون» است که با ایجاد خطای دید، قد را بلندتر نشان می‌دهند. بهتر است از پوشیدن مانتو و پالتوهای دارای دو ردیف دکمه روبه‌روی هم یا به‌اصطلاح «چهار دکمه» اجتناب کنید. این سبک روپوش شما را چاق و کوتاه می‌کند. از مانتو و پالتوهایی که یک ردیف دکمه دارند استفاده کنید.

۴. کفش پنجه‌باریک و پاشنه‌بلند بپوشید

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم

در مورد انتخاب کفش‌های پاشنه‌بلند خوشبختانه اکثر خانم‌های کوتاه‌قد تخصص دارند، اما مسئله اینجاست که به‌جز سایز پاشنه، توجه به پنجه‌ی کفش هم امری حیاتی است. بهتر است کفش‌هایی با پنجه باریک و رویه کوتاه انتخاب کنید تا پاهایتان کشیده‌تر به‌نظر برسد. می‌دانستید کفش‌های «خال‌خالی» در کشیده‌تر نشان دادن پاها مؤثرند؟

۵. مدل موی مناسبی انتخاب کنید

موهای کوتاه چه در خانم‌ها و چه در آقایون، باعث می شه که قد بلندتر به نظر برسید. اما اگر موهای بلندی دارید بهتره اونا رو بالای سرتون جمع کنید.وقتی موهایتان را بالای سرتان جمع می‌کنید، به قدتان یک تا دو سانت اضافه می‌شود.

توصیه‌هایی برای آقایان کوتاه‌قد

۱. کتِ چنددکمه نپوشید

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم

اگر اهل پوشیدن کت و ژاکت هستید، دنبال کت‌ها و ژاکت‌های چنددکمه، گشاد، بلند و بزرگ‌تر از سایز خودتان نروید. بهترین انتخاب برای شما کت‌های تک‌دکمه، کمی کوتاه و کاملا سایز بدن‌تان است. یادتان باشد کتی را انتخاب کنید که دکمه‌ی کت درست بالای ناف‌تان قرار بگیرد. کتی که دکمه‌اش زیر ناف باشد، قد را کوتاه نشان می‌دهد.

۲. تی‌شرت آستین‌کوتاه ممنوع

تی‌شرت و بلوزهای آستین‌کوتاه دست‌ها را کوتاه‌تر و درنتیجه قد شما را کوتاه‌تر از حد معمول نشان می‌دهند.

۳. کت کوتاه بپوشید

وقتی کت بلند می‌پوشید، پاهایتان را پنهان می‌کنید و قدکوتاه به‌نظر می‌رسید. کت‌های کوتاه باعث می‌شوند پاهای شما بهتر و کشیده‌تر دیده شوند.

۴. کراوات پهن ممنوع

اگر اهل بستن کراوات هستید، به‌هیچ‌عنوان سمت کراوات‌های پهن نروید. بهترین انتخاب برای شما کراوات‌های تیره و باریک یا با خط‌های راه‌‌‌راه عمودی است.

استفاده از کراوات باریک

۵. کفش لژدار بپوشید

از کفش‌های لژدار با پاشنه مخفی استفاده کنید تا قدبلندتر به‌نظر برسید.

۶. مدل موی مناسبی انتخاب کنید

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم

مردانی با قد کوتاه نباید موهایشان را تا پایین شانه، بلند نگه دارند. موهای کوتاه و مرتب تا بالای شانه شما را بلندتر نشان می‌دهد. اگر موهای پر‌پشتی دارید شانه‌زدن موها به‌سمت بالا، در کشیده‌تر نشان‌دادن اندام‌تان مؤثر است.

توصیه‌های عمومی

۱. شلوار و کفش یک‌رنگ بپوشید

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم

یک ترفند دیگر که با استفاده از خطای دید شما را بلندقد‌تر نشان می‌دهد، پوشیدن کفش و شلوار یک‌رنگ یا نزدیک‌ترین رنگ به‌هم با تفاوت خیلی جزیی است. به این ترتیب حد فاصل مچ و ساق پا در یک ترکیب یک‌دست از هم تشخیص داده نمی‌شوند و در نتیجه کشیده‌تر و بلندقدتر به‌نظر می‌رسید. یادتان باشد به‌هیچ‌وجه لبه‌ی دم‌پای شلوارتان را تا نزنید.

۲. شلوار رسمی نه بلند و نه کوتاه بپوشید

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم

چه زن باشید و چه مرد، اگر اهل پوشیدن شلوار پارچه‌ای و رسمی به‌خصوص برای محیط‌های اداری هستید، بهتر است شلوارهایی را انتخاب کنید که در وهله‌ی اول خوش‌دوخت باشند، خط اتوی شلوار درست در جلوی شلوار و قد آن تا روی قوزک پا باشد. به‌عبارت دیگر، قد شلوار باید درست موازی با بند کفش‌تان باشد. یادتان باشد به‌هیچ‌عنوان سراغ شلوارهای دم‌پا پاکتی نروید که در این صورت تمام رشته‌ها را پنبه می‌کنید.

۳. شلوار فاق کوتاه و روشن نپوشید

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم

مشکل شلوارهای فاق‌کوتاه این است که پاها را کوتاه‌تر از چیزی که هست نشان می‌دهند. اگر قد چندان بلندی ندارید بهتر است سراغ شلوارهای فاق‌بلند بروید، شلوارهایی که کمر بلندتری دارند، قد را کشیده‌تر نشان می‌دهند. نکته‌ی دیگر در انتخاب شلوار، رنگ آن است. همان‌طور که رنگ‌های تیره شما را لاغرتر و کشیده‌تر نشان می‌دهند، با پوشیدن شلوارهای تیره هم بلند‌‌قدتر به‌نظر می‌رسید. آقایان بهتر است قسمت جلوی تی‌شرت‌شان را داخل شلوار بگذارند و به این ترتیب بلندتر به‌نظر برسند. پیشنهاد ما به شما این است که به‌هیچ‌عنوان سراغ شلوارهای سوراخ‌دار و پاره و مدل «بگی» نروید.

۴. یقه اسکی و یقه هفت بپوشید

لباس‌های «یقه اسکی» با پوشاندن پهنی گردن آن را کشیده‌تر و بالا‌تنه را بلندتر نشان می‌دهند. از سوی دیگر یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خانم‌ها و آقایان کوتاه‌قد، لباس‌های «یقه هفت» است که باز هم اندام شما را در ظاهر کشیده‌تر نشان می‌دهد.

۵. کمربند پهن نبندید

استفاده از کمربند روی کت، دامن، پیراهن و شلوار یک ترفند قدیمی و مناسب برای کشیده‌تر به‌نظر رسیدن اندام است. با این همه در نظر داشته باشید که از کمربندهای پهن استفاده نکنید. کمربندهای پهن عرض بدن شما را پهن‌تر و درنتیجه شما را کوتاه‌قدتر نشان می‌دهند. دقت کنید کمربندی که استفاده می‌کنید، رنگی متضاد با لباس شما نداشته باشد و ترجیحا هم‌رنگ یا مکمل لباس‌تان باشد.

۶. لباس پر نقش‌و‌نگار نپوشید

اگر قد چندان بلندی ندارید، سراغ لباس‌های گُل‌درشت، خال‌خالی، پیچازی، چهارخانه و پُرنقش‌و‌نگار نروید. هرچه پارچه‌ی لباس‌تان ساده‌تر باشد، اندام‌تان کشیده‌تر به‌نظر می‌رسد.

۷. لباس راه‌راه بپوشید

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم

بلوز، پیراهن و شلوارهای راه‌راه با خط‌های عمودی با ایجاد خطای دید قد شما را کشیده‌تر می‌کنند. لباس‌های راه‌راه از جمله لباس‌هایی هستند که در فصول بهار و زمستان بسیار پر‌طرفدارند و دست‌تان را برای انتخاب باز می‌گذارند.

۸. لباس کاملا اندازه بپوشید

لباس باید دقیقا اندازه و سایز تن شما باشد. لباس گشاد اندام شما را کوتاه‌تر و پهن‌تر نشان می‌دهد، بنابراین لباسی انتخاب کنید که به‌جای شُل بودن، سفت و هموار باشد.

۹. زیورآلات، کلاه و … را فراموش نکنید

یادتان باشد که شلوغ‌کردن قسمت بالاتنه برای افراد کوتاه‌قد یک گزینه‌ی عالی است. استفاده از کراوات، جیب، دستمال‌گردن و کلاه برای آقایان و استفاده از گردنبندهای بلند رو لباسی و گوشواره‌های بلند برای خانم‌ها، تمرکز را از پاها به‌سمت بالاتنه می‌برد و فرد را کشیده‌تر نشان می‌دهد.

گردن بند بلند

۱۰. کیف بزرگ دست‌تان نگیرید

چگونه با تغییر سبک لباس پوشیدن قد بلند‌‌تر به نظر برسیم

کیف‌های بزرگ قد شما را کوتاه‌تر نشان می‌دهند و در واقع قدتان را پنهان می‌کنند. بهتر است از کیف‌های کوچک و جمع‌و‌جور استفاده کنید.

۱۱. قوز نکنید و مراقب وزن‌تان باشید

قوز نکردن، بالاگرفتن گردن، عقب‌گرفتن شانه‌ها و اصلاح حرکات بدن مثل راست‌ایستادن در هنگام نشستن و راه‌رفتن، شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد. مراقب وزن‌تان باشید. اگر قدتان چندان بلند نیست، چاقی و اضافه‌وزن شما را کوتاه‌تر از آنچه هستید، نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید